6 zwrotów, które używają szczęśliwe pary w związku: sprawdź swoją parę 

W udanych związkach partnerzy doświadczają radości i satysfakcji z partnerstwa, wspólnie pokonują trudności, dzielą się radościami i wspierają się nawzajem. W 2022 roku badacze z Uniwersytetu Stanowego Wrighta opublikowali badanie „Ocena Relacji”. Zespół naukowców ustalił, że fakt podsumowywania swojego związku pozwala nie tylko zdać sobie sprawę z poziomu ich zadowolenia, ale również pomaga go podnieść.

Wspólne dyskusje na temat mocnych stron relacji, problemów, poziomu współczucia czy nawet umiejętności komunikacji miały pozytywny wpływ na związek.

Prawdopodobnie dlatego John Gottman i Julie Schwartz Gottman, psycholodzy będący małżeństwem od ponad 35 lat, wymienili sześć zwrotów, które najczęściej wypowiadają szczęśliwe pary i które mogą pomóc w ocenie waszych relacji. Eksperci ds. związków opowiedzieli, jak najbardziej udane pary radzą sobie z konfliktami. Według nich te pary używają następujących zwrotów:

“Oto co czuję”

W samym centrum konfliktu każdy powinien mieć możliwość wyrażenia swoich uczuć.

“Potrzebuję się uspokoić”

Partnerzy powinni wiedzieć, kiedy i jak odpowiednio obniżyć napięcie.

“Przepraszam”

Przepraszanie pokazuje, że każdy jest zdolny do przyznania się do błędu i wzięcia na siebie odpowiedzialności.

“Zróbmy przerwę”

Zdrowy konflikt można przerwać, zwłaszcza gdy wymyka się spod kontroli partnerów.

“Zgadzam się”

Poszukiwanie kompromisu, zrozumienie, kiedy druga osoba porusza kwestię, o której nie myśleliście, lub zrozumienie jej reakcji, stawiając się w jej miejscu, może pomóc rozwiązać różnice.

“Doceniam”

Według ekspertów, wdzięczność dla siebie nawzajem za przejrzystość, uczciwość, umiejętność komunikacji lub otwieranie problemów jest fundamentem kwitnącego związku.