Syn zamierzał zabrać swoją starszą matkę do domu opieki. Ale kiedy zobaczył “skarby” swojej matki, prawie spłonął ze wstydu i zmienił zdanie

Andrzej był dobrym synem. W każdy weekend odwiedzał matkę, zawsze przynosząc prezenty i ulubione słodycze na jej herbatę. Dzielił się swoimi historiami i słuchał jej opowieści o sąsiadach.

Kiedy zdałem sobie sprawę, że moja matka już nie jest w stanie radzić sobie sama, postanowiłem ją przyjąć pod swój dach. Moja synowa przyjęła ją ciepło, a wnuki uwielbiały swoją babcię. Ogólnie rzecz biorąc, w rodzinie panował spokój i miłość.

Nagle jednak zaczęło dziać się coś strasznego zmatką. Nagle traciła wątek rozmowy w połowie zdania, zapominając o czym mówiła. Przestała spać, a przez całe noce jej samotna postać włóczyła się po salonie, przerażając dzieci dziwnym mamrotaniem. Następnie w domu zaczęły znikać różne rzeczy.

Po trzech miesiącach matka przestała rozpoznawać nawet najbliższą rodzinę. Nazywała Annę, swoją synową, różnymi imionami. Ciągle zastanawiała się, skąd w ich domu wzięły się małe dzieci.

Godzinami rozmawiała ze swoim mężem Michałem, który zmarł dawno temu.

Wtedy Anna zaczęła się martwić i próbowała przekonać Andrzeja, że lepiej będzie, jeśli matka zostanie umieszczona w domu opieki. Tam przynajmniej ktoś by się nią zaopiekował. Jednak wszyscy w rodzinie pracowali, a dzieci chodziły do przedszkola, więc nie było nikogo, kto mógłby się nią opiekować. Obawiała się, że jeśli coś się stanie, wszyscy będą sobie to wyrzucali.

Andrzej jednak nie potrafił podjąć tej decyzji. Jak miałby to powiedzieć matce, która przez całe jego życie była dla niego oparciem? Kiedy jego ojciec zmarł, miał zaledwie pięć lat, a matka musiała go samotnie wychowywać. Była wtedy młoda i piękna, jak aktorki z filmów. Choć wielu mężczyzn próbowało zdobyć jej serce, matka zawsze go broniła. Bała się, że inni mężczyźni mogliby źle traktować jej dziecko.

Andrzej szczególnie pamięta lipiec po ósmej klasie, kiedy pewien nauczyciel z miejscowego uniwersytetu zaczął flirtować z jego matką. Przynosił jej róże całymi naręczami i czytał wiersze pod oknami.

Andrzej spojrzał na matkę i zdał sobie sprawę, że coś się zmieniło. Starała się sprawiać wrażenie obojętnej, ale było to trudne. Po raz pierwszy od wielu lat matka zaczęła malować oczy i usta, a rano, przygotowując śniadanie, śpiewała francuskie piosenki.

Wydawało się, że matka Andrzeja i nauczyciel pobiorą się i będą żyli długo i szczęśliwie. Ale w ostatniej chwili matka nagle się przestraszyła.

Bała się, że jej nowy mąż nie dogada się z Andrzejem i że Andrzej nie będzie czuł się komfortowo. W związku z tym zdecydowała się zostawić tego inteligentnego nauczyciela, choć później tego bardzo żałowała.

Było jej bardzo przykro, ale nikomu się nie przyznała. Kiedy Andrzej przeprowadził się do nowego mieszkania, natknął się na list, który była gotowa wysłać swojemu narzeczonemu, ale nigdy tego nie zrobiła. Po prostu nie miała odwagi.

Andrzej to wszystko pamiętał i rozumiał, że nie wyśle matki do żadnego domu opieki.

Pewnego dnia matka postanowiła ugotować coś w kuchni i prawie wywołała pożar. Na szczęście Anna wróciła na czas. Od tego momentu surowo zabroniono matce wykonywania prac domowych.

Odtąd matka spędzała czas w salonie jak zaklęta. W rękach zawsze trzymała miedziane pudełko. Nikomu nie pozwalała go nawet dotknąć. Jej wnuki prosiły, żeby zobaczyć, co jest w środku, ale matka nie pozwalała. Powiedziała, że to surowo zabronione, bo mogłyby wydarzyć się kłopoty.

Andrzej trochę się uspokoił i siedział zastanawiając się, co dalej robić. Ale pewnego strasznego dnia matka potajemnie wyszła na spacer i nigdy nie wróciła. Długo jej szukali, biegając po mieście. Anna nie poszła do pracy, dostała naganę. W końcu znaleźli matkę wieczorem w sąsiedniej dzielnicy.

Anna zapytała Andrzeja:

– Czy teraz zdajesz sobie sprawę, że tam będzie jej lepiej? Nie zgubi się wśród rówieśników. Łatwiej będzie im znaleźć wspólny język. A tutaj nie możemy jej zamknąć w mieszkaniu. Jak będzie chciała, to coś wymyśli i wyjdzie. I, nie daj Boże. Jak wtedy będziemy żyć?

Zastanawiał się więc Andrzej. Może tak będzie lepiej. Poszedł do miejscowego domu opieki, załatwił wszystko i powiedział, w jakim terminie przywiezie matkę.

Pewnej nocy wszedł do pokoju matki. To był rzadki moment, kiedy spała spokojnie, a nawet wydawała się szczęśliwa. Spostrzegł jej miedzianą szkatułkę na stoliku nocnym.

Nie mógł się powstrzymać i otworzył ją. Znajdowały się w niej jego dziecięce włоsу i zębу. Wtedy Andrzej przypomniał sobie przysłowie, że nie powinno się wyrzucać włosów dziecka po pierwszym strzyżeniu, bo to zwiastuje złe omeny. W tym momencie jego światopogląd został zachwiany.

Od tamtej nocy nikt w domu nie odważył się rozmawiać o domu opieki. A matka wciąż trzymała miedzianą skrzynkę.