Jak usunąć 80 różnych rodzajów plam? Oszczędzaj – to się przyda!

Chcesz usunąć plamy z soku, krwi, wina, piwa, szampana, trawy, gumy do żucia, pomidora, sosów, ryb, konserw, rdzy, jodu, szminki, jabłek, malin, wiśni, perfum, atramentu, oleju roślinnego lub tłuszczu? Oto 80 sposobów na usunięcie różnych plam.

1. Wyroby wykonane z jedwabiu sztucznego nie powinny być czyszczone bezpośrednio, bez próby, środkami takimi jak aceton, woda utleniona, kwas octowy i cytrynowy.

2. Plamy na wyrobach ze sztucznej skóry nie mogą być usuwane alkoholem, benzyną czy acetonem. Należy użyć jedynie ciepłej wody z mydłem.

3. Plamy z owoców i soków owocowych można usunąć roztworem gliceryny i wódki (w równych proporcjach), a także przetrzeć ściereczką namoczoną w occie trzymanym nad miską z wrzątkiem.

4. Stare plamy z ubrań można usunąć podgrzanym sokiem z cytryny, trzymając produkt nad miską z wrzącą wodą.

5. Plamę można również usunąć sokiem z cytryny rozcieńczonym w połowie z wódką lub denaturatem, a następnie przetrzeć szmatką zwilżoną roztworem wody z amoniakiem.

6. Świeże plamy z jabłek, malin i wiśni należy zmyć wacikiem nasączonym ciepłym mlekiem i wodą z mydłem.

7. Plamy z soku owocowego należy przetrzeć roztworem amoniaku z wodą, a następnie wyprać.

8. Plamy po winie na bawełnianej sukience można usunąć wrzącym mlekiem.

9. Świeże plamy z czerwonego wina i owoców należy posypać solą i umyć wodą z mydłem lub przetrzeć 5-procentowym roztworem amoniaku, a następnie spłukać.

10. Plamy z białego wina i szampana należy wytrzeć gliceryną podgrzaną do 40-50 stopni, a następnie spłukać ciepłą wodą.

11. Aby usunąć plamy z wina i piwa z bawełnianego obrusu, należy przetrzeć je cytryną i zostawić na słońcu przez chwilę. Następnie należy dokładnie wypłukać obrus.

12. Plamy po winie znikną, jeśli dokładnie umyjesz je w ciepłym mleku, a następnie spłuczesz najpierw w zimnej, a potem w gorącej wodzie.

13. Aby usunąć plamy po piwie, należy użyć ciepłego amoniaku, a następnie wyprać tkaninę w ciepłej wodzie z mydłem.

14. Świeże plamy z trawy (zielonej) można usunąć wódką, najlepiej denaturatem. Można również użyć roztworu soli kuchennej (1 łyżeczka na 1/2 szklanki ciepłej wody). Po usunięciu plamy tkaninę należy wypłukać w ciepłej wodzie.

15. Plamy z trawy usuwa się z białych tkanin przy użyciu 3-procentowego roztworu nadtlenku wodoru z niewielkim dodatkiem amoniaku.

16. Plamy z perfum i wody kolońskiej na jedwabnych i wełnianych ubraniach należy zwilżyć alkoholem winnym lub czystą gliceryną, a następnie przetrzeć watą nasączoną eterem siarkowym lub acetonem.

17. Takie plamy na białych tkaninach należy najpierw zwilżyć amoniakiem, a następnie roztworem podsiarczynu (szczypta podsiarczynu na szklankę wody) i po 2-3 minutach roztworem kwasu szczawiowego (szczypta kwasu na szklankę wody).

18. Plamy po szmince na wełnie i jedwabiu można łatwo usunąć czystym alkoholem.

19. Plamę po farbie do włosów można usunąć roztworem nadtlenku wodoru z amoniakiem lub roztworem podsiarczynu (1 łyżeczka na szklankę wody). Aby to zrobić, należy podgrzać roztwór do 60 stopni i przetrzeć plamę zamoczonym w nim wacikiem. Następnie należy umyć rzecz w ciepłej wodzie z mydłem.

20. Plamy z potu znikają, jeśli podczas mycia produktu dodasz do ciepłej wody z mydłem odrobinę amoniaku (1 łyżeczka na 1 litr wody). Można też przetrzeć plamę mieszanką wódki i amoniaku.

21. Plamy z potu na wyrobach wełnianych można usunąć, przecierając je szmatką zwilżoną w mocnym roztworze soli lub alkoholu.

22. Plamy z brudu najlepiej czyścić od razu, kiedy jeszcze są mokre. W przypadku plam suchych, należy je najpierw pozostawić do wyschnięcia, a następnie wyczyścić słabym roztworem boraksu i przetrzeć suchą szmatką.

