Moja babcia zawsze mi powtarzała: “Jeśli chcesz być szczęśliwy, nigdy nie mów o tych trzech rzeczach”

Od dawna wiadomo, że najlepiej trzymać język za zębami. Moja babcia była przekonana, że osoba może łatwo wpaść w kłopoty, mówiąc komuś o swoich planach. O czym więc nie należy mówić innym?

Nie można mówić o porażkach.

Kiedy człowiek czuje się źle, stara się szukać pocieszenia i wsparcia u bliskich. W takich momentach jest gotowy zwierzyć się im z najbardziej intymnych spraw. Ale nie powinieneś tego robić. Takie rozmowy mogą bowiem pozbawić Cię energii potrzebnej do walki z problemem.

Nie można rozmawiać o zwycięstwach i osiągnięciach.

Mówienie o swoich osiągnięciach i zwycięstwach jest niskie. Choćby dlatego, że przechwalanie się pokazuje naturę człowieka z niezbyt dobrej strony.

Jeśli zwrócimy się do psychologii, możemy dojść do wniosku, że osoba może odnosić sukcesy i być bogata, ale chęć mówienia o swoich zwycięstwach ujawnia niepewną osobowość. Dla takich osób jest to konieczne, aby uzasadnić ich niską samoocenę.

Ponadto nie powinniśmy zapominać, że wiele osób jest podatnych na zazdrość. W dobie Internetu ludzkie życie jest widoczne jak na dłoni. Istnieje wielu zazdrosnych ludzi i złych życzeń, którzy nie tylko nie mogą być szczęśliwi dla szczęśliwej osoby, ale także mogą zrujnować jej życie.

Nie mów o swoich planach.

Nie powinieneś mówić o swoich planach. Jak mówi przysłowie: “Sukces kocha ciszę”. Wiele osób uważa, że jeśli mówisz o swoich celach, marzeniach lub planach, coś na pewno pójdzie nie tak.

Większość tłumaczy to ludzką zazdrością lub złym okiem. Jednak nie ma to z tym nic wspólnego. To po prostu sposób, w jaki działa nasz mózg.

Po pierwsze, mózg nie odróżnia rzeczywistości od snu, fantazji czy zwykłej myśli. Nie obchodzi go, co to jest. Po drugie, mózg jest leniwy – zawsze szuka sposobów na oszczędzanie energii.

Kiedy osoba mówi o planach, a następnie otrzymuje pochwały i słowa wsparcia, mózg ocenia to doświadczenie jako zachętę do tego, co zostało osiągnięte.

Oznacza to, że umysł rozumie, że emocje zostały już odebrane. Dlatego bezcelowe i niepraktyczne jest poświęcanie wysiłku i energii na osiągnięcie celu i ponowne uzyskanie tych samych emocji.

Dlatego są ludzie, którzy nie robią nic poza “machaniem językiem”. Mózg otrzymuje dopaminę, “cieszy się” i tak w kółko!