7 oznak, że twój partner cię wykorzystuje

Kiedy jesteś zakochany, ostatnią rzeczą, jaką chcesz usłyszeć, jest to, że osoba, którą kochasz, nie jest tym, za kogo się podaje. Czasami ludzie zostają w związkach tylko dlatego, że potrzebują czegoś od ciebie. To nie są trwałe relacje.

Kiedy troszczysz się o kogoś i kochasz go głęboko, możesz być ślepy na to, co tak naprawdę się dzieje. Jednakże istnieją pewne niezaprzeczalne oznaki…

  1. Oni są centrum wszechświata. Ci ludzie zawsze dominują w rozmowie i nie pozwalają ci wtrącić słowa. Nawet jeśli w końcu uda ci się coś powiedzieć o sobie, przerwą ci i i tak przeniosą rozmowę na siebie.

Lepsze zrozumienie dynamiki manipulacyjnych relacji może pomóc książka George’a K. Simona „Manipulator w owczej skórze. Jak uniknąć bycia ofiarą jego podstępów”. Opowiada ona o tym, jak rozpoznawać manipulacyjne zachowania i skutecznie sobie z nimi radzić.

  1. Są miłujący tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują. Przez większość czasu traktują cię z wyższością. Ale gdy czegoś potrzebują od ciebie, gotowi są prosić o to na kolanach. A gdy już dostaną, znów wspinają się na swoje piedestały.
  2. Zawsze znajdują powód, by odmówić pomocy i wsparcia. Zawsze, gdy potrzebują czegoś od ciebie, otwarcie manipulują. Ale kiedy dochodzi do tego, że to ty potrzebujesz pomocy, zawsze są bezradni.
  3. Wymieniają przywiązanie na usługi lub prezenty. Są skąpi, jeśli nie masz im nic do zaoferowania. Za każdym razem, gdy masz dla nich pieniądze, kontakty lub seks (czyli to, czego w gruncie rzeczy od ciebie używają), są natychmiast na miejscu. Gdy tylko dostaną „towar”, od razu tracą zainteresowanie tobą.

Jeśli masz do czynienia z przemocą emocjonalną, książka Lundy Bancroft „Dlaczego on to robi? Kim jest oprawca i jak mu się przeciwstawić” pomoże ci zrozumieć, co się dzieje, i obronić się przed emocjonalnym wykorzystywaniem.

  1. Często musisz ich ratować, wyciągając ich z kłopotów. Kiedy coś idzie nie tak, dzwonią do ciebie, żebyś naprawił sytuację. Przy tym nigdy nie zrobią tego samego dla ciebie.

Często nawet nie mówią dziękuję. Po prostu uważają, że jesteś im winien ratowanie.

  1. Uważają, że mają prawo do tego, co masz. Jeśli masz coś, czego oni chcą, są przekonani, że mają do tego prawo. Bezpośrednio żądają tego, a jeśli tego nie zrobisz, zaczynają manipulować.

Rozwój współczucia dla siebie ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy czujesz, że jesteś postrzegany jako coś oczywistego. Książka Kristin Neff „Samosostrożność: udowodniona siła życzliwości dla siebie” oferuje strategie wyrażania życzliwości dla siebie i uznania swojej wartości.

  1. Nie obchodzą ich twoje uczucia. Tacy ludzie zupełnie nie przejmują się tym, co czujesz i czego potrzebujesz. Za każdym razem, gdy próbujesz ustawić granice, one je przekraczają. Potrafią być bardzo okrutni, gdy rzeczy nie idą tak, jak chcą.