Podstawowym źródłem stresu dla zamężnych kobiet są mężczyźni, a nie dzieci

Zamężne kobiety odczuwają większy stres niż te, które są samotne. Na nich spoczywa ogromne obciążenie: praca i troska o rodzinę. Częściej cierpią na bóle głowy, zmęczenie i negatywne emocje. Okazało się, że mężczyźni, a nie opieka nad dziećmi, są główną przyczyną tych problemów. 46% respondentów przyznało, że dzieci sprawiają, że mniej się denerwują niż przez mężczyzn. Niemniej jednak nieprzyjemne emocje w żaden sposób nie są związane z zdradami lub okrucieństwem.

Więc jak dokładnie mężczyźni przyczyniają się do pogorszenia stanu psychicznego swoich żon i co można zrobić, aby uniknąć stresu w relacjach:

  1. Mężczyźni zachowują się jak kolejne dziecko

Wielu mężczyzn zachowuje się jak dzieci do 43. roku życia. Objawia się to w lekkomyślnym podejściu do dziecka i kwestii związanych z nim. “Siedmioletnie dziecko to siedmioletnie dziecko. Ale 35-letni mężczyzna, który zachowuje się tak samo jak 7-letni chłopiec, to trudne, bo powinien być bardziej odpowiedzialny za dziecko” – powiedziała jedna z respondentek.

Najczęściej rodzice bawią się z dziećmi. Dlatego czas spędzony z nimi jest postrzegany jako święto i zabawa. Matki biorą na siebie zadania wychowania, opieki zdrowotnej, edukacji i rozwoju dziecka. Są bardziej zaangażowane w codzienne życie dziecka, częściej uczyją i zakazują. W rezultacie dzieci zaczynają kojarzyć się z kimś nudnym i surowym. To wywołuje zarówno konflikty między matką a dziećmi, jak i kłótnie między rodzicami.

Rozwiązanie

Trzymajcie się razem. Jeśli jeden z rodziców zakazuje dziecku czegoś, drugi powinien wesprzeć to rozwiązanie. Należy działać wspólnie i wcześniej uzgadniać, co jest dozwolone, a co nie.

Nie mniej ważne jest równomierne dzielenie codziennej opieki nad dzieckiem. Dzieci nie mogą same zapisać się na sekcję sportową, do lekarza czy wybrać sobie witamin.

Ale oboje rodziców jest w stanie to zrobić: mężczyźni powinni odciążyć żony częścią obowiązków i częściej uczestniczyć w życiu synów i córek. A matkom lepiej od czasu do czasu złagodzić kontrolę: czasami po prostu bawienie się z maluchem jest bardziej wartościowe niż chronienie go przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

  1. Ogromna ilość obowiązków domowych przytłacza kobiety

Każda piąta mama wskazuje brak pomocy od męża w domu jako stałe źródło stresu. Żony poświęcają więcej czasu na zaspokajanie potrzeb domowych rodziny, podczas gdy mężczyźni mają więcej czasu na odpoczynek. Zazwyczaj to na kobietach spoczywa nie tylko gotowanie i sprzątanie, ale także opłacanie rachunków, zakupy spożywcze i planowanie budżetu rodzin.

Od tych czynności domowych nie można się wycofać, ale przytłaczają one, jeśli zabierają zbyt dużo czasu. Udowodniono, że obowiązki domowe wywołują więcej stresu niż normalna praca: w biurze osoba czuje się bardziej wartościowa i otrzymuje realną nagrodę.

Rozwiązanie

Najprostszą i oczywistą radą jest to, że mężczyźni powinni pomagać żonom w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Równy podział obowiązków domowych to jeden z głównych czynników udanego małżeństwa.

Każdy z małżonków powinien szanować wysiłki drugiego: praca domowa jest cenna i ważna, nawet jeśli nie przynosi dochodu. Ale dzielenie się nią na pół pozwala zrobić wszystko szybciej, a resztę czasu spędzić razem.

  1. Kobiety czują się winne i cierpią z powodu braku wolnego czasu

Większość ankietowanych kobiet narzeka na brak czasu. Zwłaszcza te, które pracują: wieczorem tracą czas nie na odpoczynek, a na wykonywanie obowiązków domowych. Dlatego są zmęczone i popełniają błędy.

Ponieważ duża część odpowiedzialności za rodzinę i dom spoczywa na kobietach, to właśnie one czują się winne, jeśli coś idzie źle. Wina z kolei wywołuje stres i przeszkadza w radzeniu sobie z codziennymi sprawami.

Jedna z respondentek skomentowała to następująco: “Czuję, że opiekuję się dziećmi głównie sama, bez udziału męża. Dlatego wydaje mi się, że jeśli coś idzie źle, to tylko moja wina”.

Rozwiązanie

Aby żony nie odczuwały braku czasu i poczucia winy, mężczyźni powinni dzielić z nimi nie tylko pracę w domu i opiekę nad dzieckiem, ale także odpowiedzialność za rodzinę jako całość. Kiedy mąż i żona otwarcie omawiają problemy, podejmują wspólnie decyzje i ponoszą za nie odpowiedzialność, daje to uczucie zaangażowania i pomaga rozwiązać wiele trudnych zadań.

A małżeństwo powinno pamiętać, że chroniczny stres w rodzinie często prowadzi do rozwodu i szkodzi zdrowiu. Dlatego należy dbać o siebie nawzajem i chronić siebie i męża przed negatywnymi emocjami.