Przed swoim ślubem wnuczka zapytała babcię, co by zmieniła w życiu, gdyby miała taką możliwość: odpowiedź wstrząsnęła nią głęboko

Najczęściej w późnym wieku ludzie zaczynają się zastanawiać, jak przeżyli swoje życie, co chcieliby zmienić, gdyby mieli taką możliwość. Niektórym wszystko w życiu odpowiada. Inni zaś żałują pewnych rzeczy.

Opowiada się, że towarzysza życia wybrali “niewłaściwego”. Że małżeństwo przetrwało tylko dla dzieci. Że dzieci nie wyrosły tak, jak by się tego życzyło.

To jest historia o babci, która podzieliła się swoimi myślami z wnuczką na dzień przed jej ślubem…

Patrząc w dobre, ale bardzo smutne oczy bohaterki tego artykułu, staje się jasne, że jej życie nie było łatwe. I pragnienia kontynuacji tego życia już nie ma. Babcia ma ponad 80 lat, ale nadal cieszy się dobrym zdrowiem. Tylko ciśnienie czasami skacze… Ale o śmierć myśli coraz częściej.

Mąż odszedł dawno temu. Minęło ponad 20 lat. Ale już wtedy było za późno, aby zacząć nowe życie i coś zmienić. Przynajmniej tak uważa babcia. Jednak samotność zaczynała się do niej odzywać. Dzieci dorosły. Córka ma swoją rodzinę. Syn w ogóle mieszka za granicą. Dzwoni tylko w wielkie święta.

To smuci kobietę. I nie chce już niczego robić. Ale wnuczka odwiedza babcię. Jedyna radość. Z nią można porozmawiać, można się pośmiać, a czasem nawet popłakać…

Pewnego razu, otwarcie rozmawiając z babcią na dzień przed swoim ślubem, wnuczka zadała jej pytanie: “A gdyby istniała możliwość powrotu do przeszłości, co byś zmieniła w swoim życiu? Co byś zrobiła, gdyby zaproponowano ci ponowne życie?”

Z smutkiem w oczach, starsza kobieta przesunęła swoje spojrzenie z dziewczyny gdzieś daleko. I powiedziała: “Poszłabym od mojego męża. Być może spotkałabym swoje przeznaczenie – prawdziwą miłość. A tak przyszło mi żyć życiem bez miłości. Tylko swoje dzieci jej poświęciłam. Dla siebie nie żyłam. Wydawało się, że mam jeszcze czas. Ale niczego nie zdążyłam zrobić.”

A czy warto żałować czegoś?

Tak, rzeczywiście, nikt nie jest wolny od błędów. Niestety, często zdajemy sobie sprawę z nich zbyt późno. Ale to, co zrobione, zostało zrobione, prawda? Jaki jest sens myślenia o tym, co byśmy zmienili, jeśli to niemożliwe?

Nie można wrócić do przeszłości. A gdyby to było możliwe, to czy warto byłoby dokonywać tych samych zmian? Czy nie stałoby się wszystko gorzej niż jest teraz? To, że życie potoczyło się inaczej, jest faktem! Ale w jaki sposób, nikt nie wie. Być może wielu z nas już by po prostu nie żyło. Innymi słowy, nigdy nie żałujmy niczego! Doceniajmy to, co mamy. I bądźmy wdzięczni losowi za każdy przeżyty dzień. Dla niektórych to jest poza zasięgiem. Kochajmy życie, jak trudne by nam się nie wydawało.