Dlaczego nie wolno mówić przyjaciółkom o problemach w małżeństwie

Nieważne, czy twój małżonek miał romans na boku, czy sam przekonałaś się o słuszności przysłowia “siwy wąs, diabeł w kość”. Nigdy, przenigdy nie mów nawet najbliższym, że masz kłopoty z mężem. Jedno niefortunne słowo – i kłótnia może zakończyć się rozwodem.

Zawsze, gdy kobieta mówiła mi, że ma “wspaniałe przyjaciółki”, które pomagają jej zachować relacje, okazywało się, że tylko podsycają ogień.

Pewnego dnia do mnie na spotkanie przyszła 48-letnia Marina. Słowa jej 47-letniego męża Aleksandra, który powiedział, że już jej nie kocha, nie widzi przyszłości dla ich małżeństwa i chce wynająć mieszkanie w innym mieście, żeby mieszkać jak najdalej od niej i trójki dzieci, zabrzmiały jak grzmot na jasnym niebie.

“Nie zgadniecie, co on zrobił!” – narzekała Marina. – “Kupił naszej 12-letniej córce buty na okropnych obcasach. Sasza wiedział, że mi się to nie spodoba. I byłby pierwszy, który by się wypowiedział, gdybym kupiła jej maleńki top. Ale skoro nie żyjemy razem, to on robi wszystko, żeby być dobrze widzianym w oczach dzieci”.

Poprosiłem klientkę, żeby zastanowiła się, dlaczego jej mąż zachował się akurat tak. “On nie przyzwyczaił się do wychowywania dzieci – to moje zadanie” – przyznała. – “Ale dowiedziałby się o incydencie od koleżanki, to by ją po prostu odesłał buty, a to tylko pogorszyłoby nasze relacje”.

Kilka tygodni później Marina dowiedziała się, że mąż nie tracił czasu na próżno. “Musimy mieszkać osobno” w jego przypadku oznaczało “mam inną kobietę”. Zdradzona żona śledziła swoją rywalkę w Internecie. Za każdym razem, gdy Marina widziała nowe zdjęcie w mediach społecznościowych, wpadała w szał i dzwoniła do przyjaciółek, żeby razem z nimi zanalizować, co nowa kobieta męża chciała przekazać, publikując zdjęcie. Nie rób tego!

Jeśli mężczyznom brakuje przyjaciół lub wsparcia emocjonalnego, u kobiet zdarza się… zbyt wiele! Dlatego kobiety znacznie częściej podejmują złe decyzje, opierając się na cudzych radach.

Niestety, jeśli będziesz omawiać z przyjaciółkami każdy detal, w końcu tak się nakręcisz, że zrobisz coś, nad czym nie pomyślałaś. Marina na przykład postanowiła napisać list do kochanki męża.

“Myślałam, że ta kobieta powinna wiedzieć, co robi z moją rodziną” – tłumaczyła swój czyn. Niestety, te działania miały odwrotny skutek: jeszcze bardziej zbliżyły jej męża do nowej kochanki.

Gdy ukochany zdradził z przyjaciółką: gwiazdy, które przeżyły podwójne zdrady Kolejnym problemem, który pojawia się, gdy dzielisz się z przyjaciółkami rodzinymi tajemnicami, jest jednostronne widzenie sytuacji. Podajesz im subiektywne informacje i otrzymujesz taką samą zniekształconą odpowiedź.

Tak było w przypadku 32-letniej Katarzyny, która przyszła do mnie ze swoim 36-letnim mężem Michałem, aby spróbować naprawić związek po zdradzie męża.

“Wszystkie moje przyjaciółki powiedziały, że nie powinnam się z tym godzić!” – powiedziała.

Ale w rozmowach z przyjaciółkami Kasia zapomniała wspomnieć, że od czasu narodzin drugiego dziecka trzy lata temu mieli seks z mężem tylko dwa razy.