5 typów ludzi, których powinieneś unikać dla własnego dobrobytu

Mówi się, że umiejętność pójścia na kompromis i przymknięcia oka na niedoskonałości świata jest sztuką, ale ludzie, którzy uważają się za dyplomatów, często się mylą.

Maria siedzi na krześle w sekretariacie po czterdziestce. Jej szef jej nie lubi i codziennie na nią krzyczy. Ona udaje, że nic się nie dzieje. Przy herbacie opowiada innym pracownikom: “Cóż, on płaci… I dobrze płaci”.

Podziwiają ją: “Maria, masz nerwy ze stali! Ja bym sobie nie poradził!”.

Ale czy musisz? Prawda, pieniądze napływają na twoje konto co miesiąc, ale negatywność również ma skłonność do gromadzenia się.

Naukowo udowodniono, że jeśli szeptasz nieprzyjemne słowa roślinie, przestanie rosnąć. A co jeśli będziesz krzyczeć na daną osobę pięć dni w tygodniu? Miesiąc po miesiącu, rok po roku? Przerażające jest wyobrażenie sobie, jak zostanie zdeformowana jej dusza.

A potem jest moja przyjaciółka. Poznała mężczyznę. Mężczyzna wydaje się pochodzić z innej rzeczywistości: podróże, restauracje. To nawet dziwne, że ją polubił. Co on w niej dostrzegł?

Moi znajomi nie dali mi spokoju: jesteś z nim dla pieniędzy, prawda? Czuli, że miłość w tym nie istnieje. Że coś innego trzyma tę parę razem. I mieli rację.

Kobieta nie wzięła ani grosza, ale cieszyło ją, że ma takiego mężczyznę u boku. A on z kolei zapewniał sobie przewagę kosztem niej, górował nad nią i czuł się niemal jak bóg.

Ludzie wokół nas mogą stać się klejnotami, które trzymamy w szkatułce, czerpiąc estetyczną satysfakcję i nie lękając się przyszłości. Mogą też stać się kamieniami – pod naszymi stopami, rzucającymi się nam w boki i plecy, obciążającymi nas w torbie za plecami.

Ludzie nie krzyżują naszej drogi przypadkiem. Wybieramy jednych, odrzucamy innych. A efektem jest ornament, rama, płaskorzeźba, fundament i krajobraz naszego życia.

Nie ma potrzeby dzielenia wszystkich na dobrych i złych, przydatnych i nieprzydatnych. Czasami gorzka lekcja jest najlepszą nagrodą i kluczem do mądrości. Niemniej warto przyjrzeć się bliżej tym, którzy nas otaczają, ponieważ nasz nastrój i samopoczucie zależą nie tylko od nas, ale także od nich.

Oto 5 wschodnich mądrości o ludziach:

Są ludzie, którzy dostrzegają chwast na polu róż, i są tacy, którzy dostrzegają różę na polu chwastów.

Największym nieszczęściem jest potrzebować pomocy ludzi, którzy nie zasługują na nasze szacunek.

Odwaga nie polega na sile ramienia ani umiejętnościach walki mieczem; odwaga polega na samokontroli i sprawiedliwości.

Umiejętność przebaczania jest cechą silnych. Słabi nigdy nie potrafią wybaczyć.

Nie trać czasu na kamienie pod stopami, lepiej poświęć ten czas na poszukiwanie diamentu.