Nauczyciel przebrał się za sprzątaczkę, aby nauczyć studentów lekcji

Na pierwszych wykładach z filozofii na Wydziale Agronomii Federalnego Instytutu Sertão Pernambucano (Sertão Pernambucano) w mieście Petrolina (stan Pernambuco, Brazylia), studenci mieli niespodziankę, która skłoniła ich do refleksji.

Gdy weszli do klasy, nauczyciela tam nie było. Zamiast niego w sali była sprzątaczka wykonująca swoją pracę. Studenci byli zirytowani spóźnieniem nauczyciela i zaczęli o tym dyskutować, skarżąc się nawzajem. Wtedy sprzątaczka zwróciła się do nich.

“Jakie wykłady będziecie mieli teraz? Czym jest filozofia?” – zapytała ich “sprzątaczka”. Nie wiedząc, kim jest ich rozmówczyni naprawdę, studenci zaczęli odpowiadać w następującym stylu: “Filozofia to bezużyteczny przedmiot na Wydziale Agronomii” lub “Tylko zapamiętujemy ten przedmiot i powtarzamy niepotrzebne informacje”.

Następnie “sprzątaczka” w końcu przyznała, że jest nauczycielką Edenise Glaucia Guedes. Wyjaśniła studentom, dlaczego tak się ubrała. Jej celem było zwrócenie uwagi na osoby często pomijane przez społeczeństwo.

“Nasza instytucja ma wspaniałych pracowników obsługi, ale studenci zwykle po prostu mijają ich lub wpadają na nich bez zastanowienia, nie zastanawiając się nawet, kim są. Postanowiłam zwrócić na to ich uwagę” – powiedziała nauczycielka.

Według Edenis ważne jest przekazywanie wiedzy z książek studentom, ale równie istotne jest, aby zdawali sobie sprawę z znaczenia codziennej pracy, bez której nie ma sukcesu w edukacji. “Filozofia to umiejętność myślenia, zadawania pytań i poznawania świata wokół nas. Ale ten cykl można uznać za zakończony, gdy mądrość jest stosowana w realnych sytuacjach życiowych” – powiedziała.

Historia o “sprzątaczce” szybko stała się wiralem w Internecie, a Edenis już myślała o powtórzeniu tego “tricku” i przeprowadzeniu nowych podobnych eksperymentów.