400 lat temu samuraj napisał 20 zasad wiecznej mądrości, które są nadal aktualne

Musashi Miyamoto, znany również jako Bennosuke Miyamoto, był jednym z największych japońskich szermierzy XVII wieku. Doskonale władał mieczem i był doświadczonym wojownikiem, który nie miał sobie równych. Miał rekordową liczbę zwycięstw w walkach – około 60.

Na krótko przed śmiercią samuraj napisał książkę “Droga samotnego człowieka”, w której opisał swoją filozofię życia.

W istocie jest to konfucjanizm i taoizm. Mimo upływu kilku wieków książka nie tylko nie straciła na aktualności, ale wręcz przeciwnie, daje coraz więcej odpowiedzi na pytania, które dotyczą każdego z nas.

Wybraliśmy z książki 20 najważniejszych przepisów i dostosowaliśmy je do współczesnego życia:

1. Naucz się akceptować życie takim, jakie jest.

Jeśli zbytnio martwisz się odległą przyszłością, to tylko zasiejesz niepokój i zmartwienie w swojej duszy. Będziesz w ciągłym stresie. Aby zachować równowagę psychiczną, należy nauczyć się akceptować życie takim, jakie jest. Każdy dzień jest jaki jest. Dzięki temu łatwo i bezboleśnie zmierzymy się ze wszystkimi przeciwnościami losu.

2. Nie gonimy za przyjemnościami z obsesją głodnego wilka.

Przyjemne rzeczy są dobre, gdy pojawiają się w naszym życiu dyskretnie i naturalnie. Jeśli ciągle szukasz, tracisz zdolność do cieszenia się szczęśliwymi chwilami życia. W naszych czasach większość przyjemności jest niewielka, krótkotrwała i coraz bardziej nieosiągalna. Już samo to powinno Cię przekonać, że pogoń za nimi nie ma sensu. Najlepsze i najprzyjemniejsze rzeczy pojawiają się w naszym życiu niespodziewanie i nieoczekiwanie, a mogą to być nawet na pierwszy rzut oka nieistotne rzeczy: śpiew ptaków w ogrodzie czy promień słońca wdzierający się do pomieszczenia przez lekko rozchylone zasłony.

3. Bądź bardziej przemyślany.

Czasami warto zaufać swoim instynktom i intuicji, ale zdecydowanie lepiej jest dokładnie ocenić sytuację, przemyśleć wszystkie możliwe konsekwencje i dopiero wtedy podjąć decyzję.

4. Nie miej obsesji na punkcie innych ludzi.

Żyjemy w czasach, w których ludzie poświęcają wiele czasu i uwagi na robienie udanych selfie, które zyskają dużo “lajków”. Każdy z nas dąży do jakiegoś ideału, który widzieliśmy w internecie. Ale czy to na pewno jest potrzebne? Przestań marnować czas na bezsensowne działania i skup się na teraźniejszości, która wypełni Twoje życie i sprawi, że będziesz szczęśliwy.

5. Nie pozwól, aby zazdrość sterowała Twoim życiem.

Zazdrość w każdej formie może prowadzić do obsesji, a ta z kolei zmusza nas do podejmowania stronniczych i błędnych decyzji. Nie pozwól, aby zazdrość miała nad Tobą władzę!

6. Odczep się od pragnienia posiadania czegoś.

To jest czysty buddyzm: każde przywiązanie może w końcu doprowadzić do obsesji, która prowadzi do zniszczenia. Staraj się żyć w zgodzie z samym sobą i odczepić od potrzeby posiadania.

7. Nie żałuj przeszłości.

Kiedy zaakceptujesz fakt, że przeszłości nie da się zmienić i że wszystko, co dzieje się w naszym życiu, dzieje się po coś (choć na początku może być to trudne do zrozumienia), przestaniesz żałować tego, co zrobiłeś. Żal pochłania naszą energię, uniemożliwiając nam zobaczenie i wykorzystanie nowych szans, jakie życie nam daje.

