Jak nauczyć dziecko nie przerywać dorosłym. Prosty i genialny sposób!

U dzieci zazwyczaj dzieje się wiele. Często mają ochotę coś powiedzieć i biegną do nas, aby podzielić się swoimi myślami, niezależnie od tego, czy już rozmawiamy z kimś czy nie. To jest dla nich normalne. Tak było, zanim zobaczyłam ten naprawdę genialny sposób u mojej przyjaciółki.

Jak więc nauczyć dziecko nie przerywać?

Pewnego dnia rozmawiałam z nią, gdy jej trzyletni syn chciał coś powiedzieć. Zamiast przerywać naszej rozmowie, po prostu położył swoją rękę na jej nadgarstku i zaczął czekać. Moja przyjaciółka położyła swoją dłoń na jego, dając mu znak, i kontynuowaliśmy rozmowę.

Po zakończeniu naszej rozmowy wróciła do niego. Byłem zachwycony! Tak prosto. Tak delikatnie. Tak szanująco zarówno wobec dziecka, jak i dorosłego. Jej syn musiał tylko poczekać kilka sekund, aż mama zakończy zdanie, a potem skupiła na nim całą swoją uwagę.

Natychmiast wdrożyliśmy tę technikę z moim mężem. Wytłumaczyliśmy dzieciom, że jeśli chcą porozmawiać, a ktoś już rozmawia, muszą położyć swoje ręce na naszych nadgarstkach i poczekać.

Potrzebna była trochę praktyki i kilka delikatnych nacisków na własne nadgarstki, jak subtelne przypomnienia, ale cieszę się, że dzieci przestały nas przerywać!

Nie ma już potrzeby mówienia “Poczekaj” czy “Nie przerywaj dorosłym”. Tylko ten prosty gest – lekkie dotknięcie nadgarstka. To działa!