Przepowieść o pszczole i locie: wszyscy, którzy są przyzwyczajeni do obwiniania innych za wszystko, powinni ją przeczytać.

W życiu często spotykamy ludzi, którzy skarżą się na wszystko i wszystkich. Narzekają na złych ludzi wokół nich i na to, jak wiele cierpią z tego powodu.

Są też ludzie, którzy widzą dobro wokół siebie i dodają pozytywności do swojego życia oraz życia innych. Różnice w postrzeganiu rzeczywistości są opisane w przypowieści, którą chciałbym Wam teraz opowiedzieć:

Kilka osób przyszło do Starszego Paisiusa Svyatogoretsa i powiedziało: “Ten ksiądz bierze dużo pieniędzy za sakramenty, ten pali dużo papierosów i chodzi do stołówki, a tamten jest niemoralny…” i pokazali dowód.

Starszy odpowiedział:

– Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie dzielą się na dwie kategorie. Nie ma trzeciej. Każda osoba będzie w jednej z tych kategorii.

Jedna kategoria ludzi jest podobna do muchy. Mucha zawsze siada na wszystkim, co brudne. Na przykład, jeśli w ogrodzie jest wiele pachnących kwiatów, a w rogu ogrodu jest brud, przeleci przez cały piękny ogród, nie lądując na żadnym z kwiatów. Nie zatrzyma się, dopóki nie dotrze do ziemi, i wtedy usiądzie na niej i zacznie w niej kopać.

Gdyby mogła mówić, a ty ją złapał i zapytał, czy wie, gdzie są róże w ogrodzie, powiedziałaby, że nie wie, co to jest. Na świecie nie ma róż, odpowiadałaby.

Podobnie w życiu są ludzie, którzy myślą negatywnie o wszystkim i widzą brud, ignorując piękno.

Inna kategoria ludzi jest jak pszczoła. Pszczoły znajdują piękne i słodkie rzeczy.

Na przykład, w brudnym pokoju ktoś postawił w rogu wazon z kwiatem. Jeśli pszczoła tam poleci, przeleci obok wszystkiego, co brudne i usiądzie tylko na kwiatku.

A jeśli złapiesz tę pszczołę i zapytasz, gdzie są śmieci lub śmietniki, odpowie, że nic takiego nie zauważyła, ale tu są hortensje i róże, a dalej są fiołki, miód i cukier… Okaże się koneserką wszystkiego, co piękne…

Każda osoba należy do jednej z kategorii – Much lub Pszczół, wybierając, na czym się skupia.

I Starszy kontynuował:

– Kiedy ludzie przychodzą do mnie i zaczynają obwiniać innych, przedstawiam im ten przykład i proponuję wybór, do której kategorii chcą się przynależeć. Wybór jest jasny… Życzę powodzenia, Ludzie!