Rodzice pracowali i zbierali pieniądze, żeby zabrać syna nad morze. Ale zasmucił ich, mówiąc, że w babci na wsi jest mu przyjemniej

Rodzice zbierali pieniądze, starali się, rezygnowali z wielu rzeczy. Na wakacje zbierali. Aby zabrać synka nad morze do odległego, gorącego kraju. Wzięli kredyt, aby mieszkać w doskonałym hotelu. Aby dziecko zapamiętało na całe życie ten wspaniały wypoczynek, dziesięć dni radości i przyjemności

I pojechali! Długo spłacali kredyt. Pracowali bardzo ciężko. Ale byli szczęśliwi, że mogli dać swojemu dziecku to najlepsze. Najbardziej luksusowe wakacje, jakie sobie tylko mogli pozwolić.

Minęło kilka lat. Chłopiec dorósł. I pewnego dnia rozmawiali przy stole o najlepszych wakacjach, o najlepszym wypoczynku w czasach jego dzieciństwa.

Wiktor powiedział, że najlepszy wypoczynek był u babci na wsi. Kiedy cała rodzina przyjeżdżała.

– Jaka przezroczysta rzeka, jak wspaniale było kąpać się i łowić ryby z tatą! A maliny, truskawki, ciepłe mleko! A koza, pamiętacie, jak na niej jeździłem? A kogut? Jak on biegał za mną!

A jakie przestrzenie, pagórki i doliny! I wiejscy chłopcy, wierni przyjaciele, jak wspólnie puszczaliśmy w powietrze węża latającego… A grzyby w lesie! A rosa na trawie wieczorem, a rano ptaki śpiewają. A babcia z dziadkiem zbierają się na kosiowisko.

Rodzice przypomnieli o tamtym luksusowym wypoczynku nad morzem. Wiktor zgadzał się; było świetnie! Ale najlepiej było u babci na wsi. To właśnie ten wypoczynek zapadł mu w pamięć. Mama i tata prawie płakali.

Ale tak to jest. Wrażenia z luksusu i egzotyki są jaskrawe. Ale dziecko zapamiętuje coś innego. Jeśli obok są ukochane osoby, jeśli są przyjaciele, jeśli są zwierzęta, natura, przestrzeń, wolność – to jest najlepszy wypoczynek. Być może lepszy niż na najdroższych kurortach.

I smucić się, że nie możesz pozwolić dziecku na luksusową podróż, czy brać dużo pieniędzy w długi nie warto.

Dzieci są właściwie ustawione. I zapamiętają miłość, naturę, przyjaciół, z którymi się bawili. Zapamiętają ciepło rodziny i ciepło rodzinnego domu.

Nie trzeba się dręczyć i zarzucać sobie, że jeszcze nie mogliśmy wyjechać w egzotyczne kraje ani kupić podróży za miliony nad morzem. Ponieważ dusza odpoczywa wśród bliskich. Odpocznij; a potem zarobisz wystarczająco dużo na egzotyczną podróż. Jeśli to naprawdę jest pożądane i interesujące.