Najkrótszy test inteligencji, składający się zaledwie z trzech pytań

Głównym trikiem jest to, że odpowiadając na te pytania, będziesz chciał/a udzielić intuicyjnej odpowiedzi, ale musisz udzielić właściwej.

Zbierz się teraz, będziesz musiał/a zdać najkrótszy test IQ na świecie! Nazywa się on Testem Refleksji Poznawczej (Cognitive Reflection Test – CRT) lub testem refleksji poznawczej. Został opracowany przez profesora Uniwersytetu Yale, Shane’a Fredericka, w celu oceny umiejętności percepcji kompleksowych zagadnień, które na pierwszy rzut oka wydają się proste.

Więc zaczynajmy!

Pytanie 1.

Kij bejsbolowy i piłka razem kosztują 1,10 dolarów. Kij kosztuje o 1 dolar więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?

Pytanie 2.

5 maszyn produkuje 5 części w ciągu 5 minut. Ile czasu zajmie 100 maszynom wyprodukowanie 100 gadżetów?

Pytanie 3.

Staw jest zarosnięty grzybieniami wodnymi. Ich powierzchnia podwaja się każdego dnia. Całe jezioro zarosnie w ciągu 48 dni. W ilu dniach kwiaty zajmą połowę powierzchni stawu?

A TERAZ PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI:

Odpowiedź 1.

Ile otrzymałeś/aś – 10 centów? Podobnie jak większość spieszących się kobiet, które uznały, że są zbyt bystre dla tak prostego pytania. Zastanów się sam/a: jeśli piłka faktycznie kosztuje 10 centów, a kij kosztuje o dolar więcej, to sam kij wart byłby dziesięć dolarów, co jest łącznym kosztem tych przedmiotów. W rzeczywistości cena piłki wynosi 5 centów.

Odpowiedź 2.

Uległeś/aś pokusie i odpowiedziałeś/aś “100” na maszynę? Na próżno, pytanie było pułapką. W rzeczywistości, sto maszyn wyprodukuje sto gadżetów w taki sam czas, w jakim pięć maszyn produkuje pięć gadżetów. Czyli 5 minut. Zmiana liczby maszyn nie zmienia czasu produkcji!

Odpowiedź 3.

Ile nazwisk tych, którzy odpowiedzieli “24 dni”, zapadło w zapomnienie! Twoje też? Nie martw się, to pytanie stanowi szczyt testu. Pomyślmy logicznie: jeśli każdego dnia obszar zarośli się podwaja, to zajmą one połowę powierzchni stawu dzień przed upływem 48-dniowego okresu wymaganego przez kwiaty do całkowitego zarosnięcia stawu. Czyli w 47 dni.