“Jeśli nikt ci nie mówi nie, jesteś toksyczną osobą”: 15 cytatów psychiatry Marka Goulstona o niuansach komunikacji

Mark Goulston to psychiatra specjalizujący się w skutecznych negocjacjach.

Jego profesjonalna wiedza z zakresu psychologii osób podatnych na agresję, samobójstwa i inne destrukcyjne przejawy emocjonalne pozwoliła mu stworzyć autorskie metody szkoleniowe dla parlamentarzystów – zarówno w biznesie, jak i w pracy w policji i służbach specjalnych. W 2004, 2005 i 2009 roku został uwzględniony na listach najlepszych psychiatrów w USA.

Oferujemy Ci 15 jasnych cytatów z jego książek.

Pewność siebie mierzy się głębokim i szczerym zainteresowaniem innymi ludźmi. Samo-wątpienie mierzy się wysiłkiem, jaki wkładasz w imponowanie innym ludziom.

W każdym człowieku, niezależnie od ich statusu, jest osoba, która chce być zauważona. Zaspokajając tę potrzebę, przejdziesz z bycia obcym do sojusznika, a nawet przyjaciela.

Aby sprawić, że osoba poczuje, że jest zrozumiana, musisz postawić się w jej sytuacji, zaakceptować jej punkt widzenia. Jeśli Ci się uda, możesz natychmiast zmienić dynamikę Waszej relacji. W tym momencie, zamiast czegoś wymagać od osoby, zdajesz się stawać nią sam, co umożliwia współpracę i efektywną komunikację.

Najbardziej udane osoby to ci, którzy nie mają złudzeń na swój temat.

Im większe jest Twoje zainteresowanie, tym więcej wdzięczności otrzymasz w zamian, a dla Ciebie będzie więcej empatii. Więc, aby być interesującym, zapomnij o pozorowaniu zainteresowania. Po prostu bądź zainteresowany.

Na przykład, jeśli ktoś mówi Ci, że jego profesor matematyki na uniwersytecie miał ogromny wpływ na jego życie i tłumaczy, dlaczego i w jaki sposób się to stało, w żadnym wypadku nie poruszaj tematu swoich nauczycieli. Zamiast tego, kontynuuj temat pytaniem takim jak: “Ciekawi mnie, dlaczego zdecydowałeś się na ten konkretny uniwersytet?” lub “Czy nadal utrzymujesz kontakt z tym profesorem?”.

Subtelne i odpowiednio zadane pytania mogą znacząco zmienić relację.

Jeśli waha się przed powiedzeniem “nie”, możesz mieć tendencję do nerwic. Jeśli naprawdę boisz się powiedzieć “nie”, to najprawdopodobniej masz do czynienia z toksyczną osobą. Jeśli nikt nigdy nie mówi ci “nie”, to ty jesteś tą toksyczną osobą.

W znacznej większości przypadków, ludzie, z którymi musisz się kontaktować, chcą, abyś dotknął ich duszy, a wszystko, co musisz zrobić, to przebić się przez mury, które sami budują wokół siebie, aby chronić się przed problemami i kontrolą z zewnątrz.

Kluczowym punktem nawiązywania kontaktów z ludźmi jest umiejętność bycia osobą, z którą można nawiązać kontakt.

Nie możesz sprzeciwiać się ludziom i jednocześnie wpływać na nich.

Faktem jest, że nawet jeśli pragniemy dobrze dla innych ludzi, nie przyjmą tego siłą.

Jest szybki sposób, aby rozpoznać osobę cierpiącą na zaburzenie osobowości, i jest to łatwe do zastosowania nawet na randce, nawet podczas rekrutacji. Zapytaj swojego rozmówcę, co go w przeszłości zdenerwowało lub zmartwiło. I spróbuj zrozumieć, kogo uważa za winnego. Czy mówi coś w stylu: “Porzuciłem malarstwo na próżno”? Czy formułuje to inaczej: “Chciałem być artystą, ale ani moi rodzice, ani pierwsza żona mnie nie wspierali”? Jeśli osoba cierpi na zaburzenie osobowości, z pewnością zacznie obwiniać innych – i będzie dla Ciebie jasne, że nie warto kontynuować tej relacji.

Osobiste szczęście silnie zależy od tego, jak postrzegasz i reagujesz na wydarzenia i ludzi wokół ciebie. Dzieje się tak, ponieważ ludzie, którzy postrzegają świat pozytywnie lub negatywnie, reagują na niego odpowiednio.

Sekretem postępu jest pierwszy krok.