Kiedy powiedziałam mamie, że niebezpiecznie jest rodzić w wieku 45 lat, wyrzuciła mnie z domu. Od tamtej pory jesteśmy dla siebie obcymi

Moi rodzice byli małżeństwem przez 25 lat, a potem się rozwiedli. Pozostałam z mamą, a my przenieśliśmy się do innego miasta. Tam mieszkaliśmy w wynajmowanym mieszkaniu. Na nowej pracy mama nawiązała związek z kolegą z pracy.

Po sześciu miesiącach mama powiedziała mi, że jest w ciąży. Mi miała wtedy 45 lat, a jej nowy mąż 55 i postanowili powiększyć rodzinę. Jestem całkiem współczesną osobą i rozumiem, kiedy rodzi się po 40 roku życia. Ale martwiłam się o swoją mamę, ponieważ ma dość poważne problemy zdrowotne.

Nie ukrywałam przed mamą swoich myśli, powiedziałam jej wprost: „Powinnaś przede wszystkim pomyśleć o sobie, bo twój organizm może nie wytrzymać takiego obciążenia. A jeśli ci się coś stanie, to czy ja będę musiała zająć się wszystkimi obowiązkami związanymi z dzieckiem?”.

Moje słowa bardzo obraziły mamę i wyrzuciła mnie z domu.

Obecnie mieszkam z ojcem, ale chcę znowu mieszkać z mamą, bo bardzo za nią tęsknię.

Nie miałam powodu zostawać w tym mieście. Poza tym wynajęcie mieszkania samemu jest drogie, więc postanowiłam wrócić do taty. Jednak bardzo za mamą tęsknię, często do niej dzwoniłam. Ale po jej tonie było słychać, że nie ma ochoty ze mną rozmawiać.

Odkąd mama wyszła za mąż, bardzo się zmieniła. Robię starania, aby poprawić nasze relacje, a ona wręcz stara się ode mnie oddalić. Mama poważnie pomyślała, że chcę jej śmierci, skoro mówię, że jej organizm może nie wytrzymać. Ale przecież powiedziałam to dlatego, że bardzo się o nią martwię.

Nie uważam się za winną, bo myślę, że byłam zobowiązana to powiedzieć, bo się martwię. Jednak od tamtej pory minęły już 3 lata, a my nadal się nie kontaktujemy. Nawet nie wiem, czy mam teraz brata lub siostrę.

Jak mogę poprawić relacje z mamą?

Oto kilka wskazówek, jak poprawić relacje z mamą:

  • Przeproś ją za to, że ją obraziłaś. Wyjaśnij, że nie chciałaś jej skrzywdzić, a że po prostu martwiłaś się o jej zdrowie.
  • Wysłuchaj jej. Daj jej znać, że rozumiesz, jak się czuje i że wspierasz ją.
  • Zaoferuj jej swoją pomoc. Zaproponuj, że zajmiesz się dzieckiem, zrobisz zakupy lub posprzątasz.
  • Bądź cierpliwa. To może zająć trochę czasu, zanim mama zaufa ci ponownie.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, masz szansę zbudować z mamą zdrowe i szczęśliwe relacje.