Masz 86 400 sekund, aby zmienić życie – czy wykorzystujesz je efektywnie?

Jeśli masz możliwość zrobić coś pożytecznego właśnie teraz, nie zmarnuj tej okazji!

Wszyscy narzekamy na to, że brakuje nam czasu na realizację wszystkich naszych pragnień. Chcielibyśmy więcej czasu na rozrywki, zakończenie projektów, czy po prostu na pełne życie. Jednak nie wszystko jest takie złe.

Chociaż każdemu z nas przydzielono ograniczony czas w tym świecie, który prawdopodobnie nie podlega przedłużeniu, możemy mądrze korzystać z czasu, który już mamy. Okazuje się, że jest go znacznie więcej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

Codziennie masz ograniczoną ilość czasu i choć nie masz siły spowolnić obrotu Ziemi, nie oznacza to, że nie możesz mądrze wykorzystać czasu, aby osiągnąć znaczące rezultaty.

Masz aż 86 400 sekund, aby zmienić swoje życie – więc zastanów się, jak pełnie i efektywnie je wykorzystujesz?

Czas leci jak strzała Słyszymy to powiedzenie raz za razem, w wielu wariantach – czas leci jak strzała, i nie można tracić ani minuty. I jest ono w 100% prawdziwe. Czas rzeczywiście ucieka od nas szybciej, niż zdążymy się za nim złapać, przemykając obok nas – niesłyszalnie i niezauważalnie.

Weźmy na przykład moment, kiedy ostatnio wpatrywałeś się w telefon i zacząłeś przeglądać kanał wiadomości w ulubionym serwisie społecznościowym. Wydawało ci się, że robisz to przez pięć minut, nie więcej, ale spojrzawszy na zegarek, zdziwiłeś się, że w rzeczywistości minęła co najmniej godzina.

86 400 sekund wydaje się być po prostu dużą ilością czasu, ale pomyśl, jak szybko można je wydać na jakiekolwiek drobiazgi. Wyobraź sobie każdą sekundę z tych tysięcy i tysięcy, która przepada przez twoje palce w otchłań, znikając w nicości.

Przecież każdą z tych bezmyślnie straconych sekund mogłeś wydać na coś naprawdę słusznego, dobrego i pożytecznego zamiast bezradnie patrzeć, jak ucieka w dal. Niestety, nigdy nie będziemy mogli odzyskać straconych sekund, minut i godzin, które odeszły od nas na zawsze… ale możemy zrobić coś innego.

Wykorzystaj każdą chwilę swojego dnia

Przestań myśleć o swoim dniu jako o zwykłym dniu, którego będziesz miał jeszcze wiele i wiele. Nawet nie myśl o nim jako o 24 godzinach, które trzeba na coś wydać. Zamiast tego myśl o każdym dniu jako o 86 400 sekundach. Sekundach, których za nic nie powinieneś marnować na rzeczy nieistotne i nieinteresujące dla ciebie. Jeśli zaczniesz patrzeć na każdy dzień właśnie w ten sposób, a nie inaczej, zrozumiesz, ile wszystkiego możesz osiągnąć w tym czasie.

Każda sekunda twojego dnia jest niepowtarzalna i bezcenna, a potencjał każdej z nich musi być w pełni zrealizowany.

Unikaj myśli typu “No… to może poczekać” lub “Nie mam ochoty tego robić, zajmę się tym później”. Takie myśli ciągną jak bagno, a wydostanie się z tego bagna jest bardzo, bardzo trudne.

Jeśli możesz zrobić coś pożytecznego tu i teraz – zrób to, a potem w twoim dniu zostanie jeszcze wystarczająco dużo sekund, by zrobić coś jeszcze… i jeszcze… i jeszcze. Tylko pomyśl, ile wszystkiego możesz zrobić, jeśli zastosujesz takie podejście.

Dokładnie planuj swój dzień. Wiedz, co zamierzasz robić, kiedy i ile czasu to mniej więcej zajmie. Dokładnie i przemyślanie opracowany plan dnia z pewnością pomoże maksymalnie wykorzystać cały dostępny ci czas i przekroczyć wszystkie, nawet najśmielsze oczekiwania.

Kiedyś twój czas się skończy

Nadejdzie dzień, gdy zdasz sobie sprawę, że nie masz już nie to co dni, godzin czy minut, ale nawet sekund.

I chociaż myślenie “A, mam mnóstwo czasu, zrobię to kiedyś później” jest łatwe i proste, nigdy nie wiesz z góry, co stanie się nie to co jutro, ale nawet dziś. Wiele osób, które umarły wczoraj, miały wielkie plany na dziś, a zmarli dziś planowali coś na jutro. Nigdy nie traktuj swojego życia jako coś oczywistego, co będzie trwało wiecznie.

Wykorzystaj każdą z przydzielonych ci codziennie 86 400 sekund – w pełni i bez reszty. Zrób coś zdumiewającego, coś odważnego, coś, co uczyni twoje życie lepszym, lub coś, czego bałeś się zrobić, choć wiedziałeś, że tego potrzebujesz. Wykorzystaj swój czas, aby zrobić wszystko, o czym kiedykolwiek marzyłeś, ponieważ nadejdzie dzień, gdy już niczego nie będziesz mógł zrobić.

Nasz czas na Ziemi jest ograniczony. Tak, to nie jest szczególnie przyjemny fakt, ale nic na to nie poradzimy – a jego akceptacja pomoże ci zacząć doceniać każdą sekundę.

Niech żadna sekunda twojego życia nie okaże się zmarnowana – nie pozwól im uciec przez twoje palce, zanim zdążysz zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje. Twoje życie ma sens, ma cel, i warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zrealizować cały swój potencjał.

Pamiętaj, że ty i wszyscy inni ludzie macie tylko 86 400 sekund każdego dnia. Podziel się tym ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, i doradź im, by wykorzystywali swój czas tak efektywnie, jak to tylko możliwe. Wszyscy mamy ograniczony czas – i nie możemy sobie pozwolić na jego marnowanie.