15 sprytnych zastosowań resztek fusów po kawie

Nie ma nic lepszego niż zapach świeżo parzonej gorącej kawy o poranku, gdy budzisz się po raz pierwszy. Po wypiciu napoju większość z nas po prostu wyrzuca fusy kawy, myśląc, że nie są już potrzebne.

Prawda jest taka, że “czarne złoto” jest bezcenne. Wszystko, co trzeba zrobić, to ułożyć fusy na papierze do pieczenia i pozostawić je do wyschnięcia. Następnie możesz skorzystać z tych 15 wskazówek dotyczących codziennego korzystania z fusów kawy.

Nawóz

Z fusów kawy można zrobić naprawdę dobry nawóz. Kawa jest niezwykle bogata w składniki odżywcze, takie jak azot, potas i fosfor, które nadadzą Twojemu ogrodowi prawdziwy zastrzyk energii.

Krem na cellulit

Większość produktów antycellulitowych, które szybko promuje przemysł kosmetyczny, zawiera duże ilości kofeiny. Zamiast kupować drogi krem, można użyć odrobiny oleju i kawy, aby stworzyć alternatywę, która jest znacznie tańsza i równie skuteczna.

Kompost

Robaki uwielbiają fusy kawy, a każdy, kto wrzuca resztki fusów do swojego kompostu, może spodziewać się dobrej jakości gleby. Robaki będą kolonizować masowo, co spowoduje znaczny wzrost produkcji kompostu.

Repelent na ślimaki

Ślimaki nie lubią kawy. Jeśli chcesz chronić swoje rośliny, po prostu posyp ziemię suchymi fusami kawy i możesz być pewien, że nie zobaczysz więcej ślimaków.

Środek odstraszający mrówki

Zapach kawy jest tak silny, że mrówki nie mogą przedostać się do upraw, aby wyrządzić szkody.

Środek odstraszający osy

Osy również reagują na zapach kawy. Jednak po prostu włożenie proszku nie zadziała. Trzeba włożyć fusy kawy do słoika i podpalić. Ta metoda jest całkowicie bezpieczna dla człowieka.

Koty

Dla tych, którzy denerwują się bezpańskimi kotami, po prostu rozsyp kawę po całym podwórku. Stanie się to niewidzialną barierą, a koty będą omijać twoje podwórko.

Peeling ciała i twarzy

Fusy z kawy są idealne do naturalnego peelingu. Aby go przygotować, trzeba dodać do nich trochę oliwy z oliwek, która dobrze odżywia i nawilża skórę. Dodatkowo olejek sprawi, że konsystencja peelingu będzie delikatniejsza i bardziej miękka, nie tracąc przy tym właściwości złuszczających. Peeling kawowy jest polecany również przed wyjściem na plażę lub do solarium, ponieważ dzięki niemu opalenizna utrzymuje się bardziej równomiernie.

Dezodorant do rąk i lodówki

Bogaty aromat kawy może wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Na przykład, mokrymi fusami z kawy można wycierać ręce po gotowaniu z cebulą lub czosnkiem. A suche fusy z kawy są idealne do odświeżania lodówki. Wystarczy wlać je do szklanego słoika i postawić na jednej z półek. Kawa wyeliminuje nieprzyjemne zapachy wewnątrz lodówki i zastąpi zwykle używaną do tego celu wodę sodową.

Czyszczenie garnków i patelni

Kawa nadaje się również do czyszczenia. Drobne ziarna działają jak detergent do mycia garnków, patelni i powierzchni — wszystko bez użycia środków chemicznych. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze na dodatkowych środkach do czyszczenia.

Lśniące włosy

Twoje włosy będą wyglądać świetnie, jeśli zmieszasz kawę ze szamponem. Rezultatem są błyszczące, lśniące włosy. Należy jednak pamiętać, że działa to tylko na ciemne włosy.

Walczy z workami pod oczami

Kawa może nie tylko poprawić nastrój rano, ale także pomóc w walce z workami pod oczami. Mieszanka fusów z kawy i odrobiny oliwy z oliwek to idealny sposób na przywrócenie niesamowitego wyglądu skórze. Właściciele ekspresów do kawy mają tę zaletę, że zużyte saszetki z kawą idealnie nadają się na naturalną maskę na oczy.

Usuwanie rdzy z grilla

Po ugotowaniu mięsa na grillu rzadko ktoś ma ochotę na czyszczenie urządzenia. Ta procedura może jednak być szybka i łatwa: należy umieścić fusy z kawy na gąbce i wytrzeć nią grill. Następnie należy go spłukać ciepłą wodą. Grill będzie lśnił jak nowy!

Przeciw pchłom

Jeśli Twoje zwierzę jest zarażone pchłami, to kawa może uratować jego życie! Wystarczy użyć mokrej fusy z kawy i masować nią sierść i skórę psa. To pomoże w zwalczaniu pasożytów i uratuje Twojego najlepszego przyjaciela.

Maskowanie rys na meblach

Właściwości barwiące kawy mogą okazać się przydatne również w przypadku maskowania rys i zadrapań na drewnianych meblach. Aby to zrobić, należy przygotować nasycony roztwór kawy z gotowanej fusy, następnie zanurzyć wacik w roztworze i wetrzeć naturalny barwnik w zarysowania, aż połączy się z resztą powierzchni mebla. Ten przepis jest skuteczny tylko w przypadku ciemnych mebli.