Zobaczymy, czy dasz sobie radę z radością siostry – powiedział ojciec i dał jej trzykrotnie więcej pieniędzy niż mnie

Wiele lat temu, moja siostra i ja, z różnicą kilku miesięcy, przeprowadziłyśmy się do stolicy ze swoimi rodzinami. Oni wynajmowali mieszkanie, a my, sprzedając mieszkanie w naszym poprzednim miejscu zamieszkania, kupiłyśmy własne mieszkanie. Wszyscy pracowaliśmy, a moja siostra uczyła się jeszcze wieczorami. Mieliśmy swoje trudności, ale nikt z nas nie doświadczał ubóstwa czy głodu.

Nasi rodzice, delikatnie mówiąc, nie byli bogaci, sami żyli w dość skromnych warunkach. Widzieliśmy ich rzadko, maksymalnie raz lub dwa razy w roku. I w jednej z takich wizyt ojciec powiedział, że on i mama postanowili pomóc nam finansowo. Propozycja była bardziej niż niespodziewana, ale najbardziej niespodziewane było to, co wydarzyło się dalej, kiedy ojciec dał nam różne sumy pieniędzy. Moja siostra otrzymała trzy razy więcej niż ja.

  • Tanie, jest ciężko, ale musisz to zrozumieć. Masz dach nad głową, a ona przemieszcza się między mieszkaniami. No cóż, starsza córka, czy dasz sobie radę z radością siostry? – zakończył rozmowę ojciec, śmiejąc się z własnego dowcipu.

Żart, szczerze mówiąc, pozostawiał wiele do życzenia. Wina rodziców za to, że miałam dach nad głową, nie istniała. Mieszkanie zapewnił mi mój partner życiowy. Ja i moja siostra, które nie byłyśmy rozpieszczane przez rodziców, byłyśmy wtedy zdezorientowane i nie potrafiłyśmy godzić się z tą sytuacją. Obraziłyśmy się nawzajem i przez jakiś czas nie rozmawiałyśmy.

Później ta historia została zapomniana i zdawała się minęła, ale w głębi duszy nadal czułam urazę, która nie przeszła.

Ojciec nadal uważa, że zrobił wszystko dobrze. Takie życie. A ja cieszę się, że mam tylko jedno dziecko i nie muszę jej dzielić w taki sposób.

Dyskutujmy i pomóżmy mi się uwolnić od tej sytuacji. Czy rodzice powinni pomagać dzieciom w równym stopniu, czy też pomoc powinna zależeć od okoliczności, czasem jednemu mniej, a drugiemu więcej? Czy taki podział jest sprawiedliwy? Moim zdaniem nie. A co sądzicie wy?