Jak przeciwdziałać plotkom za pomocą jednego zdania?

Jak słynne powiedzenie głosi: “Mądre osoby rozmawiają o pomysłach, przeciętne rozmawiają o wydarzeniach, a małostkowe rozmawiają o innych ludziach”. Psycholodzy twierdzą, że plotki są tylko narzędziem do nawiązywania kontaktów społecznych. Jednak każdy, kto kiedykolwiek stał się obiektem plotek, wie, że plotki wcale nie są nieszkodliwym gadaniem.

Według statystyk, około 80% rozmów to omawianie innych ludzi, ich nawyków i zachowań. Psycholodzy mówią, że plotki zbliżają ludzi, ponieważ antypatie, które dzielą ludzi, działają znacznie silniej niż wspólne zainteresowania i pasje. Ponadto niektórzy ludzie czerpią satysfakcję z dyskutowania o porażkach i niepowodzeniach innych. W ten sposób podnoszą swoje poczucie własnej wartości, nawet jeśli wyrażają współczucie dla osoby, o której rozmawiają.

Ale są tacy, którym zupełnie nie zależy na tym, co mówią o nich za plecami, a inni bardzo boleśnie reagują na jakąkolwiek krytykę skierowaną w ich stronę. Rozpowszechnianie plotek, nawet jeśli są prawdziwe, może bardzo negatywnie wpłynąć na emocjonalny stan wrażliwej osoby. Kiedy plotkujesz lub słuchasz plotek, szkodzisz ludziom, bezpośrednio lub pośrednio.

Aby uniknąć zaangażowania się w plotki, istnieje jedno proste zdanie. Kiedy ktoś próbuje opowiedzieć ci kolejną plotkę, po prostu zapytaj go: “Dlaczego mówisz mi to?”.

To proste pytanie działa natychmiastowo.

Po pierwsze, twoje bezpośrednie pytanie rozprasza egoistyczny motyw plotkującego. Po drugie, daje do zrozumienia rozmówcy, że nie jesteś zainteresowany tą tematyką. Nie pozwól się wciągnąć w nurt negatywnych rozmów i nie plotkuj sam. Każdy ma swoje życie, i nie tobie oceniać innych.