O czym nie mówić ludziom: 10 dobrych rad od mędrców

Starożytni mędrcy przekazywali mądrość, że “Twój język jest twoim wrogiem” oraz “Milczenie jest złotem”. Chińskie przysłowie natomiast głosi, że “Nie mów, chyba że poprawi to ciszę”. Musisz albo dzielić się komplementami i pochwałami, które podnoszą na duchu, albo zachować swoje słowa dla siebie.

Współcześni psychologowie podkreślają, że milczenie nie jest zawsze korzystne i ważne jest mówienie wszystkiego. Powinieneś wyjaśniać relacje oraz dzielić się swoją opinią tak często, jak to możliwe. Nie wstydź się swoich przekonań życiowych i bronienia swojego stanowiska. Warto także otwarcie mówić o swoich planach, co sprawi, że staną się one bardziej realne i osiągalne.

Natknąłem się w Internecie na listę 10 punktów, o których warto pamiętać w rozmowach:

Unikaj przechwalania się dobrymi uczynkami. “Czyń dobro i wrzuć je do wody”. Wydaje mi się, że ten zakaz dotyczy nie tylko przechwalania się, ale także odcina tych, którzy później chcą wykorzystać życzliwość, możliwości i kontakty innych ludzi.

Nie przechwalaj się swoją popularnością i uwielbieniem ze strony innych. To nie podnosi czyjejś wartości, a wręcz może ją upokarzać.\

Omijaj mówienie o swoich pomysłach i inicjatywach. Wiele osób wierzy, że mogą być one wykorzystane przeciwko nim lub przyciągnąć złą energię zazdrości, uniemożliwiając realizację planów.

Unikaj mówienia o swoich wielkich osiągnięciach i wyczynach. Stań się osobą, dla której to naturalne. Inni mogą czuć się niekomfortowo, odczuwając mniejszą aktywność w swoim życiu.

Zachowuj tajemnice i sekrety innych. Niezależnie od obietnic, nie wolno ich wyjawiać.

Omijaj mówienie o swoim wyższym poziomie myślenia i duchowym bogactwie. To nie jest mierzalne ani porównywalne, co może sprawiać, że inni poczują się gorszymi.

Unikaj angażowania obcych w swoje relacje i konflikty. Ty się pogodzisz, a oni rozwiną pewną postawę wobec osoby, z którą ostatnio byłeś w konflikcie.

Nie oceniaj ani nie krytykuj innych. Nie śmiej się z nikogo, bo przyszłość jest nieprzewidywalna. Wszyscy popełniamy błędy.

Nie rzucaj się w oczy związkiem ze swoim dobrobytem finansowym. Zazdrość może się pojawić u osób, które nie cieszą się takim powodzeniem.

Omijaj mówienie o swoich długach i zobowiązaniach finansowych. Znajomi mogą oceniać Cię negatywnie, myśląc, że nie umiesz zarządzać budżetem.