Mądra decyzja matki wobec syna

Miesiąc temu mój syn przyprowadził do domu dziewczynę.

– Mamo, to jest Zosia. Kochamy się i chcemy razem mieszkać.

A ja miałabym coś przeciwko? Jak każda matka, chcę szczęścia dla swojego dziecka. Jeśli chcą żyć razem – niech żyją.

– Oczywiście, synu. Idźcie teraz do kuchni, napijcie się herbaty. Ja tymczasem spakuję twoje rzeczy.

– Co masz na myśli, mówiąc, że spakujesz moje rzeczy? – zdziwił się syn.

Czasami wydaje mi się, że syn poszedł w inteligencji bardziej w ojca. Skoro nie zrozumiał od razu, musiałam wyjaśnić:

– Dosłownie. Zaraz spakuję twoje rzeczy, a wy będziecie mogli razem zamieszkać. To chcecie, prawda?

– Eh, mamo, wiesz, wynajem jest drogi, a my jeszcze się uczymy, nie mamy za co – myśleliśmy, że zamieszkamy u ciebie na początek. Nie zajmiemy dużo miejsca, obiecujemy, że nie będziemy przeszkadzać.

Znam tę melodię. Sama mieszkałam z teściową, dziesięć lat ją znosiłam, zanim w końcu dostaliśmy z mężem własne mieszkanie. Nasze relacje z teściową, naturalnie, się pogorszyły. Teraz mogą mi mówić co chcą – że to tylko na początek, że się zmieszczą. Ale wiem, że za kilka miesięcy zaczną skargi: że ich nie lubię, że ich gnębię, że próbuję się pozbyć synowej. Nie, dziękuję, wolę uniknąć takiego “szczęścia”. Ech, Zosiu, nawet nie wiesz, jakiego piekła cię właśnie oszczędziłam.

– Nie, synu. Jeśli uważasz się za na tyle dorosłego, aby zdecydować się na życie z dziewczyną, to również znajdź sposób, aby zapewnić sobie warunki do wspólnego życia. Bądź dorosły do końca: zmień studia na zaoczne, znajdź pracę i wynajmij mieszkanie. Pewnie, mieszkanie może być za drogie. Wynajmijcie pokój – i żyjcie razem, ile chcecie.

– Mamo, ale co ty! Żyć w pokoju z obcymi ludźmi? My tego nie chcemy.

Oto więc. Przerobić moje mieszkanie na komunalkę i wprowadzić obcą osobę – to chcą. Ale samemu żyć z obcymi – już nie. Jakie przebiegłe.

– Zosia, naprawdę kochasz mojego syna? To głupie pytanie – skoro zdecydowaliście się na wspólne życie, to na pewno coś do siebie czujecie.

– Tak, kocham twojego syna. Bardzo. – ledwie słyszalnie odpowiedziała dziewczyna.

– Słyszysz, synu – ona cię kocha. A przecież mówią, że z ukochaną osobą nawet w skromnych warunkach można znaleźć szczęście. Czy mam rację, Zosia?

– Tak, masz rację. Nawet na komunalkę się zgadzam, byle być razem.

– No widzisz, synu, jak dobrze to wszystko się układa. A twoja dziewczyna będzie mi potem wdzięczna, że ją od takiego losu uratowałam. No dalej, dorosłe osoby, załatwiajcie swoje sprawy. Nie martwcie się o pokój, dorzucę wam, żebyście mogli wynająć coś lepszego. Tylko od czasu do czasu odwiedzajcie starą.

– Jak to stara? Przecież do starości masz jeszcze daleko. – próbowała mi schlebiać Zosia.

Gdy po pół godzinie zamknęłam za nimi drzwi, nie mogłam powstrzymać łez. Pokusa, by zatrzymać ich u siebie, była ogromna: syn byłby blisko, a synowa pod okiem. Ale wiedziałam, że muszę postąpić słusznie – dorosłe dzieci muszą żyć na własną rękę. Zrobiłam, co do mnie należało – wychowałam ich. Teraz nadszedł czas, aby pozwolić synowi iść własną drogą.

Czy ta historia przemawia do Ciebie?