23. Plamy z lodów usuwa się mieszanką równych części gliceryny, amoniaku i ciepłej wody. Należy ją nałożyć na plamę, a następnie umyć rzecz w ciepłej wodzie.

24. Plamy z mleka najlepiej usuwać zimną wodą z dodatkiem mydła, boraksu lub amoniaku.

25. Plamę z nadmanganianu potasu można usunąć, namaczając zanieczyszczony obszar w surowicy lub kwaśnym mleku przez 3-4 godziny, a następnie umyć rzecz.

26. Plamy nadmanganianu potasu na białej szmatce można usunąć roztworem kwasu szczawiowego – jedna łyżeczka na 1/2 szklanki wody, następnie wypłukać przedmiot w gorącej i ciepłej wodzie.

27. Plamy z herbaty usuwa się mieszanką gliceryny i amoniaku (4 części gliceryny i 1 część amoniaku). W przypadku starych plam na białej tkaninie, najlepiej użyć roztworu kwasu szczawiowego (1/2 łyżeczki na szklankę wody) lub roztworu podsiarczynu (1 łyżeczka na 1/2 szklanki wody). Następnie należy wyczyścić rzecz, umyć w wodzie z mydłem, dodając 2 łyżeczki amoniaku na 1 litr wody i dokładnie wypłukać.

28. Plamy z herbaty na białej tkaninie usuwa się wodą utlenioną lub kilkoma kroplami soku z cytryny, a następnie wyprać i wypłukać w ciepłej wodzie.

29. Plamy z kawy i kakao usuwa się amoniakiem rozcieńczonym w połowie wodą. Szczególnie skuteczne okazują się, gdy najpierw przetrze się plamę benzyną.

30. Plamy z kawy i kakao na cienkich jedwabnych sukienkach usuwa się, zwilżając plamę podgrzaną gliceryną i pozostawiając ją na 5-10 minut, a następnie spłukując ciepłą przegotowaną wodą.

31. Plamy po kawie i kakao znikają, jeśli przetrzemy je w ciepłej słonej wodzie i opłuczemy w zimnej wodzie.

32. Plamy z kawy można całkowicie usunąć za pomocą nadtlenku wodoru.

33. Plamy z czekolady usuwamy wrzącą wodą z mydłem.

34. Plamy z pleśni i wilgoci usuwamy w następujący sposób: na tkaninach bawełnianych – przykrywamy plamę warstwą pokruszonej pachnącej suchej kredy, położymy bibułę na wierzchu i przetrzemy kilkakrotnie ciepłym żelazkiem; na tkaninach jedwabnych i wełnianych – przemyj plamę terpentyną, następnie przykryj cienką warstwą suchej glinki, położymy bibułę na wierzchu i wyprasujemy ciepłym żelazkiem; na białych tkaninach – zwilż plamę nadtlenkiem wodoru, umyj rzecz i spłucz w ciepłej wodzie; na tkaninach kolorowych i farbowanych – zwilż plamę amoniakiem. Ale najpierw musisz wypróbować go na osobnym kawałku, aby zobaczyć, czy wpłynie to na kolor tkaniny.

35. Świeże plamy z pleśni można usunąć kilkukrotnie przecierając plamę sokiem z cebuli lub serwatka z kwaśnego mleka, a następnie myjąc przedmiot w gorącej wodzie.

36. Plamy tytoniowe można usunąć w następujący sposób: nacieramy żółtkiem wymieszanym z denaturatem, pranie w ciepłej, a następnie gorącej wodzie.

37. Świeżą plamę po jajku na tkaninie jedwabnej i bawełnianej można usunąć, jeśli wypramy ją w zimnej wodzie, następnie przetrzemy wacikiem zamoczonym w słabym roztworze octu, a następnie umyjemy produkt w ciepłej wodzie.

38. Plamy atramentowe można usunąć w następujący sposób: przygotować roztwór z amoniaku i sody oczyszczonej (1 łyżeczka spirytusu i 1-2 łyżeczki sody na szklankę wody);

sok z cytryny (w tym celu należy wycisnąć sok na wacik, nałożyć na plamę, spłukać czyszczony obszar wodą, a następnie wytrzeć do sucha szmatką);

z białych tkanin – przygotować mieszaninę nadtlenku wodoru i amoniaku (jedna łyżeczka na szklankę wody);

kwaśne mleko (po czym produkt należy dokładnie umyć i spłukać);

z tkanin kolorowych – przygotować mieszaninę gliceryny i denaturatu (2 części gliceryny i 5 części alkoholu);

z mebli polerowanych – przetrzeć plamę szmatką nasączoną piwem, pozostawić do wyschnięcia, następnie nałożyć wosk i wyczyścić miękką wełnianą ściereczką);

na wyrobach skórzanych – użyć ciepłego mleka; na ceratce – zwilżyć miejsce wodą i pocierać główką zapałki (w razie potrzeby czynność powtórzyć).

