Nieznajomy, który siedział naprzeciwko mnie, włożył do mojej ręki kartkę i szybko odszedł. Po przeczytaniu poczułam się wzruszona…

Podróżowanie z małym dzieckiem, uwierz mi, to bardzo trudne zajęcie. Szczególnie, gdy musisz korzystać z środków transportu publicznego. Wtedy zachowanie dziecka trzeba kontrolować i być gotowym na to, że nie zawsze będzie się zachowywać zgodnie z twoimi planami.

Podczas podróży trzeba utrzymywać kontrolę nad dzieckiem, wymyślać dla niego zajęcia, aby nie przeszkadzało innym ludziom. Dziś chcę podzielić się z wami historią mojej podróży z trzyletnim synem. Tej podróży nigdy nie zapomnę.

Nazywam się Katarzyna i mam 23 lata. Wychowuję trzyletniego syna, Jana, samotnie. I tak się stało, że pewnego dnia musiałam odbyć dwie podróże pociągiem z małym dzieckiem, a jedna z podróży trwała około sześciu godzin. Jan bardzo się zmęczył, a gdy już wracaliśmy do domu, zaczął się bardzo marudzić.

Aby Jan nie zaczął zachowywać się jak przeszkadzający wózek na całym wagonie, starałam się go rozerwać na różne sposoby – liczyliśmy razem owce, bawiliśmy się w różne gry, czytaliśmy książki. Poza tym karmiłam go owocami i pozwalałam słuchać muzyki w odtwarzaczu. Ludzie obok nas również rozmawiali z Janem i starali się go rozerwać.

I tak po 4 godzinach różnych rozrywek, aby odwrócić jego uwagę, mój syn wreszcie zmęczył się i zasnął mocnym snem. I tak przespał całą resztę naszej podróży, co pozwoliło mi nawet spokojnie odetchnąć i nawet odpocząć przez ten czas.

I nawet nie mogłam myśleć, że przez cały ten czas w pociągu ktoś obserwował mnie i mojego syna. Mężczyzna siedział naprzeciwko nas i początkowo nawet go nie zauważyłam. Ale nagle go dostrzegłam, i wtedy stało się coś niespodziewanego.

Po dotarciu do swojego przystanku ten człowiek podszedł do mnie i poklepał mnie po ramieniu. Następnie podał mi złożony kawałek papieru z napisem:

Proszę, weź to, zgubiłaś to, to twoje.
Oczywiście byłam zdziwiona, ponieważ tego listu wcześniej nie widziałam i nie mogłam go zgubić. Ten człowiek wydał mi się dziwny, a jego gest szczególnie. Otworzyłam kartkę i zobaczyłam tam 500 złotych i notatkę. A w notatce było napisane:

“Proszę wypij za moje zdrowie. Jesteś po prostu niesamowitą mamą, a twój mały jest cudowny. Twojej cierpliwości można tylko pozazdrościć. Mam córkę w twoim wieku i mam nadzieję, że gdy dorosną, będzie równie wspaniałą mamą jak ty.”

Oczywiście byłam bardzo poruszona takim postępkiem tego mężczyzny i tak miłym przesłaniem. Nigdy nie oczekuje się niczego dobrego od nieznajomych, a tu taki gest. Postanowiłam, że muszę koniecznie odnaleźć tego człowieka.

Po powrocie do domu opublikowałam tę historię i zdjęcie notatki na moich mediach społecznościowych. Skontaktowałam się również z redakcją lokalnej gazety, aby pomogli mi w poszukiwaniach. Poszukiwania były intensywne i zakończyły się sukcesem.

Kilka dni później zadzwonił do mnie mężczyzna o imieniu Eugeniusz. To właśnie on był tym samym pasażerem z notatką. Umówiliśmy się na spotkanie, a on opowiedział mi, że lubi robić takie niespodziewane gesty i obserwować ludzi.

Oczywiście podziękowałam Eugeniuszowi za ten gest i za to, że docenił moje metody wychowania. Wygląda na to, że robię wszystko dobrze.

A Eugeniusz z kolei powtórzył wszystko, co było napisane w notatce, że jestem naprawdę dobrą mamą.

Ale tak naprawdę uważam siebie za zwykłą mamę ze zwykłymi metodami wychowania. Nic niezwykłego nie zrobiłam – po prostu dbam o swoje dziecko jak najlepiej potrafię. Choć po przeczytaniu tej notatki poczułam ciepło w sercu i dumę z siebie.

I teraz, gdy napotykam trudności lub wątpliwości, zawsze przeczytuję tę notatkę i wszystko staje się jasne i proste. Dla mnie to rodzaj talizmanu. Wierz mi, być samotną matką to naprawdę trudne, są chwile zwątpienia, ale teraz mam notatkę od Eugeniusza, który widział we mnie dobrą i troskliwą matkę, i zawsze muszę być taka.