Dlaczego nie warto nikomu opowiadać o swoich dolegliwościach: mądre rady Hipokratesa Jak żyć długo i szczęśliwie…

Hipokrates – starożytny grecki lekarz i filozof, znany jako ojciec medycyny. Jego imię jest związane z szkołą hipokratejską, poprzedniczką współczesnej medycyny.

Hipokrates kładł nacisk na równowagę, umiar i wzajemne powiązania umysłu i ciała, podkreślając holistyczne podejście do zdrowia, które pozostaje aktualne również współcześnie, pisze kanał „Prosto o życiu i wychowaniu”.

 1. Bardzo często najlepszym lekarstwem jest obejście się bez niego. Czasem najbardziej skutecznym środkiem na jakąś dolegliwość lub sytuację jest powstrzymanie się od ingerencji lub leków. Te słowa podkreślają potencjalne korzyści płynące z pozostawienia ciała lub umysłu samego sobie, stawiając ideę, że w pewnych przypadkach mniejsza ingerencja może prowadzić do lepszych rezultatów.
 2. Jeśli nie jesteś w stanie zmienić swojego stylu życia, to nikt i nic ci nie pomoże. Jeśli osoba nie chce zmian, nie chce brać odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie, nie będzie w stanie wprowadzić pozytywnych zmian w swoim stylu życia. Nawet zewnętrzna interwencja lub pomoc od innych będą bezskuteczne w poprawie jego zdrowia lub sytuacji.

Jak mówią, żeby uratować tonącego, musisz pozwolić tonącemu wyciągnąć rękę. Dlatego jeśli ktoś nie ma ochoty na zmiany w swoim życiu, będzie tylko narzekać i pozostanie bierny.

 1. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeśli coś się stało, możemy być pewni, że była ku temu przyczyna. Te słowa wyrażają wiarę w związek przyczynowo-skutkowy i ideę, że żadne wydarzenia w życiu nie są przypadkowe. Dla każdego zdarzenia, czy to pozytywnego, czy negatywnego, istnieje przyczyna lub cel. Często, gdy coś nam się przydarza, nie rozumiemy od razu, dlaczego to czy tamto wydarzenie miało miejsce, ale później uświadamiamy sobie, że wszystko, co nam się przytrafiło, doprowadziło nas w odpowiednie miejsce.
 2. Dusza człowieka rozwija się do samej śmierci. Rozwój osobisty i duchowy to podróż trwająca przez całe życie, która trwa aż do końca życia danej osoby. Ludzie ciągle się rozwijają, uczą i dojrzewają przez całe swoje istnienie. Dlatego tak ważne jest docenianie ciągłego samorozwoju i ewolucji wewnętrznego „ja”.
 3. Większość chorób wynika z tego, co wprowadzamy do środka. Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, czym jesteś chory. To cytowanie podkreśla wpływ wyboru stylu życia, zwłaszcza jedzenia, na ogólne zdrowie. Wiele problemów ze zdrowiem wynika z tego, co spożywamy – jedzenia i substancji, które spożywamy.
 4. Życie to ciągła seria zmian. To cytowanie odzwierciedla istotę życia jako nieustającej serii transformacji i przejść. Zmiany są inherentne dla ludzkiego doświadczenia, a ludzie muszą dostosowywać się do zmieniających się okoliczności i wyzwań, które stawia im życie. Ważne jest przyjmowanie zmian jako nieodłącznej części życiowej ścieżki.
 5. Choroba zawsze wynika albo z nadmiaru, albo z niedoboru, czyli z naruszenia równowagi. Często choroby pojawiają się, gdy w organizmie zachodzi nieharmonia, zarówno z powodu nadmiaru, jak i niedoboru. Ta koncepcja zgadza się z zasadami medycyny holistycznej, podkreślając znaczenie harmonii i równowagi dla dobrostanu fizycznego i psychicznego.
 6. Strach i smutek, długo utrzymujące się w człowieku, predysponują do chorób. Te słowa sugerują związek między długotrwałymi uczuciami strachu i smutku a rozwojem chorób. Ciągłe negatywne emocje mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu, podkreślając związek umysłu i ciała oraz znaczenie emocjonalnego dobrostanu dla utrzymania ogólnego zdrowia.
 7. Chodzenie to najlepsze lekarstwo dla człowieka. Już wiele badań potwierdziło korzyści płynące z chodzenia. Prosta i regularna aktywność, takie jak chodzenie, może mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Włączenie ćwiczeń fizycznych do codziennego planu dnia oraz aktywny tryb życia przyczyniają się do ogólnego dobrostanu i zdrowia.
 8. Nieuzasadnione zmęczenie zapowiada chorobę. Niewyjaśnione lub nadmierne zmęczenie może być wczesnym ostrzeżeniem przed nadchodzącą chorobą. To skłania ludzi do zwracania uwagi na sygnały swojego ciała i nie ignorowania ciągłego zmęczenia bez widocznej przyczyny.
 9. Nikomu nie mów o swojej chorobie, bo tym samym ją pogłębiasz. Mów o zdrowiu, a przyciągniesz zdrowie. Te słowa przenoszą wiarę w moc pozytywnego myślenia i wpływ słów na samopoczucie człowieka. Omawianie choroby lub skupianie się na niej może pogorszyć stan, podczas gdy koncentrowanie się na zdrowiu i rozmowy na ten temat może przyczynić się do pozytywnego myślenia i potencjalnego poprawienia zdrowia. Umysł ma ogromny wpływ na ciało, dlatego ważne jest rozwijanie pozytywnego spojrzenia na świat.