Oto 10 przykazań dla ojca. Ojciec jest wzorem, czy tego chce, czy nie!

Bycie ojcem nigdy nie było łatwe. Trzeba rozumieć, że ojciec powinien stać się nie tylko oparciem i wsparciem dla swojej żony, ale również wzorem i przykładem dla dzieci!

  1. Pierwszym obowiązkiem ojca wobec dzieci – kochać ich matkę

Rodzina to swoisty mechanizm, który może przetrwać tylko na miłości. Bez miłości nie będzie życia rodzinnego. Należy pamiętać, że wychowanie to zawsze dobrze zorganizowana „gra zespołowa”. Mąż zawsze powinien dawać możliwość żonie odpoczynku i zrelaksowania się, a także znaleźć trochę czasu tylko dla siebie.

  1. Ojciec przede wszystkim musi „być”

„Być” w tym przypadku oznacza – rozmawiać i dyskutować z dziećmi o ich radosnych chwilach i problemach. Angażujcie ich w swoje życie, na ile to możliwe. A także, nauczcie się zauważać duże i małe znaki, które codziennie wysyłają nam dzieci.

  1. Ojciec jest wzorem, czy tego chce, czy nie

Ojciec zawsze pozostaje dla swoich dzieci wzorem. Na poziomie podświadomości stymuluje wybór konkretnych schematów zachowania dziecka. Dla dziecka, ojciec to wzór uczciwości, lojalności, sprawiedliwości.

  1. Ojciec gwarantuje niezawodność

Ojciec zawsze będzie strażnikiem swojej rodziny. Cała rodzina jest pewna, że jeśli nadejdzie nieszczęście – ojciec natychmiast ją obroni. Nie gniewajcie się na ojca, kiedy ustala pewne zasady lub wprowadza jakieś ograniczenia czasowe. W ten sposób po prostu chce powiedzieć: „Dbam o ciebie”.

  1. Ojciec zachęca i daje siłę

Ojciec wzmacnia swoją miłość czułością i szacunkiem. Potrafi wysłuchać i wesprzeć. Jego miłość nigdy nie będzie fałszywa. Ojciec zawsze będzie powtarzał: „Bez względu na wszystko, zawsze będę przy tobie”. Dzięki takim słowom dzieci nabierają wiary w siebie i swoje siły.

  1. Ojciec pamięta i opowiada

Prawdziwy ojciec potrafi zamienić wieczór z dziećmi w bajeczną przygodę, gdzie panuje tylko śmiech i radość. Wiedzcie, że ojcostwo zawsze pozostanie wyspą ratunku dla tych, którzy ciężko przeszli swój dzień.

  1. Ojciec uczy rozwiązywać problemy

Ten aspekt odgrywa ważną rolę w kształtowaniu charakteru dziecka. Swoimi rozmowami i czynami ojciec wywiera dość silny wpływ na dzieci. Ojciec – daje dzieciom mapę życia!

  1. Ojciec wybacza

Ojcowskie przebaczenie to najcenniejsza i najważniejsza rzecz dla dziecka. Zawsze będzie czuć i oczekiwać twojego przebaczenia.

  1. Ojciec – zawsze ojcem, nawet jeśli mieszka daleko

Każde dziecko chce, aby je doceniano, wspierano, chroniono i inspirowano. Kiedy ojciec odwraca się od dzieci i je opuszcza, pozostawia w ich sercu niezwykle dużą ranę.

  1. Ojciec – to obraz Boga

Ojciec to duma. Psychologowie twierdzą, że dzieci mogą stworzyć dla siebie obraz Boga, bazując tylko na obrazie swojego ojca. Jezus dał nam modlitwę „Ojcze nasz”. Jeśli ojciec modli się razem ze swoimi dziećmi – na pewno tego nigdy nie zapomną, a w przyszłości będą to powtarzać w swoich rodzinach.

Czy zgadzacie się z tymi przykazaniami?