Jak reagować na ludzi, którzy was irytują? Z wdzięcznością!

Nie ma nic gorszego niż rozmowa z osobą, która was otwarcie drażni. Może to być kolega, który pozwala sobie na trujące uwagi, uparta teściowa, a nawet własny brat, z którym macie mieszane uczucia miłości i nienawiści przez wiele lat. Między innymi, wielu duchowych nauczycieli uważa, że takie sytuacje pojawiają się w naszym życiu, aby nauczyć nas czegoś ważnego. Tak więc macie szansę przekształcić obecność irytujących osób w coś korzystnego dla was samych.

  1. Są waszymi nauczycielami Zastanówcie się nad osobą, która was szaleńczo irytuje. Co możecie od niej się nauczyć? Określenia własnych granic? Umiejętności stawiania się za siebie? Po prostu zastanówcie się. Nie jesteście zobowiązani do podporządkowywania się i podobania się wszystkim. I możliwe, że wasz nieprzyjemny znajomy lub przyjaciel tak naprawdę uczy was, jak się zmienić.
  2. Pokazują, co musicie “wyleczyć” w sobie Kiedy ktoś was denerwuje (nowy współpracownik, nowo poznana osoba, ktokolwiek), ta osoba faktycznie podkreśla to, co w sobie musicie “wyleczyć”. Innymi słowy, często nie podoba nam się w innych to, co tak naprawdę jest obecne w naszym charakterze. Zadajcie sobie pytanie: dlaczego ta osoba tak mnie dotknęła? Co wewnątrz was reaguje na to? Kiedy zdajemy sobie sprawę ze swoich strachów i wyzwalaczy, nie tylko zmniejsza to naszą podatność, ale także sprawia, że stajemy się bardziej odporni na reakcje na nieprzyjemne czynniki zewnętrzne. Teraz już trudno nas czymś zranić, obrazić lub zasmucić.
  3. Kontrast udziela wam usługę Rozwiązując, co was drażni w konkretnej osobie, łatwiej będzie wam zrozumieć, jak się zachowywać nie trzeba, i co naprawdę rani i drażni innych ludzi. Staniecie się lepszą wersją siebie i pozbycie się własnych wad, ucząc się być bardziej delikatnym, taktownym i spokojnym. Taki kontrast da wam pełen obraz tego, jak traktować drażniące osoby i jak na nie reagować (jeśli w ogóle reagować). Drażniąca osoba faktycznie pokaże wam inną ścieżkę interakcji z otaczającymi was ludźmi, najbardziej efektywną i wysokiej jakości.
  4. Nie możecie ratować wszystkich To strasznie smutne, gdy chcecie komuś pomóc, a wasza pomoc nie jest akceptowana, słyszana lub doceniana. Drażni was przyjaciel, który ciągle narzeka na swoją okropną pracę, ale absolutnie nie chce z niej odejść. Albo wasz szef, który nigdy nie stanie w obronie podwładnych, ale przed wyższymi szefami zachowuje się podwładnie. Albo krewny, który stale skarży się na nadmiar wagi, ale w żadnym wypadku nie zgadza się przejść na zdrową dietę. Nie dawajcie im nieproszonych rad. Ludzie, którzy drażnią, którzy utknęli w cyklu ofiary, po prostu podkreślają fakt, że wszystko, co możemy kontrolować, to my sami. Zastanówcie się nad własną energią i nerwami, które możecie zachować i zachować dla siebie.

Przyjmijcie zdystansowane podejście do takich osób: z czasem zaczną was bawić. No i oczywiście, nie zapomnijcie podziękować życiu za ich obecność – bo mogą być waszymi “zadaniami życiowymi”. Dają wam szansę nauczenia się lekcji i pracę nad własnymi błędami.