Po tym, jak płaszcz nie pasował na mnie, sprzedawca zaoferował mi trzy inne opcje, jedna gorsza od drugiej

Cudowny płaszcz z satynową podszewką, perłowo-szary ze srebrnymi guzikami, niestety, nie pasował na mnie. Był za duży, a niestety nie było dostępnego innego rozmiaru. Jednak sprzedawca był bardzo energiczny i natychmiast zaproponował inny, czyli zamiennik.

Przed nami jaskrawoczerwone poncho z kapturem, przypominające płaszcz inkwizytora. Choć poncho różni się od płaszcza, sprzedawca bez wahania sugeruje go jako alternatywę. Kolejną opcją jest dzianinowa kamizelka obszyta niesamowitym sztucznym futrem. Choć to świetna kamizelka, to jednak nie to, czego szukaliśmy. A może trampki? Nowość, świetne trampki ze świetnymi gumowymi podeszwami.

Może to są dobre rzeczy. Mogą być świetne. Ale niestety, nie są tym samym, co pierwotny perłowy elegancki płaszcz z satynową podszewką, który zaczął wydawać się cudowny. Smutek z powodu niemożności zakupu wymarzonego płaszcza nasilił się, a alternatywy zaczęły wydawać się coraz bardziej obrzydliwe i śmieszne.

Tak właśnie życie proponuje nam zastępstwo za to, czego nie otrzymaliśmy. Zamiast osoby, która nam tak się podobała, proponuje inne osoby. Mogą być dobrzy. Wspaniali. Ale porównanie ich do tego, kogo nie dostaliśmy, sprawia, że te osoby stają się odrażające.

Podobnie z pracą marzeń – jeśli jej nie dostajemy, życie oferuje nam zamienniki, takie jak poncho inkwizytorskie czy gumowe trampki. To tylko pogłębia smutek i sprawia, że wydają się śmieszne i obrzydliwe.

Zazwyczaj życie szybko prezentuje nam trzy alternatywy. Na równi pochyłej jest coraz gorzej i coraz bardziej komicznie…

Jedyne wyjście z tej sytuacji to opuścić sklep. Trzeba chwilowo odpuścić i nie szukać od razu zastępstwa. Pozwoli to uniknąć impulsywnych decyzji, które później mogą sprawić, że życie stanie się jeszcze bardziej skomplikowane. Odpocznij, zanim wybierzesz coś nowego.

Nie rób pochopnych wyborów, nie bierz tego, co nie jest naprawdę potrzebne, zwłaszcza z urazy.

A potem okazuje się, że płaszcz, który pierwotnie chcieliśmy, może być zaledwie przeciętny, z wieloma wadami czy być podróbką. I może nawet dobrze, że go nie dostaliśmy. Po chwili przerwy, możemy odkryć coś lepszego, co naprawdę spełni nasze oczekiwania.

To zdarza się tak często. Trzeba tylko wyjść ze sklepu i zaczekać. Wtedy możemy odkryć coś, co znacznie przewyższy nasze oczekiwania.