Bolesna prawda: dlaczego przestałem pomagać wszystkim ludziom i dlaczego radzę wam postąpić tak samo

Nie ma niczego całkowicie dobrego ani całkowicie złego. W złym zawsze znajdzie się coś dobrego, a w dobrym – coś złego. Idea pomagania ludziom nie jest koniecznie zła. Ale też nie jest automatycznie dobra. Poniżej są powody, dla których osobiście przestałem pomagać ludziom, i być może również powinniście.

  1. Przestańcie pomagać ludziom, którzy tego nie zasługują

To nie zawsze jest łatwe. Nauczyliśmy się, że trzeba pomagać ludziom. No więc teraz musimy oduczyć się tego.

“W miarę dorastania, odkryjesz, że jedna ręka jest potrzebna, aby pomagać sobie, a druga – pomagać innym”, Sam Levinson.

Startupowcy często proszą mnie o porady. Wiem, jak trudno prowadzić startup – sama rozwijam jeden. Ale przestałam dzielić się wiedzą za darmo. Kiedyś ludzie ciągle zapraszali mnie na kawę, po prostu “skorzystać z mojego mózgu”. Masz kilka milionów dolarów funduszy venture w banku, a chcesz uzyskać moją wiedzę za darmo, nawet nie płacąc za herbatę! To nie do przyjęcia.

Nie rozumieją, że muszę utrzymać rodzinę, opłacić rachunki i dotrzymać terminów w pracy. Nie zdają sobie sprawy, że czas spędzony na herbacie z nimi będzie musiałem wynagrodzić, pracując do drugiej w nocy. Jeśli nie uważają, że mój czas ma wartość, to nie mam na nich czasu!

Jeśli ludzie plują na was, nie pomagajcie im. Nie zasługują na waszą pomoc.

Dziś w odpowiedzi na takie prośby po prostu podaję moją stawkę godzinową i korzystam z Square. Rygorystycznie, ale to znacznie ułatwia moje życie i czyni mnie szczęśliwszą. Ludzie traktują mnie poważniej. Jeśli ktoś nie uważa, że mój czas ma wartość, mogę zaoferować inny sposób zrekompensowania mojego czasu.

Zasada 1: Nigdy nie oferuj niczego za darmo. Zasada 2: Nie zapomnij o zasadzie 1. Kiedy następnym razem poproszą cię o darmowe wystąpienie na konferencji, nie zgadzaj się, dopóki nie dogadacie się co do akceptowalnej opłaty. Jeśli organizatorzy nie mogą się rozczulić, poproś o bezpłatny stan, na którym mógłbyś promować swój biznes, albo darmowe bilety na konferencję. To pokaże, jak bardzo chcieliby cię zaangażować jako prelegenta.

Ludzie zawsze będą wykorzystywać was, jeśli pozwolicie im na to. Nie macie czasu, aby pomagać wszystkim pod rząd. Pomagajcie tylko tym, którzy tego zasługują. I lepiej zacznijcie od siebie.

  • “Potrzebuję twojej rady.”
  • “Dlaczego prosisz mnie, abym powiedział ci, jak żyć twoim życiem?”
  • “Chcę mieć kogoś, kogo obwiniać, gdy wszystko pójdzie nie tak.”

Jeśli pomagając komuś, czujesz się nieszczęśliwy, po prostu tego nie rób. Czasem trzeba być egoistą i stawiać własne interesy na pierwszym miejscu. Ignoruj styl życia, który społeczeństwo próbuje ci narzucić.

  1. Nie pomagajcie ludziom, którzy nie potrafią docenić waszej pomocy

Moja największa słabość polega na tym, że lubię pomagać ludziom. Pomagam niezależnie od tego, czy o to proszą, czy nie. Ale nigdy nie wiesz, kiedy taka postawa zaszkodzi tobie.

Jeden z moich byłych klientów miał kłopoty z biznesem. Mój zespół spędził kilka dni analizując dane, aby zrozumieć, gdzie leży problem. To nie było w naszych zobowiązaniach, i nie wystawiałam za to rachunku. Zrobiliśmy to, bo kibicowaliśmy sukcesowi klienta. Ostatecznie znaleźliśmy poważne wady w jego strategii i modelu biznesowym. Pokazaliśmy klientowi nasze spostrzeżenia, a on nas zwolnił na miejscu.

Wykonaliśmy pracę z empatią dla klienta. Ale powiedzieliśmy mu to, czego nie chciał usłyszeć. Straciliśmy kontrakt, bo próbowaliśmy pomóc. I w rezultacie zmusiliśmy człowieka do nienawidzenia nas za wyrażenie mu naszej profesjonalnej opinii.

Najłatwiejszym sposobem, aby przekształcić przyjaciela w wroga, jest udzielenie mu rady, której nie chce usłyszeć. Kiedy oferuję komuś pomoc, naprawdę chcę pomóc. Ale często ludzie nie są gotowi jej przyjąć. To normalne. Zmiany wymagają czasu, i ludzie nie zawsze chcą czegoś zmieniać.

  • “Pomóż! Moje uszy wyglądają okropnie!”
  • “Może czas przestać je żuć?”
  • “Nikt cię nie pytał!”

Nie warto udzielać rad, jeśli ludzie nie są gotowi na nie. Raz mogą przyjść i powiedzieć, że ich niepowodzenia są twoją winą i twoimi radami. Przestałem pomagać ludziom, którzy nie chcą, abym im pomagał. Mniej dramatu, więcej czasu dla siebie.

  1. Przestańcie pomagać, jeśli nie możecie pomóc w 100%

W żadnym wypadku nie oferujcie komuś pomocy, jeśli nie jesteście gotowi jej zapewnić. Tak często to robiłem, i nadal tego żałuję.

Kilka lat temu moi rodzice wyjechali za granicę na miesiąc i poprosili mnie, abym zajęła się domem. Nie mam pojęcia, jak podlewać rośliny doniczkowe. Niektóre “przelałam”, a inne “niedolałam”. Kiedy rodzice wrócili, wszystkie rośliny były martwe.

Gdyby poprosili o pomoc kogoś, kto zna się na flory pokojowej, ulubieńcy taty byliby żywi. A mnie od tamtej pory nie wpuszczają w okolice doniczka na zasięg armaty.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu ani umiejętności, aby komuś pomóc, prawdopodobnie mu zaszkodzisz. To tak, jakbyś ucząc ślepego malować. Oferując nieprofesjonalną pomoc, pozbawiasz ludzi możliwości znalezienia lepszego kandydata.

Więc wasza dobroć w niektórych przypadkach również może zaszkodzić ludziom. Jednym z najłatwiejszych sposobów zniszczenia relacji z osobą jest zaoferowanie jej pomocy, której nie jesteście w stanie zapewnić. W końcu wszystko może skończyć się dobrze lub źle. I wszyscy musimy znaleźć właściwą równowagę między tymi dwoma skrajnościami.

Zawsze dokładnie ważcie za i przeciw, zanim zaoferujecie komuś pomoc. W przeciwnym razie może to kosztować was czasu, pieniędzy i ważnych dla was relacji – zawodowych lub przyjacielskich.

Nagła dobroć może uratować komuś życie. A czasem je zniszczyć.