U osób, które osiągnęły 50 lat, zapytano, co by zrobili, gdyby wrócili 20 lat wstecz. Bezcenne rady!

Odpowiedzi okazały się mądre i w większości bardzo proste, więc jeśli teraz masz około 30 lat, to twoje zadanie na najbliższe lata.

 1. Rzuć palenie. “Gdybyś teraz mógł mnie zobaczyć, opadłabym na swoje biedne, zgrzytające kolana i poprosiła cię przynajmniej zacząć myśleć o rzuceniu palenia” – pisze jedna z ankietowanych kobiet. To kosztowne, nieprzyjemnie pachnie i z pewnością prowadzi do problemów zdrowotnych. Jeśli chcesz żyć bez raka w wieku 50 lat, może już czas rzucić palenie?
 2. Używaj kremu przeciwsłonecznego. Chcesz zmarszczek, suchej, łuszczącej się i cienkiej skóry, siniaków praktycznie od każdego dotyku? W takim razie idź na plażę i korzystaj z słońca bez kremu ochronnego.
 3. Zacznij oszczędzać pieniądze. Tak, to nudna, banalna i mało interesująca rada, ale prawda jest taka, że jest to konieczne. W wieku 30 lat ludzie mają zazwyczaj trochę pieniędzy, które można zaoszczędzić. Zacznij oszczędzać teraz, a z czasem uda się z tego zrobić niezłe oszczędności.
 4. Podtrzymuj (lub przywróć) dobre relacje z rodziną. Nawet jeśli uważasz, że masz trudne relacje z rodziną i czasem nienawidzicie się nawzajem, musisz nauczyć się znaleźć wspólny język z bliskimi. Rodzinne więzi są bardzo ważne. Wkrótce zdasz sobie sprawę, że to jest prawdziwe bogactwo.
 5. Zbieraj wspomnienia, a nie rzeczy. Jesteś sumą swojego doświadczenia życiowego. Bardzo smutno jest obudzić się mając 50 lat i zdać sobie sprawę, że oprócz dóbr materialnych nie zebrałeś niczego. Wspomnienia nie można wyrzucić, i nigdy nie stracą na wartości.
 6. Naucz się dawać. Czynić dobre uczynki. Dawać innym to, co sprawia im radość. Ale rób to z serca i z prawdziwej chęci. Nie oczekuj niczego w zamian. Wtedy twoje serce wypełni się miłością.
 7. Prowadź aktywny tryb życia. To naprawdę ważne. Prowadź teraz aktywny tryb życia, a będziesz nadal aktywny w wieku 50 lat. Nie przybieraj na wadze. Ćwicz fizycznie. Trzymaj organizm i ciało w dobrej kondycji.
 8. Naucz się cieszyć tym, co masz. Szczęście ma znacznie większe znaczenie niż sława czy sukces. Zamiast narzekań naucz się cieszyć tym, co masz, i poczujesz się naprawdę szczęśliwy.
 9. Przestań odkładać sprawy na przyszłość. Chcesz kupić dom? Napisać książkę? Uzyskać stopień naukowy lub drugie wyższe wykształcenie? Zmienić karierę? Opanować nowy instrument muzyczny? Uruchomić własną firmę i pracować na własny rachunek? Zacznij dzisiaj. Nie mów, że wrócisz do tego kiedyś. Czas naprawdę przyspiesza po 30.
 10. Trzymaj się planu dnia. Wypoczywaj. Śpij wystarczająco. Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze. Pozbądź się bezsenności.
 11. Dbaj o swoje zęby. Z wiekiem problemy z zębami stają się tylko większe. Leczenie zabiera coraz więcej czasu i pieniędzy. Dlatego nie warto zwlekać z leczeniem, dopóki interwencja lekarzy nie stanie się konieczna.
 12. Bądź ciekawy. Wyjdź z domu i zrób coś szalonego. Wprowadź się w prawdziwą przygodę! Zrób dużo zdjęć, weź kogoś bliskiego ze sobą. Te wspomnienia będą cię ogrzewać w starości.
 13. Przestań jeść świństwa. Przez całe życie możesz zarobić ile chcesz pieniędzy i wydać je na cokolwiek. Ale zdrowia kupić nie można.
 14. Przeczytaj przynajmniej 10 dobrych książek rocznie. Twój mózg musi się stale rozwijać, więc przestań marnować mnóstwo czasu na telewizję i gry wideo.
 15. Naucz się medytować. To zajmie naprawdę niewiele czasu, a zmiany w twoim życiu będą niesamowite.
 16. Podróżuj. Tak dużo, ile tylko możesz. Podróże nas zmieniają. Inspirują. Zmuszają do przestania się bać. Podróżowanie to ta sama rzecz, która pomoże ci poczuć się naprawdę żywym.
 17. Przestań porównywać się z kimś. Wierz, gdy będziesz miał 50 lat, będzie ci zupełnie obojętne, jakie wrażenie robisz na otoczeniu.
 18. Prowadź dziennik. Zapomnisz większość swoich cennych wspomnień. Zapisuj je. I koniecznie przechowuj zdjęcia.
 19. Szanuj swoich przyjaciół. Trzymaj się ludzi, którzy pomagają ci czuć się lepiej, którzy stawiają przed tobą wyzwania swoim przykładem, których naprawdę lubisz. Śmiej się razem z nimi. Ciesz się życiem.
 20. Znajdź swoje miejsce. Tak, w dzisiejszych czasach to nie jest takie łatwe. Ale postaraj się zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby wrócić tam, gdzie jesteś mile widziany i przede wszystkim, gdzie ci dobrze.