Po krótkiej rozłące młody mężczyzna spojrzał na swoją żonę i zdał sobie sprawę, że coś jest z nią nie tak. Tak bardzo się zmieniła, wyglądała tak źle, jakby była chora

Młody mężczyzna był namiętnie zakochany w starszej od siebie kobiecie. Żył i oddychał razem z nią. Chociaż oczywiście było wielu życzliwych ludzi, którzy zapewniali go, że kobieta jest stara i nieatrakcyjna.

Ale młody człowiek odpowiedział, że nie ma nikogo piękniejszego niż jego ukochana. Ona jest jak bujna czerwona róża w pięknym ogrodzie. Nikt nie może się równać z jej pięknem i atrakcyjnością.

Ojciec młodzieńca, kupiec, był zmęczony tą historią. Wysłał syna w długą podróż służbową; było to setki lat temu. W tamtych czasach podróże były długotrwałe.

Młody człowiek spędził rok w obcym kraju, doświadczył i zobaczył wiele rzeczy. A potem wrócił do swojego miasta i zobaczył swoją ukochaną na ulicy. Podeszła do niego, uśmiechnęła się i wyciągnęła do niego ręce.

Młody człowiek spojrzał na swoją ukochaną z zakłopotaniem, a następnie zapytał ze strachem i współczuciem: “Co się stało, gdy mnie nie było? Czy byłaś poważnie chora? Twoja twarz jest pokryta zmarszczkami. Co się stało? I dlaczego twoje nogi stały się tak, delikatnie mówiąc, krzywe?”.

Kobieta odpowiedziała ze smutkiem: “Zawsze utykałam. A moje oczy zawsze były lekko zezowate. Wcześniej miałam zmarszczki i siwe włosy, może mniej, ale miałam je. Po prostu tego nie widziałeś, bo patrzyłeś na mnie oczami miłości. A teraz przestałeś mnie kochać”.

Powiedziała mu gorzką prawdę. Młody mężczyzna jeszcze nie zdawał sobie sprawy, że przestał ją kochać. Ale widział wszystkie wady i defekty, ponieważ nie mógł już patrzeć na nią oczami miłości.

Tak właśnie znika miłość. A wady stają się widoczne: zmarszczki, kształt nosa, pryszcz na nosie, nadwaga lub nadmierna szczupłość. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie wady stają się oczywiste i irytujące. Osoba mówi inaczej, ubiera się inaczej, zachowuje się inaczej… Co się z nią stało? Niech będzie taka sama jak wcześniej!

Coś nie stało się z tą osobą. Stało się z tym, kto się zakochał. Wypadł z miłości i zobaczył to, co jest oczywiste.

Może to nie była prawdziwa miłość.

Ale chodzi o to, że ten, kto widzi nasze wady i irytuje się nimi, nie kocha nas. Może kocha, ale czasem nie chce się do tego przyznać. I oskarża swoją żonę, dziecko, starego wiernego przyjaciela, męża lub współpracownika o celowe irytowanie go swoimi wadami. Albo że się zmienili. Chociaż to coś innego się zmieniło. Miłość zniknęła.