Bierzcie na uwagę: jak chronić mężczyznę przed przyjaciółkami

Psycholog wyjaśnia, dlaczego nie warto rezygnować z przyjaciółek przez mężczyznę, jak właściwie reagować na fakt, że mężczyzna cieszy się popularnością u płci przeciwnej i dlaczego wymiana partnerami nie jest najlepszym pomysłem.

“Wybrałam mężczyznę, straciłam przyjaciółki”

“Kiedy pojawił się w moim życiu Vadim, zaczęłam spędzać mniej czasu z przyjaciółkami”, mówi Olga o swojej historii. “One zaczęły być zazdrosne i ciągle wrzucać mi podejrzenia w jego stronę. Opowiadały, że widziały go z kimś, komentowały, dlaczego nie odbieram mojego telefonu, a raz jedna z nich nawet powiedziała: “Gdybym miała takiego wspaniałego chłopaka jak Vadim, dawno bym się za niego wyszła. Nie rozumiem, czemu zwlekasz”. Tego dnia zdecydowałam, że moje przyjaciółki już mi nie są potrzebne. Mamy małżeństwo już od 10 lat. W naszym otoczeniu jest wiele rodziny i tylko kilka par przyjaciół. Nie ma w ogóle samotnych przyjaciółek”.

“Oczywiście, możesz żyć w klatce, tworząc dla siebie cieplutkie warunki z lęku przed czymś stracić, ale strach to substancja, która im bardziej ją karmisz, tym bardziej rośnie, zajmując coraz większe terytoria w twoim życiu!”

Najpierw to są samotne przyjaciółki, wykreślone z listy jako potencjalne rywalki, a potem przestaniesz odwiedzać miejsca, gdzie teoretycznie mogłyby pojawić się piękne kobiety: plaże, restauracje, koncerty. Następnie paranoja zacznie malować straszne obrazy za każdym razem, gdy twój ukochany zostanie dłużej niż 15 minut, i im dalej w las, tym więcej problemów!

Nie potrzebujesz psychoterapeuty, aby to zrozumieć. A mężczyźni bardzo trudno znoszą ataki histerycznej paranoi i długotrwałe pretensje i zazdrość do każdego cienia. Rezultat, sądzę, jest oczywisty. Dlatego, dopóki nie rozważyłaś swojego szczęśliwego życia rodzinnego z paranoi, lepiej zająć się swoim rozwojem, być interesującą dla siebie, a z pewnością będziesz interesująca dla innych: męża, dzieci, przyjaciół. Wtedy nie będziesz musiała walczyć z wiatrakami, a po prostu będziesz mogła żyć szczęśliwym, pełnoprawnym życiem.

“Lubię, że on jest popularny”

“Mam bardzo fajnego mężczyznę”, mówi Albina. “Poza tym lubi, kiedy zwraca się na niego uwagę. W takich momentach czuję ogromny dumy, że obok mnie jest taki facet: inteligentny, przystojny i dusza towarzystwa. Nie boję się wcale, że ktoś go zechce. A wręcz przeciwnie, taka uwaga do mojego ukochanego mnie podbija. Nigdy nie myślałam o tym, żeby ukrywać go przed przyjaciółkami. Pewnego razu pożyczyłam go nawet koledze na spotkanie absolwentów”.

“To wspaniale, kiedy w człowieku wszystko jest tak harmonijne: i uroda zewnętrzna, i inteligencja, i dusza towarzystwa. I zaufanie między partnerami – to jest wspaniałe i świadczy o wysokim poziomie pewności siebie i samowystarczalności”.

Ale z “wypożyczaniem” swojego mężczyzny, polecałabym być ostrożnym, a najlepiej w ogóle tego nie praktykować. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że mężczyźni są poligamiczni, a ich natura jest zupełnie inna niż nasza. Pójście na zbliżenie z innym partnerem dla mężczyzny jest znacznie prostsze niż dla kobiety. Po drugie, nawet jeśli twój mąż dobrze przyjmuje pomysł “wypożyczenia”, to w głębi duszy może ukształtować się nieprzyjemny stereotyp, że go nie boją się stracić, więc nie jest on tyle ceniony. Wtedy zdrada jest o krok, bo mężczyzna zawsze będzie dążył tam, gdzie jest ceniony i potrzebny.

