Moja starsza mama przeprowadziła się do mnie i od tego czasu nie mam spokoju

W życiu każdej osoby nadchodzi moment, gdy musi podjąć decyzję dotyczącą opieki nad swoimi starszymi rodzicami.

Ludzie, których rodzice są jeszcze przy życiu, mają powody do radości. Bowiem dopóki rodzice są żywi, możemy nadal czuć się dziećmi.

Moi rodzice mieszkają w sąsiedniej okolicy. Co roku stają się coraz starsi, a każdego dnia jest dla nich trudniej. Chcę ich zabrać do siebie, ale nadal się opierają. Twierdzą, że nadal są w stanie żyć osobno.

W ciągu ostatnich trzech lat wynajmuję osobę, która odśnieża ich podwórko zimą. Oczywiście nie mówię rodzicom o tym. Z zewnątrz wydaje się, że to jakiś uprzejmy sąsiad przyszedł, żeby pomóc.

Jednak nie chcę, żeby się o tym dowiedzieli. Nadal czują, że są silni. A kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że jest bezradny, ta myśl go niszczy.

Teraz martwi mnie jedna rzecz – że z każdym rokiem ich zdrowie się pogarsza, a dla mnie będzie coraz trudniej ich przenieść do siebie.

Moja sąsiadka niedawno przeprowadziła swoją mamę do siebie. Ponieważ bardzo martwiło ją, że jej matka jest daleko od niej. Teraz jest kompletnie zestresowana.

“Kiedyś wstydziłam się, że obcy ludzie opiekują się moją starą mamą. Mama długo nie chciała przeprowadzić się do mnie. Uważała, że jest zupełnie samodzielna finansowo i fizycznie.

Po tym, jak się do mnie przeniosła, myślisz, że stało się mi spokojniej? Nie! Teraz moje życie przypomina walkę o wolność. Nawet w dzieciństwie nie czułam się tak bardzo ograniczona. Mama nie odpuszcza mi ani na chwilę. Tylko zgadza się, żebym chodziła do pracy. Resztę czasu muszę poświęcać jej.

Kiedy muszę wyjść gdzieś poza godzinami pracy, muszę wymyślać nowe kłamstwa, żeby nie obrazić mamy. Czasami wydaje mi się, że zaadoptowałam małą dziewczynkę i straciłam swoją wolność, a nie jestem ciągle kontrolowana.

Mama twierdzi, że w moim dzieciństwie robiła to samo. Ale pamiętam to inaczej. W wieku jednego roku moi rodzice oddali mnie do żłobka. Nie mam zamiaru oddać mamy gdzieś, ale chciałabym odzyskać moją dawną wolność, a nie być całkowicie kontrolowana.

Przyjaciele mówią, że nie można pozwolić mamie zająć miejsca na głowie, ale wydaje mi się, że już dawno tam siedzi.”

Jak znaleźć złoty środek w relacjach z rodzicami?