Nigdy nie przepraszaj w tych 10 przypadkach…

Większość ludzi martwi się tym, co inni o nich pomyślą, ciągle chcą komuś dogodzić, zapominając o swoich interesach i potrzebach. Dlaczego tak się dzieje? Przecież nikt nikomu nic nie zawdzięcza.

Często znajdujemy się w pewnych sytuacjach, w których czujemy się winni wobec kogoś. Przepraszamy, ale w niektórych przypadkach nie jest to konieczne. Przebaczenie to pokuta z czystego serca. A w dzisiejszym świecie straciło już swoją główną ideę.

Tak naprawdę przepraszamy kilka razy dziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W autobusie, w pracy, na uczelni, po prostu na ulicy, w supermarketach, w kinach i innych miejscach publicznych. Myślimy, że to tylko elementarne zasady etykiety, ale mylimy się. Nie wypowiadaj daremnych słów pokuty.

Więc w jakich sytuacjach nie trzeba mówić słów przeprosin?

Nigdy nie przepraszaj za miłość. O jakiej winie możemy mówić, jeśli wspaniale jest, że potrafisz kogoś kochać. Nawet jeśli to uczucie nie jest wzajemne. Ale nie jesteś winny/a niczego. Zachowaj to uczucie w sobie. Na pewno i ciebie pokochają.

Nie przepraszaj za odmówienie czegoś komuś. Musisz umieć powiedzieć “nie”. Musisz szanować siebie i nie musisz robić czegoś, czego nie chcesz robić.

Nigdy nie przepraszaj za swoją przeszłość. Przecież to, co się wydarzyło, już minęło. I nie można tego zmienić, niestety lub na szczęście. Jest bezcelowe przepraszać za to. Po prostu musisz żyć teraźniejszością, nie wracać do przeszłości.

Nie wypowiadaj słów przeprosin za swoją niedoskonałość, za to, że jesteś taka/y jaka/y jesteś. Niech to będzie konkretny wygląd czy twardy charakter. Jesteś taki/a jaki/a jesteś, a ludzie wokół mają cię zaakceptować. To nie jest wina osoby, że urodziła się w taki sposób. Nie nos maski, bądź sobą.

Nie staraj się dogodzić wszystkim.

Nie przepraszaj za swoje własne zdanie. Pamiętaj, że jesteś osobą i masz swoje własne zdanie, a prawda rodzi się w sporze. Jeśli naprawdę się mylisz, potrafisz to przyznać.

Nie ma potrzeby przepraszać za prośbę o pomoc. Dziś pomogą tobie, a jutro pomożesz komuś. To normalne i nie wymaga przebaczenia, ale słowa podziękowania nie będą zbyteczne.

Nie powinieneś przepraszać za inną osobę. Niech to ona to zrobi sama. Bądź odpowiedzialny/a tylko za swoje działania, czyny i słowa.

Naucz się nie przepraszać za prawdę. Przecież niezależnie od tego, jak gorzka jest, zawsze jest lepsza od kłamstwa.

Nie przepraszaj za to, że czegoś nie wiesz. Człowiek nie może znać wszystkiego na świecie. Nieznajomość odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie jest normalna. Ale nie zapomnij, że pragnienie wiedzy zawsze będzie ci służyć.

Nie przepraszaj za zakończenie nieudanego związku, odmowę komunikacji z kimś. Jeśli widzisz, że osoba nie odpowiada ci i związek z nią osiągnął impas, albo po prostu ma negatywny wpływ na ciebie, odmów komunikacji z nią. Masz do tego prawo. Nie musisz przepraszać.