5 ważnych powodów, dlaczego wnuki powinny dorastać z dziadkami

Więź między dziadkami a wnukami jest czymś niesamowitym i sięga znacznie głębiej niż zwykłe pokrewieństwo. I choć ludowa mądrość mówi, że potrzeba całej wsi, by wychować dziecko, nie jest to jedyny powód, dlaczego kontakt z dziadkami jest korzystny dla dzieci.

Oto pięć powodów, dlaczego bliska więź z dziadkami to wspaniały dar dla każdego dziecka:

  1. Dzieci zawsze będą miały dodatkowe wsparcie.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazały, że dzieci mające bliskie relacje z dziadkami mają mniejsze problemy emocjonalne i zachowawcze, lepiej radzą sobie z traumatycznymi wydarzeniami życiowymi, takimi jak rozwód czy prześladowanie w szkole.

W rzeczywistości dziadkowie mogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wsparcia, które pomaga dzieciom w trudnych sytuacjach w dzieciństwie.

  1. Pamięć międzygeneracyjna i poczucie własnej tożsamości pomagają dzieciom lepiej radzić sobie z trudnościami.

Inne badania pokazują, że posiadanie międzygeneracyjnej tożsamości, czyli rozumienie historii rodziny i miejsca w niej, sprawia, że dzieci są bardziej odporne i czują większą kontrolę nad swoim życiem, nawet gdy świat poza rodziną wydaje się niekontrolowany.

Jak wskazuje Bruce Feiler w swojej książce “Sekrety szczęśliwych rodzin: Jak poprawić poranki, zmienić spojrzenie na rodzinny obiad, mądre kłótnie, bawić się i wiele innych”, psycholodzy badający odporność dzieci po atakach terrorystycznych z 11 września zauważyli, że ci, którzy wiedzieli więcej o historii swojej rodziny, radzili sobie lepiej ze stresem.

Wiedza na temat tego, jak babcia przybyła do Ameryki lub jak przechowywać zakupy nastolatka w torbach taty, może pomóc dziecku zrozumieć, że jest częścią czegoś większego niż ono samo. Świadomość tego, że poprzednie pokolenia przeszły przez swoje własne trudne chwile, pomaga dzieciom nauczyć się radzenia sobie i powracania do równowagi.

  1. Bliska relacja z dziadkami uczy dzieci spokojniejszego traktowania wieku.

Kiedyś wszyscy zestarzejemy się, i z pewnością nie chcemy, aby następne pokolenie dyskryminowało nas, gdy tak się stanie. Na szczęście najlepszym antidotum na starość jest rozwijanie pozytywnych relacji między dziećmi a dziadkami.

Według badania przeprowadzonego na 1151 belgijskich dzieciach w wieku od 7 do 16 lat, dzieci mające bliskie relacje z dziadkami mniej lekceważą osoby starsze. Z drugiej strony dzieci, które miały złe relacje z starszymi krewnymi (niekoniecznie pod względem liczby kontaktów, ale raczej jakości relacji), częściej traktowały starszych z większym lekceważeniem.

  1. Komunikacja z starszym pokoleniem chroni przed depresją.

Badania przeprowadzone w Boston College w 2014 roku wykazały związek między komunikacją dzieci z starszymi krewnymi a niższymi poziomami depresji we wszystkich członkach rodziny. Wnuki wprowadzają starszych krewnych w świat nowoczesnych gadżetów, a dziadkowie dzielą się życiowym doświadczeniem i radą.

  1. Dzieci pomagają dziadkom żyć dłużej.

Nauka jednoznacznie udowodniła, że bliskość z dziadkami jest korzystna nie tylko dla dziecka, ale także dla samych dziadków. Dzieci stają się bardziej odporne, a dziadkowie zdrowsi. Badacze stwierdzili, że opieka nad wnukami przedłuża życie osób starszych średnio o pięć lat. Połączenie między pokoleniami to prawdziwe wygrane dla wszystkich.

Dbaaj o swoich dziadków!