Mężczyzna musiał zapłacić 180 000 dolarów za to, że była gospodynią domową przez lata

W Argentynie niedawno podjęto decyzję, że kobieta powinna otrzymać odszkodowanie za prace domowe, które zatrzymały jej karierę i które wykonywała przez około 30 lat.

Bohaterowie naszej historii mieszkali razem przez 30 lat, a ich rodzina opierała się na tradycyjnym modelu: mąż zarabiał i budował karierę, a żona wychowywała dzieci w domu na wsi. Kobieta studiowała na ekonomistkę, a po urodzeniu dzieci zrezygnowała z kariery, aby zająć się rodziną.

Po rozwodzie ta różnica finansowa stała się bardzo zauważalna. Argentyńskie sądownictwo postanowiło, że mężczyzna powinien jej zapłacić odszkodowanie za lata, w których odłożyła swoją pracę i karierę, poświęcając się rodzinie.

Artykuł 441 kodeksu (cywilnego i handlowego) stanowi, że osoba, która ma zauważalną dysproporcję, ma prawo do odszkodowania. Wysokość odszkodowania wyniosła 180 000 dolarów.

Sędzia Fama Maria-Victoria twierdzi, że finansowa zależność kobiet od mężów jest jednym z głównych mechanizmów, przez które kobiety zaczęły ulegać. Kobieta, która się rozwiodła, ma 60 lat, co sędzia również wzięła pod uwagę. Rozwiedziona kobieta po prostu nie miała możliwości wejścia na rynek pracy.

Mimo że rozwód miał miejsce w 2011 roku, sprawa o odszkodowanie ciągle trwa. Uważasz, że to uczciwe?