5 rad od mądrej babci, aby dzieci zawsze dbały i dzwoniły nie tylko w święta

Pewnego dnia byłam w odwiedzinach u Ani. Mieszka sama, pracuje na niezłej posadzie. W tym czasie odwiedzała ją jej babcia. Spędziliśmy wszyscy razem bardzo miło czas, świetnie się bawiliśmy.

Ania bardzo kocha swoją babcię, ogromnie ją szanuje. Nie mija żaden dzień, żeby nie zadzwoniła do niej. Babcia często przyjeżdża w odwiedziny, czasem zostaje na cały weekend. Rodzice Ani też często dzwonią do babci. Chcą, żeby zrozumiała, jak bardzo ją kochają.

Zaciekawiło mnie, jakim zachowaniem starsza kobieta mogła zdobyć takie traktowanie ze strony swoich bliskich. I poznałam pięć podstawowych zasad, którymi naprawdę mądra babcia powinna się kierować.

  1. Jeśli babcia jest mądra, to będzie szanować wszystkich ludzi, nie tylko swoich rówieśników

Babcia Ani nigdy nie chwali się tym, ile ma lat, ani nie kładzie nacisku na swoje wyjątkowe doświadczenia życiowe. Nie obchodzi jej, ile lat ma osoba, z którą rozmawia. Nawet z dzieckiem zachowuje się uprzejmie.

Mówi, że wiek to tylko liczba. Szacunek nie powinien od niej zależeć. Sama babcia zawsze jest schludna i grzeczna. Dlatego wszyscy wokół traktują ją z szacunkiem.

  1. Jeśli babcia jest mądra, to będzie uważnym słuchaczem

Taką radę można dać nie tylko babciom, ale także wszystkim dorosłym, którzy przywykli obojętnie podchodzić do słów swoich bliskich. Ludzie, kiedy chcą być naprawdę wysłuchani, czasami udają się nawet do psychologów. Bo nie można polegać na swoich krewnych.

Babcia Ani zawsze słucha swoich krewnych. Jeśli trzeba, zawsze jest gotowa do udzielenia wsparcia, okazywania współczucia.

  1. Jeśli babcia jest mądra, to nie będzie udzielać rad

Babcia Ani stara się nie ingerować w życie swoich bliskich, nie doradzać im, opierając się na swoim życiowym doświadczeniu. Rozumie, że współczesne społeczeństwo już nie potrzebuje czegoś takiego, że wszystko, czego potrzeba, można znaleźć w internecie.

  1. Jeśli babcia jest mądra, to będzie dbać o siebie, a także nauczy młodsze pokolenie

Starzenie się nie jest łatwe. Babcia Ani zaleca dbać o zdrowie, spacerować, wykonywać ćwiczenia. Stara się sama kontrolować swoje zdrowie, nie oczekując nadmiernego zainteresowania od innych, nie stawiając żadnych wymagań względem swoich bliskich. I właśnie dlatego krewni sami decydują się jej pomóc, kiedy widzą, że jest to konieczne, na przykład robiąc zakupy, zabierając kota do weterynarza.

  1. Jeśli babcia jest mądra, to potrafi gotować smacznie

Babcia przyniosła Ani bardzo smacznego placek z jabłkami, i to było niesamowite! W naszym kraju babcie zawsze kojarzą się z pysznym jedzeniem, tu już nic nie poradzisz.

Ale babcia nigdy nie zmusza Ani do jedzenia siłą, mimo że jest bardzo chuda. Zawsze reaguje dobrze na słowa “nie chcę”, niczego nie narzuca, po prostu dzieli się tym, co sama lubi jeść.

Babcia Ani bardzo mi się spodobała, zajęła specjalne miejsce w moim sercu. Wydaje mi się, że jest bardzo mądrą kobietą. Jej rady warto wziąć na uzbrojenie dla wszystkich, którzy chcą utrzymywać dobre relacje ze swoimi krewnymi.