Mistrz Ziemi: Jak zwykła osoba posprzątała plażę z 5000 ton śmieci

Młody indyjski prawnik z Mumbaju, Afroz Shah, dołączył do walki z odpadami, które przez wiele lat były wyrzucane na plaży Versova. I wygrał. W ciągu 86 tygodni Afroz wraz z ochotnikami usunął 5,4 miliona kilogramów śmieci z plaży.

W październiku 2015 roku prawnik z Mumbaju, Afroz Shah, i jego 84-letni sąsiad Harbansh Mathur byli zaniepokojeni widokiem zaśmieconej śmieciami plaży Versova. Dwaj mężczyźni postanowili oczyścić to miejsce.

Od tego czasu, co weekend przychodzili, aby sprzątać. Później dołączali do nich ochotnicy. Ich liczba stale rosła i osiągnęła tysiąc osób.

Ochotnicy sprzątali plażę przez 86 tygodni. Udało im się usunąć ponad 5 milionów kilogramów śmieci z 2,5-kilometrowej plaży. “To było niesamowite widzieć, jak ludzie z branży filmowej, policji, prawnicy, rybacy i zwykli przechodnie łączą siły dla jednego celu” – powiedział Shah. “Urzędnicy wspierali nas, dostarczając wszystkie potrzebne koparki i ciężarówki”.

Prace nad sprzątaniem plaży zakończyły się w maju 2017 roku. “Plaża jest wreszcie czysta. Nasze wysiłki przyniosły efekty. Śmieci teraz trafiają na brzeg jedynie z morza. Poprosiliśmy władze o rozpoczęcie czyszczenia cieków przed monsunami, aby plaża pozostała bezpieczna” – powiedział Afroz Shah.

Za swoją pracę Afroz Shah otrzymał tytuł “Mistrza Ziemi” od Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego działania zostały określone jako największe sprzątanie plaży na świecie.

Ale inicjatywa Afroza nie kończy się tutaj. Teraz on i ochotnicy zamierzają zapobiegać docieraniu śmieci na plażę wzdłuż kanałów miejscowych strumieni. Ponadto chce oczyścić przybrzeżne lasy namorzynowe, które są zarośnięte śmieciami, a które pełnią rolę naturalnej ochrony przed burzami. Afroz Shah chce zainspirować ludzi na całym świecie swoim przykładem.