39. Aby usunąć plamy z atramentu i rdzy na płótnie i dłoniach, należy użyć soku z dojrzałych pomidorów.

40. Plamy po długopisie można usunąć denaturatem.

41 .Plamy z kolorowego tuszu do rzęs usuwa się przy użyciu wodnego roztworu boraksu lub amoniaku.

42. Następnie plamę należy przemyć ciepłą wodą z mydłem z amoniakiem.

43. Plamy z atramentu z dywanu można usunąć za pomocą wrzącego mleka, soku z cytryny lub mocnego roztworu kwasku cytrynowego lub octu. Alternatywnie można użyć mleka i kwasu w kolejności.

44. Świeże plamy z atramentu na niemalowanej podłodze należy najpierw zetrzeć wacikiem lub bibułą, a następnie zwilżyć sokiem z cytryny, mocnym roztworem octu lub kwasu szczawiowego.

45. Plamy z atramentu z linoleum usuwa się papierem ściernym lub pumeksem. Po tym zabiegu na linoleum pozostają ślady, które należy dokładnie przetrzeć olejem roślinnym (najlepiej lnianym) lub oliwą z oliwek, a następnie dobrze wypolerować miękką wełnianą ściereczką.

46. Plamy z oleju roślinnego można usunąć naftą.

47. Świeże plamy tłuszczu na wyrobach z wełny lub jedwabiu można usunąć przez posypanie plamy talkiem, przykrycie bibułą i wyprasowanie niezbyt gorącym żelazkiem. Talk można zostawić do następnego dnia. Jeśli plama nie zostanie usunięta, należy ją przetrzeć wacikiem nasączonym oczyszczoną benzyną. Wata musi być co jakiś czas zmieniana. Następnie posyp leczony obszar talkiem i pozostaw na 1-2 godziny do wchłonięcia benzyny. Zamiast talku możesz użyć kredy lub proszku do zębów.

48. Stare plamy tłuszczu są dobrze usuwane, jeśli pokryjesz je mieszaniną składającą się z 1 części amoniaku, 1 części soli i 3 części wody, następnie powiesisz przedmiot do przewietrzenia, a na końcu umyjesz w czystej wodzie.

49. Świeże plamy tłuszczu można łatwo usunąć za pomocą miąższu ciepłego chleba.

50. Świeżą plamę tłuszczu można usunąć posypując ją solą i delikatnie pocierając. Musisz kilkakrotnie zmienić sól, aż plama zniknie. Zamiast soli możesz użyć mąki.

51. Tłuste plamy z dywanów można usunąć mieszanką benzyny i syntetycznego detergentu. Tę mieszaninę należy wetrzeć w plamę i pozostawić na kilka godzin, a następnie spłukać gorącą wodą. W przypadku starych plam czyszczenie należy powtórzyć.

52. Plamy z wody lub innych płynów usuwa się z mebli dębowych na dwa sposoby: na plamę nakłada się mieszaninę oleju roślinnego i soli, następnie po 1-2 godzinach mieszaninę usuwa się, a plamę najpierw przeciera się wilgotną szmatką, następnie wysusza i natiera woskiem. Alternatywnie, popiół papierosowy zmieszany z niewielką ilością oleju roślinnego nakłada się na plamę, a następnie poleruje kawałkiem suchej wełnianej szmatki.

53. Białe plamy na wypolerowanych meblach, które powstały w wyniku kontaktu z gorącymi przedmiotami, można usunąć przecierając plamę kawałkiem parafiny z woskiem, przykrywając ją bibułą filtracyjną i dociskając niezbyt gorącym żelazkiem. Po pewnym czasie wytrzyj miękką ściereczką.

54. Aby usunąć tłuste plamy z mebli tapicerowanych, należy nałożyć na plamę glinkę nasączoną octem.

55. Plamy “zielone” z jasnych wypolerowanych mebli można usunąć zwykłą gumką do ołówka szkolnego. Należy przetrzeć gumką nasączoną płynem.

56. Świeże plamy po kwasie należy natychmiast zwilżyć amoniakiem, a następnie przemyć wodą. Alternatywnie, zamiast amoniaku, można użyć sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie (1 część sody na 5 części wody).

57. Plamy po nafcie można usunąć benzyną. Należy umieścić kawałek bibuły, następnie posypać paloną magnezją, przykryć bibułą i włożyć pod prasę.

