Stanisław postanowił pokazać żonie swoją siłę woli, ale później tego pożałował

Suche kliknięcie przełącznika w ciszy nocy brzmiało jak wystrzał z pistoletu. I miało mniej więcej taki sam efekt. Kobieta zamarła w przerażeniu, ale jej szczęki nie przestały się poruszać. Przerażona kobieta trzymała w zębach kawałek kiełbasy, a mężczyzna patrzył na nią z drwiną. Skrzyżował ręce na piersi i rozkoszował się efektem.

Stanisław od razu zauważył, że gdy tylko jego żona przeszła na dietę, z lodówki w nocy zaczęło znikać jedzenie. Oczywiście nie robił codziennych pomiarów poziomu kiełbasy w lodówce, ale nigdy nie narzekał na wskaźnik na oko.

A teraz przyłapał żonę na gorącym uczynku. W jednej ręce trzymała kromkę chleba, w drugiej kawałek sera, a w zębach gruby plaster kiełbasy.

– Ty, moja droga Marto, nie masz siły woli. Przyznaj się i skończ z tymi nocnymi nalotami na lodówkę – uśmiechnął się Stanisław.

Marta wykonała potężny ruch przełykania, wpychając część swojej zdobyczy do żołądka i spojrzała na męża nieprzyjemnym wzrokiem. Przyłapanie na gorącym uczynku było dla niej nieprzyjemne, ale nie było sensu się usprawiedliwiać, ponieważ dowody były widoczne jak na dłoni.

– Można by pomyśleć, że masz niezłomną siłę woli – mruknęła, próbując coś powiedzieć.

Stanisław trzymał się za boki i wypiął klatkę piersiową do przodu, a raczej próbował wypiąć klatkę piersiową do przodu, ale jego masywny brzuch wystawał. Ale nawet w tej pozycji czuł się panem sytuacji.

– Mam siłę woli! Moja siła woli z pewnością wystarczy, by nie być partyzantem w pobliżu własnej lodówki!

Oczy Marty zwęziły się, więc mężczyzna nie mógł dostrzec w nich blasku piekielnego ognia. Wytarła dłoń o koszulę i wyciągnęła ją do niego.

– Załóżmy się! Kto dłużej wytrwa na diecie bez załamania, a kto przegra, sam przekopie cały ogród!

Stawka była bardzo wysoka. Stanisław był zdenerwowany, wyczuwając podstęp. Zamarł w niezdecydowaniu, podrapał się po nodze, ale potem uparcie potrząsnął resztkami włosów i wyciągnął rękę do żony. Zakład to zakład.

Rano był wesoły, cieszył się na gorącą kawę z cukrem i mlekiem oraz pyszne, gorące kanapki, ale w kuchni czekał na przypomnienie o zakładzie.

Na stole stał talerz z kanapkami, ale najwyraźniej nie dla niego. To było śniadanie dla ich syna, a sam Stanisław czekał na talerz z owsianką, której widok sprawił, że zacisnął mu się żołądek.

Marta podsunęła talerz mężowi z wyrozumiałym, ale wciąż sarkastycznym uśmiechem. Westchnął, ale wziął łyżkę. Owsianka była na bazie wody, bez cukru i masła.

Kawę trzeba było pić bez cukru, mleka i przyjemności, co nie poprawiało humoru Stanisława. Wychodząc z kuchni, otrzymał buziaka od żony, życzenia miłego dnia i pojemnik z piersią z kurczaka i ogórkiem.

W porze lunchu Stanisław patrzył na swój obiad ponurym wzrokiem, szukając w swoim ciele apetytu. Miał apetyt, ale nie miał ochoty na zjedzenie piersi.

Najtrudniejszą rzeczą dla Stanisława było odepchnięcie od siebie tchórzliwych myśli, że za rogiem znajduje się świetna stołówka, w której mógłby zjeść pyszny lunch.

