“Miłość nie ma do tego żadnego znaczenia”: dlaczego mężczyźni zdradzają

My, mężczyźni, chcielibyśmy przedstawić wam męskie spojrzenie na ten problem. Oto wersja Steve’a Harveya, autora bestsellerów poświęconych związkowi między płciami.

Dla większości kobiet zdrada jest nie do pomyślenia i nie do przebaczenia… Myślicie, że jeśli powiedziałyście mu “kocham cię”, to co najmniej, co wasz mężczyzna może zrobić, to szanować to, co dla was najświętsze – wierność. On może kłamać (od czasu do czasu), nie radzić sobie z obowiązkami domowymi i wychowywaniem dzieci, zarabiać niewiele, poświęcać więcej uwagi swoim przyjaciołom i matce niż wam, a gdy dochodzi do intymności, okazuje się przeciętnym partnerem. Ale wystarczy, żeby mężczyzna zdradził kobietę, a zaraz otworzy się przepaść. Kobiety mogą znosić wiele, ale nie zdradę. A co z nami, mężczyznami? My to rozumiemy… Ale mimo to to robimy. Dlaczego? Mężczyźni zdradzają, ponieważ…

  1. Mogą to zrobić: Mężczyźni patrzą na intymność inaczej niż kobiety. Dla wielu z was intymność jest emocjonalna – to akt miłości. Ale dla mężczyzny w intymności niekoniecznie muszą być obecne emocje czy sens. Dla mężczyzny łatwo – bardzo łatwo — spędzić czas z partnerką, wrócić do domu, umyć się i zachowywać się, jakby nic się nie stało.

Dla nas intymność to po prostu akt fizyczny — miłość nie ma do tego absolutnie żadnego znaczenia.

  1. Uważają, że się wywiną: Oczywiście, mężczyźni zastanawiają się nad ryzykiem bycia przyłapanym na zdradzie. Ale przede wszystkim mężczyźni zakładają związki miłosne, biorąc całkowitą pewność, że poradzą sobie z tym i z pewnością się usprawiedliwią, jeśli ich kiedyś przyłapią. Jesteśmy całkowicie pewni, że dla was ważniejsze jest pozostanie z nami, pomimo naszych niedoskonałości, niż odejście i życie samotnie. Przynajmniej tak mamy nadzieję. I na początku często tak bywa. Ale gdy wasze podejrzenia przeradzają się w “Słowo i Czyn”, zaczynamy kłamać i zaprzeczać. Oczywiście, jeśli mamy was za coś ważnego.

Ale jeśli nie – jeśli mężczyzna widzi, że nie wpisujecie się w jego plan życiowy, on nawet nie będzie próbował ukrywać czegokolwiek ani usprawiedliwiać się po tym, jak go przyłapią. Po prostu powie wam, że śpi z inną kobietą, bo…

  1. Nie stał się tym, kim chciał i powinien być, albo nie znalazł tej, którą naprawdę potrzebował: Możecie myśleć, że to wymówka, ale to rzeczywistość. Ile razy spotkaliście mężczyznę, który mówił: “Kiedy zarobię wystarczająco, pomyślę o zobowiązaniach” lub “po zdobyciu awansu i ustabilizowaniu się, wtedy się uspokoję”? Ten facet wciąż próbuje się zrealizować, i dopóki porusza się w tym kierunku, nie zamierza odrywać się od związków z wami. Mówi sobie, że po prostu nie ma na to czasu — dla niego to nie jest cel samo w sobie.

Dlatego jego zachowanie będzie takie wymykające się spod kontroli.

To samo może dotyczyć żonatego mężczyzny z dziećmi. Dla dojrzałego mężczyzny, który zrozumiał, kim jest, i jest zadowolony z tego, co robi, i ile zarabia, życie jest prawidłowo zorganizowane. Stał się tym, kim chciał być, i ustawił swoje priorytety w kolejności: Bóg, rodzina, edukacja, biznes, i wszystko inne. Ale jeśli rodzina nie jest na drugim miejscu na tej liście, to pojawiają się problemy — będzie poświęcał siebie swoim priorytetom w kolejności, w jakiej je ułożył.

Jeśli to, co dzieje się w domu, nie ma już takiego samego charakteru jak wcześniej, właśnie tak: może mieć to pewien związek z wami. Wasz mężczyzna może narzekać, że w waszym związku zniknęła ta wcześniejsza iskra, że już was nie podnieca tak, jak dawniej — że nie robicie na nim już takiego wrażenia jak kiedyś. Wiecie, jak to bywa: oboje świetnie się dogadujecie, zaczynacie żyć razem, macie dzieci, kupujecie dom, a potem zagłębiacie się w rachunki i wychowanie dzieci, chodzicie do pracy i staramy się nie pozostać w tyle za innymi w pościgu za sukcesem; jako rodzina włączacie się do tego wyścigu.

A potem mężczyzna widzi, że kobieta, która przywykła ubierać się, używając pewnych sztuczek, aby go podniecić, już nie jest tak zainteresowana tym, jak na początku znajomości. A także seks staje się nudny; wraca z pracy, gdzie na was założyła piękną spódniczkę i buty na wysokich obcasach, zrobiła makijaż i inne rzeczy, a teraz, po długim dniu w pracy i jeszcze więcej obowiązków domowych, kładzie się do łóżka w chustce na głowie i koszulce, gotowa zastrzelić was, jeśli tylko spróbujecie rzucić na nią pożądliwe spojrzenie.

Innymi słowy, dom stał się rutyną. A temu mężczyźnie brakuje iskry, która była tam wcześniej. Zmieniliście się. (Wie, że też się zmienił, ale my nie mówimy o nim, mówimy o was.) Może pojawić się także uczucie, że już was dla niego tak samo nie ceni. Słowa wdzięczności są wypowiadane rzadziej, pojawia się wiele kłótni – wydaje się, że zgiełk budzi was każdego ranka i przylgnięty do was na noc. A wasza rodzina już nie wygląda tak, jak ta, w której zgodził się żyć. A jeśli nie dostaje tego, na co liczył, to prawdopodobnie pójdzie na skróty i znajdzie to gdzie indziej, bo, wiecie co? Wie, że zawsze będzie w stanie znaleźć to gdzie indziej, zwłaszcza że…

Zawsze jest kobieta gotowa go zdradzić.

To prawda, której kobiety nie chcą przyjąć do wiadomości. Wyobraźcie sobie, gdyby każda kobieta mówiła: “Jesteś żonaty – nie mogę tego z tobą zrobić”. Wiecie ile małżeństw i związków zostałoby uratowanych do dzisiaj? Mężczyźni mają możliwość zdradzania, ponieważ masa kobiet zgadza się oddać się mężczyźnie, do którego nie należy. Oczywiście, czasami są to oszukane kobiety, które po prostu nie wiedzą, że mężczyzna jest już zajęty. Ale częściej te kobiety wiedzą, że śpią z żonatym mężczyzną.