58. Plamy ze stearyny, parafiny, wosku z bawełny, wełny i jedwabiu o różnych kolorach można usunąć benzyną lub terpentyną, po dokładnym zeskrobaniu plamy.

59. Aby usunąć świeże plamy, należy przykryć plamę z przodu i z tyłu bibułą i wyprasować ciepłym żelazkiem. Należy zmienić papier, gdy się zasoli. Resztę plam należy przetrzeć denaturatem.

60. Plamy jodowe należy kilkakrotnie zwilżyć wodą, a następnie przetrzeć skrobią.

61. Plamę jodową można usunąć, mocząc ją w roztworze amoniaku i wody (kilka kropli amoniaku na szklankę wody). Następnie należy umyć rzecz w pianie mydlanej.

62. Plamy jodowe można usunąć z tkanin kolorowych za pomocą denaturatu lub acetonu.

63. Plamy krwi należy najpierw przemyć zimną wodą, a następnie ciepłym roztworem mydła. Stare plamy należy przetrzeć roztworem amoniaku (1 łyżeczka na szklankę wody), a następnie tym samym roztworem boraksu.

64. Plamy krwi z cienkich produktów jedwabnych można usunąć gęstym roztworem skrobi ziemniaczanej i zimnej wody. Należy nałożyć tę masę na plamę z przodu i z tyłu, pozwolić jej dobrze wyschnąć, strząsnąć i, w razie potrzeby, wypłukać ubranie.

65. Aby usunąć plamy rdzy z białych tkanin, można zastosować roztwór wodorosiarczanu (1 łyżeczka na szklankę wody). Należy podgrzać roztwór do 60-70 stopni, zanurzyć w nim szmatkę z plamą na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą.

66. Alternatywnie, można użyć roztworu kwasu octowego lub szczawiowego (1 łyżeczka na szklankę wody). Roztwór należy podgrzać prawie do wrzenia, krótko zanurzyć w nim szmatkę z plamą na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać, dodając do wody odrobinę sody oczyszczonej lub amoniaku. Jeśli plama nie zniknie, cały proces trzeba powtórzyć jeszcze raz.

67. Należy unikać stosowania wodorosiarczanu do tkanin kolorowych, ponieważ może on odbarwić kolor.

68. W przypadku słabej plamy rdzy, można ją usunąć sokiem z cytryny. Należy kilkakrotnie zwilżyć plamę sokiem, lekko ją wyprasować, a następnie spłukać wodą.

69. Istnieją specjalne produkty, które pomagają usunąć plamy rdzy, takie jak Tartoren w proszku i uniwersalny wybielacz.

70. Rdzę można usunąć z kolorowych tkanin mieszanką równych części gliceryny, startej białej kredy i wody. Należy wetrzeć tę mieszaninę w plamę, pozostawić na jeden dzień, a następnie umyć rzecz.

71. Przypalenia jasnych wyrobów wełnianych można usunąć wodnym roztworem nadtlenku wodoru i amoniaku (na 1/2 szklanki wody, 1 łyżeczkę nadtlenku wodoru i kilka kropel amoniaku).

72. Plamę można również zwilżyć sokiem z cebuli i pozostawić na kilka godzin, a następnie wyprać produkt.

73. Spalone plamy na tkaninach wełnianych, bawełnianych i jedwabnych usuwa się denaturatem.

74. Plamy z ryb, konserw i zup można usunąć mieszanką 1 łyżeczki gliceryny, 1/2 łyżeczki amoniaku i 1 łyżeczki wody.

75. Z produktów wykonanych z naturalnego i sztucznego jedwabiu plamy można usunąć mieszanką 1 łyżki gliceryny, 0,5 łyżeczki amoniaku i 1 łyżki wódki.

76. Aby usunąć plamy z oleju rybiego, można zastosować słaby roztwór octu.

77. Plamy ze sosów mogą zostać usunięte, gdy zwilżysz je gliceryną podgrzaną do 35-40 stopni, pozostawisz na 20 minut, a następnie zmyjesz ciepłą wodą.

78. Plamy z pomidorów można usunąć, przecierając je 10-procentowym roztworem kwasu szczawiowego, a następnie spłukując wodą.

79. Plamy z much można usunąć rozcieńczonym amoniakiem, a następnie spłukać wodą. Produkty z trudnymi do usunięcia plamami należy moczyć przez kilka godzin w roztworze mydlanym z niewielkim dodatkiem czystej benzyny, a następnie czyścić szczotką zamoczoną w roztworze mydlanym.

80. Aby usunąć plamy z kleju krzemianowego, można zastosować gorące mydło z dodatkiem 1 łyżeczki sody lub 10-procentowy roztwór fluorku sodu.