Odkąd moja mama przeszła na emeryturę, pomagam jej we wszystkim, czasami dając jej pieniądze. W zeszłym tygodniu przyniosłam jej zakupy i kupiłam ciasto. Zjedliśmy i postanowiłam posprzątać jej pokój, a wtedy z szafy wypadły jakieś dokumenty

To bardzo frustrujące, gdy członkowie rodziny zawodzą cię w życiu; można by powiedzieć, że czujesz się zdradzony, ponieważ zawsze masz nadzieję i ufasz swojej rodzinie. Obecnie mieszkam z mężem w jego trzypokojowym mieszkaniu, a tutaj zamieszkaliśmy zaraz po ślubie.

Mamy obecnie dwójkę dzieci, którzy uczęszczają do szkoły. Mam też starszą siostrę, Annę, która mieszka w wynajętym małym mieszkaniu z córką. Rozwiodła się dwa lata temu i teraz samodzielnie wychowuje dziecko.

Szczerze mówiąc, doskonale rozumiem, że mojej siostrze teraz jest bardzo trudno. Dlatego, kiedy tylko moja mama przeszła na emeryturę, zaczęliśmy z mężem pomagać jej, jak tylko mogliśmy.

Mój mąż, Andrzej, zawsze pomaga mamie, wykonując wszelkie niezbędne prace w jej mieszkaniu. Ja również zawsze pomagałam mamie i nigdy nie prosiłam o pomoc siostry, ponieważ dobrze wiem, że Anna ledwo wiąże koniec z końcem.

Anna często przywozi córkę do mamy, spędza tam wszystkie wakacje i prawie każdy weekend. Nasza mama sama kupuje jedzenie dla wnuczki i pomaga, jak tylko może.

W ostatni weekend postanowiłam odwiedzić mamę, pomóc jej i spędzić z nią trochę czasu. W piątek przygotowałam mnóstwo pysznych dań, zrobiłam zakupy, a w sobotę po południu pojechałam ją odwiedzić. Zjedliśmy razem, wypiliśmy herbatę, a ja postanowiłam posprzątać w mieszkaniu mamy.

Sortując jej pranie i odkładając je na miejsce, przypadkowo zauważyłam jakieś papiery w szafce. Okazało się, że były to jakieś dokumenty. Zacząłam przeglądać te dokumenty i zdałam sobie sprawę, że moja matka rok temu przepisała swoje mieszkanie na moją siostrę Annę. Jednak nie miałam o tym pojęcia.

Teraz przypomniałam sobie, że mama czasami wspominała w rozmowach, że moja siostra jest samotna z małym dzieckiem, wynajmuje mieszkanie, podczas gdy ja mam męża i własne mieszkanie. Mama uważała, że dobrze byłoby, gdyby zostawić swoje mieszkanie Annie. W momencie, gdy mama była w kuchni, cicho wyszłam na korytarz i wróciłam do domu.

Teraz nie wiem nawet, co powiedzieć ani jak z nią rozmawiać. Jej zachowanie jest dla mnie niezrozumiałe. Okazuje się, że przychodzę do niej, robię wszystko, daję jej pieniądze, a ona w zamian bierze wszystko bez słowa i zostawia mnie z niczym. Jak mogła tak postąpić? Jak mam się z nią teraz porozumieć, co jej powiedzieć i jakie kroki podjąć dalej?