Prosty sposób na nauczenie dziecka, aby nie przeszkadzało dorosłym

Często zdarza się, że gdy dzieci dowiadują się czegoś nowego, biegną do mnie, aby podzielić się swoim odkryciem. Nawet gdy jestem zajęta rozmową z kimś innym, to przerywają mi, nie wytrzymując z niecierpliwości… Nie pomaga im nawet, gdy powtarzam, że nie wolno przeszkadzać dorosłym, ale i tak nie są w stanie powstrzymać swojego impulsu. Przyzwyczaili się do tego zachowania.

Kiedyś odwiedziłem znajomego, który siedział w kuchni i rozmawiał o czymś z inną osobą. W tym czasie jego trzyletni syn podeszł do niego i położył rękę na jego nadgarstku. Jego mama poczekała, aż skończą rozmowę, a następnie zwróciła się do syna i zapytała, co chciał mu powiedzieć. Udzieliła mu swojej pełnej uwagi.

To było takie proste, delikatne i pełne szacunku. Gdy chcesz mi coś powiedzieć, połóż rękę na moim nadgarstku, a ja dam Ci sygnał, kiedy będę gotowa, aby usłyszeć, co masz do powiedzenia. Nie musisz ciągle przerywać i mówić, że nie możesz przeszkadzać.

To było genialne! Nauczyłam swoje dzieci tego samego sposobu. Zajęło to trochę czasu i praktyki, ale w końcu moje dziecko zrozumiało, jak należy się zachować już w młodym wieku.