Już miał wyjść z biura, ale przypomniał sobie, że ma siłę woli, zebrał ją w pięść i ruszył do miejsca pracy.

Nie spodziewał się niczego dobrego po obiedzie i nie zawiódł się, mimo że w mieszkaniu unosił się błogi zapach smażonych ziemniaków.

Jego żona smażyła ziemniaki dla swojego syna z najbardziej nieszczęśliwym wyrazem twarzy, a on mógł ją zrozumieć.

Podczas gdy syn dłubał w ziemniakach widelcem bez apetytu, jego rodzice jedli zdrową sałatkę warzywną.

Stanisław wpatrywał się w talerz syna i próbował przekonać swój umysł, by wyobraził sobie, że nie je sałatki, ale pyszne smażone ziemniaki o złocistej skórce.

Stanisław nie spał w nocy. Jego żołądek nie rozumiał, że został już nakarmiony i nie oczekuje niczego więcej, i uporczywie domagał się jedzenia. Ale właściciel żołądka dzielnie ignorował te żądania.

Marta również nie mogła spać, ale nie tylko z powodu niezadowolenia żołądka. Czekała na męża, w którego siłę woli wątpiła. Nie chciała przekopywać ogrodu, ale musiała wygrać tę kłótnię. Najlepszym sposobem było złapanie mężczyzny na gorącym uczynku. Ale około trzeciej nad ranem oboje zapadli w niespokojny sen. Przyniosło im to ulgę, ponieważ kiedy śpisz, nie wiesz, co chcesz zjeść.

Następne cztery dni zlały się w jedną wielką torturę. Stanisław jadł coś zdrowego w małych ilościach i cierpiał. Kotlety przychodziły do niego w snach, a zapach shawarmy na ulicy był niemal hipnotyczny.

Zasypiał ze szlafrokiem żony w ramionach, bo to w nim smażyła ziemniaki, a tkanina z pietyzmem zachowała ten zapach.

Tej nocy Stanisława obudziło burczenie w brzuchu. Spojrzał na śpiącą żonę, starannie przykrył ją kocem, podziwiał swojego śpiącego anioła i wymknął się z pokoju.

Udał się do kuchni, ukochanego repozytorium wszystkiego, co pyszne i tak pożądane o tej porze. Stanisław bezszelestnie wszedł do świętego miejsca i zaczął grzebać w swoim zimnym wnętrzu, wyciągając tak bardzo pożądany mostek, musztardę, ogórek kiszony i kawałek czarnego chleba.

Przemieszczając się bezszelestnie po kuchni, Stanisław zrobił sobie kanapkę i już miał zatopić zęby w upragnionej zdobyczy, gdy oślepił go jasny błysk.

Kiedy Stanisław zamrugał, zobaczył Martę stojącą z pięściami po bokach. Na jej ustach pojawił się chytry uśmiech.

Stanisław jeszcze mocniej chwycił kanapkę, zamknął oczy i zatopił w niej zęby. I tak już przegrał zakład, więc po co jeszcze bardziej cierpieć.

Marta poczekała, aż mąż skończy jeść, strzepnęła okruchy z brzucha i poszła do sypialni. Po drodze Stanisław był zły na siebie, więc wymachiwał rękami i niechcący potrącił torebkę żony na korytarzu.

Torebka poleciała na podłogę, a z jej wnętrza wypadła niedojedzona tabliczka czekolady. Stanisław powoli podniósł dowód z podłogi i równie powoli odwrócił się do żony.

– Proponuję zakończyć walkę remisem – Marta szybko się opanowała.

Stanisław nadal stał, ściskając dowód w dłoni. Jego brwi ściągały się groźnie na grzbiecie nosa.

A jutro ugotuję barszcz na koniec zakładu, zrobię mięso po francusku – kontynuowała miodnie Marta.

Stanisław westchnął i odłożył kawałek czekolady na szafkę nocną. Remis to remis.