We śnie matka Andrzeja przyszła do niego i przeprosiła za to, że nie zostawiła mu spadku. Poprosiła go również, aby wziął jej dom od swojego brata. Jednak Andrzej nie posłuchał jej prośby

Matka młodszego syna kochała go i rozpieszczała. Wybaczała mu wszystko, być może dlatego, że Jakub był bardzo chory w dzieciństwie. Innym powodem mogło być to, że Jakub bardzo ją przypominał – był chłopcem o czarnych oczach i brwiach.

Zupełnie inaczej traktowała najstarszego syna. Pomimo że Andrzej był pracowity, uczciwy i odpowiedzialny, nie przypominał cwaniaka i leniwego Jakuba.

Andrzej opuścił dom wcześnie i został inżynierem. Regularnie wysyłał pieniądze matce na wieś i odwiedzał ją, kiedy tylko mógł. Mimo że miał już własną rodzinę – dobrą żonę i trójkę dzieci – zbudował własny dom na wsi i kupił mieszkanie w mieście.

Natomiast Jakub nadal wychodził i dobrze się bawił. Wpadł jednak w różne kłopoty – zadłużenie, kredyty, niespełnione obietnice. Został zwolniony z pracy i nie potrafił znaleźć nowej, chociaż w rzeczywistości nie bardzo się starał… Związał się z jedną kobietą, potem z drugą. Wziął samochód na kredyt i go rozbijał.

Jego matka płakała z powodu porażki syna. Często powtarzała Andrzejowi: “Dobrze sobie radzisz. Jesteś szczęśliwy i masz szczęście w życiu! A Jakub jest nieszczęśliwy i niepowodzeniem go spotyka. Jak on sobie poradzi bez mnie?”

Faktycznie, Jakub żył na pieniądze matki, korzystając z jej całej emerytury. Po imprezach często wracał do domu matki i ukrywał się przed wierzycielami…

Mama zachorowała i zmarła. Andrzej opiekował się nią, wydając dużo pieniędzy na leki, ale nic nie pomagało. Mama zostawiła testament, w którym dom przekazała Jakubowi. Andrzej nie otrzymał niczego.

Andrzej zaakceptował decyzję matki, choć żona miała żal do niego. Pieniądze byłyby przydatne, ponieważ cena ziemi i domu znacznie wzrosła po wybudowaniu drogi w pobliżu, a na terenie zaczęto budować luksusowe domki. Jednak Andrzej postanowił oddać wszystko bez kłótni.

Pewnej nocy matka Andrzeja przyszła do niego w różowym flanelowym szlafroku i chustce na głowie. Była całkowicie zapłakana, łzy płynęły jak rzeka! Usiadła na brzegu łóżka i szlochając powiedziała: “Wybacz mi, synu! Byłam głupia. Zrobiłam coś głupiego. Nie dawaj Jakubowi niczego. Nie dawaj mu nic, błagam cię z całego serca, bo będzie jeszcze gorzej!”.

Andrzej opowiedział żonie o tym śnie. A jego żona, wykształcona kobieta, powiedziała: “Twoja podświadomość mówiła do ciebie poprzez obraz twojej zmarłej matki. Podświadomie nie chcesz oddać domu Jakubowi. Jesteś rozgoryczony, że cię to spotkało. Twój własny umysł stworzył ten sen. Nie martw się, oddaj mu dom i zapomnijmy o tym.

Andrzej nie kwestionował testamentu, nie próbował udowodnić, że wspierał matkę, nie żądał sprawiedliwości. Jakub sprzedał dom za grosze. Pieniądze natychmiast roztrwonił. Zaczął nadużywać alkоhоlu w niebezpiecznym towarzystwie. W końcu został pobity i pozostawiony na śniegu w mrozie, co doprowadziło do utrаty nóg.

Teraz mieszka u brata, który go utrzymuje. Nikt nie chciał go przyjąć.

Tak często kończy się niesprawiedliwe traktowanie dzieci. Porzucone i oddane jednemu z szkodą dla innych nie przynoszą szczęścia. Podobnie jak miłość rodzicielska skierowana na jedno dziecko z szkodą dla innych nie przynosi szczęścia…

Sny są tajemniczą rzeczą. Nie zawsze są wynikiem naszej osobistej podświadomości. A kto wie, czym jest podświadomość i skąd pochodzi ta zapłakana kobieta w różowym flanelowym szlafroku? Dla niektórych pieniądze są szczęściem, dla innych pechem i nieszczęściem. Lepiej jest dzielić wszystko sprawiedliwie za życia niż po śmierci…