To, co przeczytałem w pracy szkolnej, doprowadziło mnie do łez. Rodzice, dzieci powinny być z was dumne!

Pracuję jako nauczyciel literatury w zwykłej wiejskiej szkole.

Bardzo lubię tę pracę, wszystkie dzieci są spokojne i dobrze się uczą.

Kiedyś w piątej klasie zleciłem napisanie eseju na temat “Moja ulubiona rodzina”. To bardzo dobry sposób na lepsze poznanie dziecka. Kiedy usiadłem, aby sprawdzić prace, moją uwagę przykuł Maxim. Ten chłopak jest bardzo zdolnym uczniem, zawsze gotowym stanąć przed tablicą i wykazać się swoją wiedzą. Nie wyobrażałem sobie, że z zwykłej pracy można się tak wiele dowiedzieć o życiu dziecka.

Oto fragment tej samej pracy:

“Nazywam się Maxim, niedawno skończyłem 10 lat. Moja matka ma na imię Ljubow, a mój ojciec ma na imię Jewgienij. Nie mam brata ani siostry, mam psa Rexa. Mama pracuje w szpitalu jako pielęgniarka. Dużo pracuje w nocy i zawsze wraca do domu zmęczona.

A kiedy mama ma wolny dzień, często gramy z nią w bitwę morską i Monopoly. Zawsze świetnie się bawię, wiem, że kocha mnie tak bardzo, jak ja kocham ją. Zawsze pozwala mi wyjść zimą na górkę, na narty i sanki z przyjaciółmi. A latem idziemy popływać w rzece.

Moja mama jest najlepsza, ale rzadko jest w domu. Mój tata nigdzie nie pracuje, został zwolniony, kiedyś pracował w sklepie jako ochroniarz. Zawsze siedzi w domu. Tata nie bawi się ze mną. Zawsze siedzi z wujkiem Paszą i pije.

Kocham tatę, ale nie chcę, żeby pił i przeklinał mamę. Chciałbym też, żeby znalazł dobrą pracę i przestał pić, żeby mama częściej była w domu i nie wracała tak zmęczona.

Czytając ten esej miałem łzy w oczach. Chciałem porozmawiać z każdym rodzicem i powiedzieć im, że dziecko powinno być dumne ze swoich rodziców, a nie życzyć sobie, żeby tata nie pił, a mama częściej była w domu. Te dzieci powinny być otoczone naszą troską, przywiązaniem i miłością.

Rodzice są najważniejszą rzeczą, jaką mają nasze dzieci. Dziecko powinno być dumne, że tata dla niego pracuje i codziennie przynosi mu lody, a mama zawsze chętnie spotyka się z tatą po pracy i przygotowuje pyszny obiad.

Musimy codziennie dawać im przykład, sami i naszymi czynami. Nie zapominajmy o tym!