4 rzeczy, których nie można pozwolić i wybaczyć swoim dorosłym dzieciom

Wydaje się bliskim osobom, że nasza miłość jest tak bezgraniczna, że wszystko można wybaczyć. Że poświęcanie się dla dobra rodziny, rezygnacja z własnych interesów dla dobra dzieci, to najszlachetniejsza rzecz na świecie. Ale tak nie jest.

Są rzeczy, które trzeba zatrzymać u źródła.

Przeczytałem kilka artykułów psychologów i dokonałem małego wyboru 4 punktów:

Manipulacja miłością

Mamo, jeśli mnie kochasz, zaakceptujesz mojego męża. Tato, jeśli mnie kochasz, dasz mi pieniądze na promowanie mojego biznesu. No cóż, jeśli nie zrobisz tego, o czym mówię, to obrażę się na ciebie i nigdy więcej cię nie zobaczę.

To czysta manipulacja! Nie ulegaj temu. Bron swoich interesów, nie podpisuj się pod warunkami, które są dla ciebie całkowicie niekorzystne. Pokrewieństwo nie zobowiązuje cię do działania wbrew twojej woli. A na pewno osoba kochająca nie zniknie z twojego życia tylko dlatego, że masz własne zdanie.

Pozwalanie z powodu winy

Moja przyjaciółka wychowała syna sama. Czując się winna, że chłopiec dorasta bez ojca, wynagradzała mu to, pozwalając mu robić wszystko, na co miał ochotę. Chcesz, maluj ściany, chcesz, buduj samoloty z moich dokumentów. Nie będę cię strofować. I to zupełnie za darmo!

Chłopiec dorósł i zupełnie przestał zwracać uwagę na matkę. Najpierw zrobił remont w jej pokoju bez pozwolenia i zażądał zapłaty za koszty pracy. Potem sprzedał jej nieruchomość wiejską i wpłacił pieniądze na swoje konto.

Ożenił się, rozwiedł i zabronił matce odwiedzać swoje wnuki. Potem zabronił mi spotykać się z moimi przyjaciółkami. I doszło do tego, że matka zaczęła żyć według harmonogramu syna i jeść tylko te produkty, które on pozwalał kupić.

Moje i nasze

Czy wszystko powinno być dzielone w rodzinie? Kolejny punkt, na który warto zwrócić uwagę. Jeśli bliska osoba bierze coś od ciebie i uważa, że nie ma potrzeby oddawać (no dobrze, jesteśmy rodziną!), to warto o tym pomyśleć.

W związku, oprócz ślepej wszechogarniającej i wszystko wybaczającej miłości, powinien być szacunek dla osobistych granic. Pożyczone pieniądze? Oddaj, dziękuję. Złamałeś kubek matki? Zrekompensuj.

Wielu rozpieszczonych dzieci uważa, że należy spłacać dług bankowy, ale matka i ojciec są zobowiązani do dawania pieniędzy bez zwrotu. I do udostępniania innych zasobów, które posiadają.

Nie pozwól sobie na deprecjonowanie

Pamiętaj przysłowie: “Jajko uczy kury.” Istnieje termin w studiach kulturowych, którego nazwy nie pamiętam, kiedy młodsze pokolenie zaczyna przewyższać starsze pokolenie pod względem wszystkich parametrów: zarabia więcej, wie więcej. A starsze pokolenie stopniowo oddaje swoje pozycje.

To nie oznacza, że dzieci mogą mówić ci, jak żyć, ile pieniędzy wydawać, wyśmiewać twoje wybory, twoje przekonania. Ogromna różnica między dobrymi radami a wartościowym przewodnictwem, nawet jeśli się mylisz.

Jeśli lubisz żyć w określony sposób, nie pozwól nikomu na krytykowanie i kształtowanie tego wizerunku dla ciebie.

Prawdziwy sukces polega nie na przeskakiwaniu ponad wyznaczoną poprzeczkę, ale na życiu tak, jak chcesz.