Jak poznać najważniejsze rzeczy o mężczyźnie w 5 minut: metoda Woody’ego Allena

“Jeśli chcesz poznać człowieka, nie słuchaj tego, co inni o nim mówią. Lepiej posłuchaj, co on mówi o innych”.

Sposób, w jaki ktoś wyraża swoje myśli i odnosi się do innych, może dać pojęcie o jego charakterze i wartościach. Jak wypowiada się o innych, jakie słowa i emocje używa, może powiedzieć bardzo wiele, a nawet najważniejsze…

Kiedyś trzeba było zjeść beczkę soli, razem remontować mieszkanie lub uciekać przed pożarem, aby wyrobić sobie opinię o męskim charakterze, wytrzymałości i odporności. Teraz cenimy nasz czas zbyt wysoko, aby marnować go na rozczarowania.

Psychologowie, dostosowując się do potrzeb współczesnych kobiet, dają uniwersalne rady: prowokuj mężczyznę do emocji – złości, gniewu. W takim stanie zdejmuje maskę i pokazuje ci swoje prawdziwe wnętrze. Kiedy mężczyzna jest zły, nie kłamie i nie obiecuje na zapas. Więc miej się na baczności!

Moja przyjaciółka właśnie jest w aktywnym poszukiwaniu i ta rada bardzo jej się przydała. Opowiadała przez telefon chłopakom takie bzdury: że była porwana, ukradziono jej samochód, zgubiła bagaż.

I wiecie co? Działa. 50% mężczyzn rzuciło wszystko i leciało jej na pomoc, inni 50% – od razu znajdywało powód, dlaczego nie mogą pomóc. Chcą, oczywiście, ale nie mogą. Następnym razem – na pewno.

Byli też tacy, którzy wyrażali się głośną przekleństwami, ale naprawdę pomagali. A byli tacy, co robili hałas i zamieszanie, ale bez żadnego efektu. Ale rada jest naprawdę skuteczna. To nie siedzenie w restauracji i polewanie ostryg sosem cytrynowym.

Lubię alternatywny sposób “lepszego poznania się”. U Paulo Coelho jest wspaniały wniosek, do którego warto się zastosować:

Jeśli jesteś w stanie dostrzec piękno, to tylko dlatego, że nosisz piękno w sobie. Świat jest jak lustro, w którym każdy widzi swoje odbicie.

Widzimy tylko to, co możemy zobaczyć. Lub co chcemy zobaczyć.

Podczas spotkania z mężczyzną zwróć jego uwagę na jakąś kobietę. Powiedz: “Jak ona piękna!”. I posłuchaj, co on powie. Albo zacytuj wiersz, nazywając go pięknym. Albo zachwyć się architekturą sąsiedniego domu. Pochwal styl przechodzącego obok mężczyzny. I czekaj na reakcję.

Nie zdziw się, jeśli usłyszysz w odpowiedzi śmiech i wyliczenie wad kobiety. Twój wiersz całkiem mogą nazwać strumieniem świadomości i brednią poety, budynek – chatką na kurzych nogach, a przechodnia – pyszałkiem.

Zapytaj mężczyznę o babcię, szkolną nauczycielkę, pierwszą miłość. Jeden opowie o złośliwej staruszce i klasowej furii, a drugi – o tym, ile te kobiety dla niego zrobiły.

Wnętrze człowieka określa się jego stosunkiem do życia, do ludzi.

Istnieje przekonanie, że o mężczyźnie nie można sądzić po jego słowach, trzeba oceniać po czynach. Ale nie lekceważ słów. Słuchaj uważnie, co mówi. Analizuj – czy krytykuje i umniejsza, czy potrafi dostrzec piękno w drobiazgach. Czy nosi w sobie dobro? Czy jest zirytowany i gotowy umniejszać wszystko?

Każdy może podarować kwiatki. I zapłacić za kolację. Ale nam chodzi o to, by odkryć jego prawdziwe wnętrze, aby dokładnie określić – kto przed nami. Nie bój się wykazać inteligencją. Zapomnij o postulacie z magazynu, że mężczyźni lubią głupiutkie.

Mężczyźni boją się nie inteligentnych kobiet, ale tych, które są od nich mądrzejsze.

Jeśli zniknie – to tam jego miejsce. Nie bój się go przestraszyć. Mężczyzna, który widzi w tobie “swoje” – trzyma się mocno. Nic go nie odstraszy.

Woody Allen sformułował dobrą radę dla kobiet:

Jeśli chcesz poznać człowieka, nie słuchaj tego, co o nim mówią inni. Lepiej posłuchaj, co on mówi o innych.