Cudzy mąż okazał się lepszy od swojego

“Och, niespodziewanie zamieniliśmy się mężczyznami”, śmiejąc się, przyznaje Elena. “Na rocznicę naszego ślubu mąż mojej najlepszej przyjaciółki zaprosił mnie na taniec. I wtedy poczułam coś nietypowego: zaczęło mi ciężko oddychać, nogi się ugięły. Wtedy, choć na siłę, dotańczyłam taniec do końca i przez całą noc nie mogłam zasnąć, wspominając dotyk jego rąk na moim odsłoniętym plecach i jego oczy. Tak skradkiem patrzyliśmy na siebie przez prawie rok, a potem zdecydowaliśmy się na spotkanie i poszliśmy na randkę. Miałam wtedy wielki wstyd przed naszymi partnerami, ale serce nie podlega kontroli. Po rozwodzie Sasha natychmiast oświadczył mi się, żyjemy w małżeństwie już pięć lat i nadal jesteśmy zaprzyjaźnieni z rodzinami naszych byłych”.

“Dobrze, że wszystko zakończyło się dobrze, jak pisze Alona. Ale jest małe ale: gdzie gwarancje, że wszystko nie powtórzy się ponownie i za rok-dwa znów nie zechce się wymienić w rodzinie na nowe, ostre uczucia?”

I jak długo to będzie trwać? Historia jest dość banalna i nazywa się “trawa zawsze jest zielenniejsza po drugiej stronie płotu”. Osoba sama nie rozumie, kim jest, gdzie jest i czego chce. I w przypadku innych “oszukanych” połówek sytuacja jest dość prosta i motywem pojednania, raczej niż przyczyną, jest działanie na złość. Nagle poczują zazdrość i będą cierpieć, a pociąg odjedzie. Aby uniknąć takich “wymian”, lepiej zastanowić się przed nawiązaniem związku i zwłaszcza przed wejściem w legalny związek, przynajmniej spróbować słuchać własnego rozumu i serca, aby potem nie bolało tak bardzo ani ciebie, ani twojego wybranka!

Jeden dla wszystkich

“Z moim mężczyzną wiele rzeczy przecierpiałam z przyjaciółkami”, przyznaje Olga. “On prawdopodobnie z każdą razem flirtował. I cały czas wracał z słowami: “W kolejny raz zrozumiałem, że jesteś moją najlepszą”. I ja do tej pory jestem w kontakcie z wszystkimi. Wszyscy znaleźli uzasadnienie swojemu romansowi, wszyscy przeprosili i obiecali, że się to nie powtórzy. Ja uwierzyłam. I nie poszłam. Mamy dzieci, i bardzo kochają ojca. Oczywiście, nie ufam mu. Jestem przekonana, że będzie sprawdzał swoją teorię w praktyce przez całe życie. Ale się pogodziłam”.

“Gdy pojawia się pytanie o trójkąt miłosny, jakkolwiek trudno to byłoby przyznać, ale często przyczyną jest to, że żona nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami, a więc kochanka przychodzi na pomoc”.

Jak wynika z tej historii, kobieta wybrała wygodną pozycję: nie trzeba pracować nad sobą – wszystkich wybaczyła, wszystko zapomniała, się pogodziła; a mąż po kolejnym harcach wróci, marszcząc czoło, i opowie, jak jesteś wspaniała w porównaniu z “tymi”; a rodzina, znajomi będą współczuć: “Oto jaka kobieta – nie było szczęścia z przyjaciółkami, a mąż flircuje, a ona wszystko przebacza, jaka ona mądra!” Ale żeby stać się jedyną osobą dla mężczyzny, której nie będzie chciał opuścić i “spróbować” z kimś innym, trzeba pracować! Przede wszystkim nad sobą, a nie tylko fizycznie.