Ona przyszła do babci i opowiedziała o zdradzie męża. Mądra babcia wymyśliła, co odpowiedzieć wnuczce…

Tej kobiecie przez 5 lat mąż zdradzał. Dla niej to teraz bardzo trudny okres, zwłaszcza że to trwało już tyle lat, złamało ją, po prostu chciała się poddać.

Męczyło ją to walką, nie miała nawet motywacji, aby wstawać rano. Jej życie biegło w bok…

Pewnego razu poszła w odwiedziny do babci, jedynego miejsca, gdzie czuła się swobodnie. Jej babcia była mądrą i kochającą kobietą. Wzięła trzy garnki i postawiła na kuchni, po pewnym czasie woda we wszystkich garnkach zaczęła wrzeć. Do pierwszego włożyła marchew, do drugiego jajka, a do trzeciego – ziarna kawy.

Nie mówiąc ani słowa, po prostu patrzyła na garnki.

Tak gotowała składniki przez 20 minut. Następnie wyjęła marchew i jajka, po czym położyła je obok filiżanki kawy. Powiedz mi, co widzisz – „Marchew, jajka i kawę” – powiedziała wnuczka.

Babcia poprosiła, żeby wzięła marchew. Wzięła ją w ręce i powiedziała, że stała się miękka. Babcia poprosiła, żeby rozbiła jajko. Po tym, jak zeskrobała skorupę, zobaczyła, że jajko jest ugotowane na twardo. Wreszcie, babcia kazała jej napić się kawy.

Wnuczka uwielbiała kawę, jej aromat i gdy tylko wypiła, na jej twarzy pojawił się cień uśmiechu.

Zatrzymała się na chwilę, a potem zapytała – „Babciu, co to wszystko znaczy?” Dorosła kobieta zaczęła tłumaczyć, porównując wszystko do nieszczęść, w tym przypadku do kłopotów. Babcia zaczęła opowiadać, jak to samo może wpływać różnie na różne obiekty.

Do “problemów” marchew była twarda, silna, ale teraz stała się miękka i elastyczna. Do “spotkania z trudnościami” jajko było kruche, wszystko, co je chroniło przed światem zewnętrznym, to cienka skorupka. Ale nieszczęścia wzmocniły jego charakter.

I, wreszcie, ostatnia, ale nie mniej ważna – powiedziała, że ziarna kawy zrobiły niemal niemożliwe. Po dodaniu ich do wrzącej wody zmieniły się nie tylko same, ale także otaczająca je przestrzeń.

Wtedy babcia zapytała: „A kto ty sądzisz, że jesteś?”.

„Gdy nieszczęście puka do drzwi, jak reagujesz? Czujesz się jak marchew, jajko czy kawa? Czy jesteś marchwią, która jest silna tylko w zwykłych sytuacjach i rozmięknie w trudnych czasach?

A może jesteś jajkiem? Które w warunkach naturalnych jest miękkie, ale w trudnościach staje się twarde jak skała?

A może jesteś ziarnem kawy? To, co nie tylko zmienia się samo, ale także zmienia otaczający go świat, to, co staje się przyczyną nieszczęść? Trudności sprawiają, że stajesz się lepszą, odsłaniają prawdziwą esencję, nadają aromat twojemu życiu”

Kiedy wszystko nie idzie tak dobrze, jak byśmy chcieli, z kim się utożsamiasz? Jak radzisz sobie z trudnościami? Jesteś marchwią, jajkiem czy ziarnami kawy?

Morał tej historii jest taki – szczęśliwi ludzie to nie ci, którzy żyją swobodnie, ale ci, którzy potrafią stworzyć lepsze warunki życia z każdej sytuacji.