Nie rozumiałam, dlaczego mój udany kolega w średnim wieku zdecydował się przeprowadzić. Przeniósł swoją rodzinę, praktykę lekarską. Dopóki nie spotkałam go kilka miesięcy później

Jeden z moich przyjaciół, świetny specjalista i szanowana osoba, również po pięćdziesiątce, nagle przeniósł się do innego miasta. Mógł pracować w dowolnym kraju, ale został w swojej ojczyźnie. Ale zdecydował się na przeprowadzkę i przeprowadził się.

Zabrał ze sobą swoją rodzinę, w tym wszystkie dzieci, i przeniósł swoją klinikę. To był ogromny kłopot: musiał sprzedać swoje mieszkanie, daczę, garaż, a następnie kupić wszystko na nowo w innym mieście. Tam wszystko było mniej więcej takie same. To było duże miasto, ale nie nad morzem, po prostu inne miasto.

To było trudne przedsięwzięcie, bez wyraźnych powodów. Wszystko układało się dobrze, miał tu przyjaciół i pacjentów. Pomimo tego postanowił się przeprowadzić, co było trudne do zrozumienia dla otoczenia.

W tym samym okresie zmarł nagle ojciec lekarzacfde,p. I rozumiem sens przeprowadzki: to zmiana, transformacja, “mała śmierć” i odrodzenie. Ta przeprowadzka miała symboliczne znaczenie. Aby nie zginąć, trzeba “zagrać” w śmierć, dokonać przejścia, choć tylko symbolicznie. Przejść przez kryzys i odnowienie.

Nie jest to praktyka sugerowana przez wątpliwych psychologów, takich jak leżenie w trumnie i wyobrażanie sobie, że się nie żyje. Jednak istnieją łagodne sposoby na przeżycie kryzysu i przemiany. Nie trzeba podejmować ryzyka stosowania przerażających praktyk.

Przykłady ludzi, którzy zdecydowali się na radykalne zmiany w średnim wieku, pokazują różne drogi przemiany. Nauczycielka, która otworzyła salon stylizacji paznokci, i biznesmen, który porzucił swój biznes na rzecz życia na wsi, to jedynie przykłady. Obydwie osoby znalazły nowe znaczenie życia, dokonując głębokich zmian.

Czasami pojawienie się kryzysu związane jest z utratą rodzica. W innych przypadkach nie ma oczywistego powodu, a człowiek po prostu czuje, że musi zmienić coś w swoim życiu, aby uniknąć pustki i stagnacji. Transformacja staje się koniecznością.

Zmiana miejsca zamieszkania, środowiska czy zawodu może być drogą do odwrócenia biegu życia. Choć to trudna i kosztowna droga, może prowadzić do odnalezienia nowego sensu.

Nie jest łatwo zacząć na nowo, ale czasami to jedyna droga, aby uniknąć stagnacji i odnaleźć nowy oddech życiowy. To decyzja, którą każdy musi podjąć sam, gdy czuje, że zbliża się do ślepego zaułka.