8. Nie dawaj władzy uczuciom związanym z rozstaniem.

Czasami musimy się pożegnać z bliskimi, zdarza się to niejednokrotnie. Pamiętaj: wszystko, co dzieje się w naszym życiu, dzieje się dla naszego dobra. I choć początki mogą być trudne, czas bardzo skutecznie leczy nasze rany.

9. Nie porównuj się z innymi.

Zamiast tego zastanów się, co udało Ci się osiągnąć, mimo że było to bardzo trudne. Albo skup się na tym, co jeszcze możesz osiągnąć, ciężko na tym pracując.

10. Nie pozwól, aby namiętności i instynkty rządziły tobą.

Mężczyzna to istota kochająca seksualne przyjemności, ale mistrz samurajów radzi, aby szukać prawdziwych, a nie chwilowych przyjemności – to właśnie te pierwsze są prawdziwe.

11. Zawsze bądź otwarty.

Najbardziej nierozsądną rzeczą jest chowanie się i unikanie okazji, które według ciebie nie są potrzebne. Zawsze bądź otwarty na nowe rzeczy, a wtedy podróż przez życie stanie się o wiele ciekawsza i szczęśliwsza.

12. Nie bądź niewolnikiem swojego otoczenia.

Nie skupiaj się zbytnio na jednej rzeczy – czy to osoba, status społeczny, czy luksusowy dom. Życie i jego przyjemności są bardzo ulotne, więc nie jest mądrze przywiązywać się do czegoś zbyt mocno.

13. Nie bądź nienasycony.

Musashi, podobnie jak jego nauczyciel Budda, przestrzegał umiaru. Jedzenie jest tylko źródłem energii do podtrzymania życia, a nie przyjemności. Kiedy zaczniesz traktować jedzenie jako źródło przyjemności, zaczniesz go szukać i pożerać z prawdziwą obsesją.

14. Bądź ascetyczny w swoich potrzebach i zachciankach.

Nic na tym świecie (nawet twoje ciało) nie jest wieczne. Po życiu nie będziesz mógł zabrać ze sobą nawet pudełka zapałek. Czy nie lepiej jest wtedy nie gonić za rzeczami, jak żarłok, który nigdy nie jest zaspokojony?

15. Nie daj się ponieść emocjom tylko dlatego, że wszyscy to robią.

Powinieneś wierzyć tylko w to, co ma dla ciebie prawdziwą wartość i co zaspokaja twoje potrzeby intelektualne i duchowe.

16. Bądź wdzięczny Bogu, ale nie polegaj na nim.

„Bóg pomaga tym, którzy sami sobie pomagają” – pamiętaj to powiedzenie. Bóg(owie) są tylko po to, aby wskazać nam drogę i nas zmotywować, ale w życiu trzeba wiosłować samemu – nic nie można zrobić.

17. Nie bój się śmierci.

Jest jeszcze jeden dobrze znany przewodnik po życiu samurajów, zwany „Hagakure”. Mówi, że ci, którzy dołączają do bitwy, powinni być gotowi umrzeć, a tylko wtedy wygrasz. Prosto mówiąc, akceptuj śmierć jako nieuchronną prawdę, której nikt na tym świecie nie uniknie.

18. Nie wyciągaj miecza, chyba że jest to konieczne.

Zabijanie słabych i bezbronnych, a także atakowanie, to wielki grzech.

19. Bogactwo nie jest celem życia.

Gdyby wszystkim na świecie zależało tylko na tym, jak stać się jeszcze bogatszym, nasze społeczeństwo po prostu przestałoby istnieć. Żadne klejnoty i pieniądze tego świata nie są warte twojej obsesji. To po prostu głupie.

20. Chroń swój honor.

Jesteś swoim najlepszym przyjacielem, a twój honor jest twoją zbroją. Kiedy czyjś honor jest wątpliwy, jego ochrona ujawnia najpiękniejsze cechy człowieka. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci poprawić swoje życie, wypełnić je znaczeniem i radością.