Wokół nas dzieje się tyle rzeczy, że rzadko zastanawiamy się, jak działa świat wokół nas. Ale czasami dzieci zadają takie pytania, które sprawiają, że dorośli otwierają oczy i zastanawiają się: “Naprawdę, jak to jest?” Dlaczego muchy nie spadają z sufitu? Dlaczego oczy nie zamarzają zimą? Odpowiedzi na te pytania wydają się trudne tylko na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości wszystko jest bardzo proste!
- Dlaczego chce się płakać, gdy kroi się cebulę?
Otóż cebula zawiera tlenek siarki, który jest nieszkodliwy i nawet korzystny dla samej rośliny. Tlenek siarki naturalnie chroni roślinę przed szkodnikami. Ta substancja jest lotna, dlatego gdy kroisz cebulę, dostaje się do powietrza, a stamtąd – na powierzchnię oka.
Stężenie tlenku siarki w cebuli jest bardzo niskie, dlatego nie jest w stanie poważnie zaszkodzić człowiekowi, ale może spowodować łzy – i to jak!
Jak wytłumaczyć dziecku? Cebula zawiera substancje, które dostają się do oczu przez powietrze i powodują łzy.
- Dlaczego widzi się różne wzory, gdy zmruży się oczy?
Końcówki nerwowe w oku i neurony w mózgu dostosowują się do kolorów, które nas otaczają i jasności światła. Jeśli jakiś kolor jest bardzo jasny lub w pomieszczeniu są mocno oświetlone przedmioty, mózg automatycznie reguluje i usuwa nadmiar koloru i nadmiar jasności.
Można zobaczyć miejsca, gdzie “nadmiar” został usunięty, jeśli zamkniemy oczy – obraz, który widzieliśmy, przypomina negatyw fotografii. Wzory pojawiają się dlatego, że ludzki mózg dąży do stworzenia porządku tam, gdzie go nie ma, dlatego łączy pozornie bezsensowne kropki w wzory.
Jak wytłumaczyć dziecku? Mózg zapamiętuje najjaśniejsze przedmioty. Widzimy ich dziwne obrazy, gdy zamykamy oczy.
- Dlaczego ptaki wędrowne nie zostają w ciepłych krajach?
Powód nie leży w patriotyzmie, ale w zwykłej walce o przetrwanie. “Północne” ptaki nie są dostatecznie przystosowane do “obcych” warunków. Trudno im znaleźć miejsce na gniazdo, trudno znaleźć pożywienie dla piskląt. W krajach, do których przylatują, jest ogromna liczba rodzimych gatunków, które łatwo omijają “gości” w walce o gniazda i pożywienie.
Jak wytłumaczyć dziecku? W krajach, gdzie ptaki spędzają zimę, jest zbyt wielu konkurentów. Dlatego nie ma wystarczająco dużo pożywienia i miejsc do zamieszkania dla wszystkich.
- Dlaczego mucha nie spada z sufitu?
Dzięki potężnym mikroskopom udało się ustalić, że na poduszkach na łapach much są gruczoły wydzielające krople lepkiej substancji. Jest ona wydzielana w wystarczającej ilości, aby mucha przykleiła się, ale jednocześnie mogła się odrywać od powierzchni w odpowiednim momencie.
Jak wytłumaczyć dziecku? Muchy mają po prostu lepkie łapki.
- Dlaczego oczy nie zamarzają zimą?
Ze względu na to, że oczy są ciągle nawilżane, wydaje nam się, że dawno powinny zamarznąć w zimnie. Ale wysokie stężenie soli w płynie, który nawilża oko, nie pozwala mu zamarznąć przy normalnych minusowych temperaturach (do -30 °C).
Dodatkowo oczy znajdują się w zagłębieniu – oczodołach, a powieka dodatkowo chroni przed zimnem. A jeśli to nie wystarcza, organizm po prostu zwiększy przepływ krwi w naczyniach włosowatych, a oczy nie zamarzną.
Jak wytłumaczyć dziecku? Łzy i powieki doskonale chronią oczy przed zamarznięciem.
- Dlaczego ptaki siedzące na linach elektrycznych nie elektrofikują się?
Kiedy ptak siada na podłączoną linę, nabiera jej potencjału i staje się jej odgałęzieniem. Prawie nie ma różnicy potencjału między miejscami, w których ptak dotyka liny – i to wszystko za sprawą niewielkiej odległości między nogami.
Ptak otacza powietrze, więc prąd nie ma gdzie płynąć poza powrotem do liny. Ale jeśli piórko stworzenie dotknie słupa lub innej linii, nadal zostanie upieczone, tak jak powinno być.
Jak wytłumaczyć dziecku? Prąd w przewodach elektrycznych nie zrobi nic małej ptaszynie. Ale dużej – jakże inaczej!
- Dlaczego pająk nie przykleja się do swojej sieci?
Ponieważ pająk jest niezwykle sprytny – biegnie tylko po gładkich nitkach wychodzących z centrum i nigdy nie dotyka lepkich nitek okrężnych. Ofiary nie wiedzą o tym, dlatego łatwo wpadają w pułapkę. A gdzie się przykleją, pająk rozpoznaje po tym, która z gładkich nitek jest napięta.
Jak wytłumaczyć dziecku? W sieci są dwa rodzaje nici – gładkie i lepkie. Pająk biegnie po tych, do których się nie przykleja.
- Jakie sny widzą niewidomi?
Lepiej powiedzieć, że niewidomi “czują” sny, ponieważ nie mają żadnych informacji wzrokowych. W snach niewidomych często pojawiają się doznania dotykowe, smaki, zapachy i przeżycia – czyli wszystko to, czego doświadczają w ciągu dnia.
Trudno to sobie wyobrazić, ale można spróbować zamknąć oczy i skupić się na swoich doznaniach – w ten sposób można w przybliżeniu zrozumieć, jakie mogą być takie sny. Jeśli ludzie tracą wzrok po urodzeniu, to na początku mają takie same sny jak inni, ale potem ich sny się zmieniają.
Jak wytłumaczyć dziecku? Niewidomi śnią zapachy, dźwięki i emocje – te same rzeczy, które mogą doświadczać w codziennym życiu.
- Dlaczego ludzie mają palce u stóp?
Podczas chodzenia stopa człowieka przetacza się od pięty do palców, które odepchują stopę od ziemi pod koniec kroku. Bez palców musielibyśmy kuśtykać. Ponadto, palce pozwalają nam utrzymać równowagę – bez nich poruszanie nogami i stanie byłoby o wiele trudniejsze. No i można też użyć palców, żeby podnieść z podłogi upuszczony długopis bez schylania się!
Jak wytłumaczyć dziecku? Palce pomagają nam normalnie chodzić i utrzymywać równowagę.
- Dlaczego jest nieprzyjemnie pić sok pomarańczowy po umyciu zębów?
Jeśli wypijesz łyk soku pomarańczowego zaraz po umyciu zębów, możesz być rozczarowany w życiu. Dlaczego? Otóż większość past do zębów zawiera substancję pieniącą – laurylosiarczan sodu, który ma skutkiem ubocznym tłumiący receptory w ustach odpowiedzialne za odczuwanie słodkiego smaku. Dlatego nie poczujesz słodyczy soku – tylko gorzkość.
Jak wytłumaczyć dziecku? Pasta do zębów zawiera substancję, która uniemożliwia językowi odczucie słodkiego smaku. A nieosłodzony sok to okropność.