Dobry ojciec to ten, który stawia swoją rodzinę na pierwszym miejscu

Nie trzeba wiele wysiłku, aby zostać ojcem – prawie każdy może to zrobić. Ale aby dziecko wyrosło na godną i szacowną osobę, potrzeba czegoś więcej niż tylko materiału genetycznego. W społeczeństwie często można usłyszeć błędne opinie na temat prawdziwego ojca i jego funkcji: zarabianie pieniędzy, kupowanie prezentów i opłacanie wakacji nad morzem.

Ale czy to jest istota wychowania?

Prawdziwy ojciec to ten, dla którego rodzina zawsze będzie na pierwszym miejscu.

Prawdziwy ojciec to ten, który pragnie być blisko swojej rodziny.

Nie będzie zrzucał całej odpowiedzialności na żonę, nie będzie uciekał od domowych problemów. Nie będzie rozczarowany życiem rodzinnym i zrobi wszystko, aby było ono szczęśliwe.

Prawdziwy ojciec to ten, który stara się spędzać wolny czas z rodziną.

Przede wszystkim będzie starał się poświęcać wystarczająco dużo uwagi i troski swoim bliskim. Ten mężczyzna jest gotów poświęcić własne interesy i wkładać wszelkie wysiłki, aby członkowie rodziny czuli się komfortowo.

Prawdziwy dobry ojciec zawsze będzie przykładem dla własnych dzieci.

Synowi będzie pokazywał, że mężczyzna powinien traktować żonę z szacunkiem i hojnością, a córka na jego przykładzie będzie mogła znaleźć godnego mężczyznę.

Prawdziwy kochający ojciec zawsze uczy swoje dzieci wartości moralnych.

Swoim przykładem będzie pokazywał, jak ważne jest pozostanie uczciwym wobec siebie, jak wykazywać cierpliwość i być wiernym innym. Nauczy dzieci budować relacje na wzajemnym szacunku, zaufaniu, a nigdy nie można go oskarżyć o kłamstwo czy manipulacje. Nie będzie obrażał żony ani dzieci i nie traci panowania nad sobą.

Prawdziwy ojciec to ten, który uważa swoją rodzinę za najważniejszą w swoim życiu. Wie, że wszystkie problemy można rozwiązać, że żadne kłótnie czy pokusy nie są warte ani minuty spędzonej z rodziną. Jest przekonany, że miłość do rodziny i bliskich to największy skarb, który należy chronić i pielęgnować.

Prawdziwy ojciec to ten, o którym dzieci mogą z dumą powiedzieć: “On jest moim przykładem do naśladowania, moim najlepszym przyjacielem, moim mentorem i moim trenerem. On jest moim ojcem”.